Ռուսաստանը կարող է ֆինանսավորել հայկական ատոմակայանի 20%-ը
Ռուսաստանը կարող է ֆինանսավորել Հայաստանի ատոմակայանի շինարարության ավելի քան 20%-ը, հայտարարել է Ռոսատոմի ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոն: Նշենք, որ ատոմակայանի ընդհանուր արժեքը կազմում է 5 մլրդ դոլար:
«Համաձայնագիրը ենթադրում է, որ մենք համագործակցելու ենք տեխնիկական առումով: Բացի այդ, այն նաև ենթադրում է, որ մենք հետագայում կմասնակացենք ատոմակայանի համատեղ ֆինանսավորմանը»,- Կիրիենկոյի խոսքերն է մեջբերում РИА Новости-ն:
Կիրիենկոյի խոսքերով` նոր ատոմակայանի շինարարության համար արդեն ստեղծվել է հայ-ռուսական համատեղ կազմակերպություն:
«Այն պետք է ապահովի շինարարության ֆինանսավորման ոչ պակաս, քան 40%-ը, իսկ մնացած 60%-ի համար նախատեսված է ներգրավել այլ ներդնողների»,-մանրամասնեց Կիրիենկոն:
Նա նաև հավելեց, որ քանի դեռ ատոմակայանի շինարարության արժեքը հստակ չէ, ամեն ինչ կախված կլինի «միջուկից», որը կընտրվի ատոմակայանի համար: Խոսքը մոտավորապես 5 մլրդ-ի մասին է:
Ինչ վերաբերում է ներդնողներին, ապա նրանց ներգրավման համար բանակցություններ է վարում Հայաստանը:
Պատասխանելով հարցին, թե որ մասը կֆինանսավորի ռուսական կողմը, Ռոսատոմի ղեկավարն ասաց, որ, «հնարավոր է, ավելի քան 20%-ը»:

Russia might finance more than 20% of the construction work for the new Armenian Nuclear Power Plant (ANPP), said Rosatom Nuclear Energy State Corporation Director Sergey Kiryenko. As previously reported, the projected cost of this initiative is $5 billion USD.
"The contract implies that we are cooperating in terms of equipment. Furthermore, it also assumes that, in the future, we will participate in the joint financing of the power plant," said Kiryenko, according to RIA Novosti.
Kiryenko said that a joint Armenian-Russian organization for the construction of the new power plant has been formed.
"The organization must secure no less than 40% of the funding for construction work, while it's planned that other investors will contribute the remaining 60%," said the Rosatom Director.
He added that since the cost of the new nuclear power plant (that is, the $5 billion USD) isn't final, everything depends on the "nucleus" which will be produced by the plant.
Asked how much Russia will invest in the creation of the new nuclear power plant, Kiryenko said, "it's possible, more than 20%."