Հայ հնագետն ամփոփեց Գոտեձորի պեղումների արդյունքները
2005 թվականից ԳԱԱ հնագիտության ինստիտուտի և Ֆրանսիայից հրավիրված հնագետների ջանքերով Սյունիքի մարզի ներքին Գոտեձոր հանքավայրում հայտնաբերվել են ք.ա. 3600-3400 թվականներից ժամանակագրվող պղնձաքարեդարի մնացորդներ: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին իրենց 5-ամյա աշխատանքների մասին խոսեց ԳԱԱ հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը:
«Նշենք, որ պատմության մեջ այդ ժամանակահատվածը նշանավորվում է նրանով, որ մարդը քարի գործիքներ պատրաստելուց անցնում է պղնձե գործիքների: Այդ ժամանկահատվածի հասարակությունները հիմնականում բնակեցնում էին հարթավայրեր, և այստեղ հայտնաբերված մնացորդները հետաքրքրական են, քանի որ դրանք հայտնաբերվել են մոտ 1800մ բարձրության վրա»,-հավելեց նա:
Պեղումների արդյունքում գտնվել են ներմուծված գունավոր խեցեղենի մնացորդներ, մեծ քանակությամբ խոշոր եղջերավոր անասունների դեֆորմացված մնացորդներ, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ այդ տարածքի մարդիկ երկար ճանապարհներ են անցել, և անասուններին օգտագործել են որպես գրաստ:
Հուշարձանի շերտագրությունը ցույց է տվել, որ այդ տարածքի բնակիչները ապրել են տվյալ տարածքում ամռանը և աշնանը ու մոտավորապես 8 անգամ գնացել-hետ են եկել:
«Մենք հայտնաբերել ենք նաև մեծ քանակությամբ զմուրսներ, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ այդ ժամանակաշրջանի մարդն արդեն ունեցել է սեփականություն»,- նշել է Պավել Ավետիսյանը:

As a result of efforts in 2005 by Armenia's National Academy of Sciences (NAS) Archeology Institute and archeologists from France, various 3600–3400 BCE remains from the Copper Age were found in Gotedzor cave in Syunik marz, said NAS Archeology Institute Director Pavel Avetisyan at a press conference today, presenting the group's 5-year work.
"Let us note that that period of history is marked by the fact that man went from making stone tools to copper tools.  Society at that time mainly resided in caves and the items found here are interesting because they were found at a height of approximately 1800 meters," said Avetisyan.
The excavations revealed colorful imported ceramic pieces, a large volume of the deformed remains of large horned animals, which allows one to assume that people of that area went on long trips and used the animals to pack their belongings on their backs.
Stratification revealed that residents of this area lived here in the summer and fall and left and returned about 8 times.
"We also found a large amount of sealing wax , which permits to conclude that man during that period already had ownership," said Avetisyan.