Ռուսաստանը կարող է ֆինանսավորել հայկական ատոմակայանի 20%-ը
Ռուսաստանը կարող է ֆինանսավորել Հայաստանի ատոմակայանի շինարարության ավելի քան 20%-ը, հայտարարել է Ռոսատոմի ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոն: Նշենք, որ ատոմակայանի ընդհանուր արժեքը կազմում է 5 մլրդ դոլար:
«Համաձայնագիրը ենթադրում է, որ մենք համագործակցելու ենք տեխնիկական առումով: Բացի այդ, այն նաև ենթադրում է, որ մենք հետագայում կմասնակացենք ատոմակայանի համատեղ ֆինանսավորմանը»,- Կիրիենկոյի խոսքերն է մեջբերում РИА Новости-ն:
Կիրիենկոյի խոսքերով` նոր ատոմակայանի շինարարության համար արդեն ստեղծվել է հայ-ռուսական համատեղ կազմակերպություն:
«Այն պետք է ապահովի շինարարության ֆինանսավորման ոչ պակաս, քան 40%-ը, իսկ մնացած 60%-ի համար նախատեսված է ներգրավել այլ ներդնողների»,-մանրամասնեց Կիրիենկոն:
Նա նաև հավելեց, որ քանի դեռ ատոմակայանի շինարարության արժեքը հստակ չէ, ամեն ինչ կախված կլինի «միջուկից», որը կընտրվի ատոմակայանի համար: Խոսքը մոտավորապես 5 մլրդ-ի մասին է:
Ինչ վերաբերում է ներդնողներին, ապա նրանց ներգրավման համար բանակցություններ է վարում Հայաստանը:
Պատասխանելով հարցին, թե որ մասը կֆինանսավորի ռուսական կողմը, Ռոսատոմի ղեկավարն ասաց, որ, «հնարավոր է, ավելի քան 20%-ը»:

Россия может профинансировать более 20% строительства АЭС в Армении
Россия может профинансировать более 20% строительства атомной электростанции в Армении, стоимость которой оценивается примерно в $5 млрд, заявил глава Росатома Сергей Кириенко в преддверии подписания межправительственном соглашения о сотрудничестве по сооружению АЭС по итогам переговоров президентов России и Армении.
«Соглашение предполагает, что мы сотрудничаем и с технической точки зрения... Кроме того, это соглашение предполагает, что мы будем принимать участие в совместном финансировании», - приводит слова Кириенко РИА Новости.
По его словам, уже создана совместная российско-армянская компания для строительства АЭС.
«Она должна обеспечить не менее 40% стоимости атомной станции, а 60% планируется привлечь за счет инвесторов», - пояснил Кириенко. При этом он добавил, что пока точная стоимость строительства АЭС неизвестна, все будет зависеть от «начинки», которая будет выбрана для АЭС. Речь идет примерно о $5 млрд.
Что касается инвесторов, то переговоры по их привлечению ведет правительство Армении.
Отвечая на вопрос, какую часть может профинансировать российская сторона, глава Росатома сказал, что «возможно более 20%».