Ֆիդել Կաստրոն զղջում է միասեռականներին ճնշելու համար
1959 թվականի հեղափոխությունից հետո Կուբայի միասռականներին աշխատանքային ճամբարներ էին ուղարկում` բուժման և վերադաստիարակման համար: Երկար տարիներ Կուբայում միասեռականությունը քրեորեն պատժելի է եղել:
Կաստրոյի խոսքերով`ոչ սովորական սեռական կողմնորոշում ունեցող անձանց հետապնդումը «մեծ անարդարություն» է եղել:
Կաստրոն նշել է նաև, որ ինքը բավականաչափ ուշադրություն չի դարձրել այս խնդրին: «Այս հարցում միակ մեղավորը ես եմ: Չեմ պատրաստվում հրաժարվել պատասխանատվությունից և մեղքը ուրիշի վրա բարդել»,-ասել է 82-ամյա քաղաքական գործիչն ու ավելացրել, որ միասեռականների նկատմամբ ոչ մի նախապաշարմունք չունի:
«Այն ժամանակ ես հնարավորություն չեմ ունեցել զբաղվել այս խնդրով: Ես հիմնականում զբաղված էի 1962 թվականի ճգնաժամով, պատերազմով, քաղաքական խնդիրներով, որոնք կենաց-մահու կարևորություն ունեին», - նշել է Կաստրոն:

Фидель Кастро раскаивается за притеснения гомосексуалистов
Фидель Кастро взял на себя ответственность за преследование гомосексуалистов на Кубе после революции 1959 года.
В первые годы после революции кубинских геев отправляли в трудовые лагеря, на лечение и перевоспитание. Кроме того, в течение долгого времени гомосексуальные отношения в карибской стране были уголовно наказуемы.По его словам, притеснение лиц нетрадиционной сексуальной ориентации в карибской стране было «большой несправедливостью». Кастро отметил, что не уделял этой проблеме «достаточно внимания».
«Если кто и виноват в этом, то это я, - заявил 84-летний политик. – Я не собираюсь перекладывать ответственность на других». Он также добавил, что не испытывает к гомосексуалистам никакого предубеждения.
«В то время не имел возможности заниматься этой проблемой, - продолжил Кастро. - Я был погружен, главным образом, в ракетный кризис 1962 года, в войну, в вопросы политики. Перед нами стояло огромное количество жутких проблем, вопросов жизни и смерти», передает ИТАР-ТАСС.