Հայ հնագետն ամփոփեց Գոտեձորի պեղումների արդյունքները
2005 թվականից ԳԱԱ հնագիտության ինստիտուտի և Ֆրանսիայից հրավիրված հնագետների ջանքերով Սյունիքի մարզի ներքին Գոտեձոր հանքավայրում հայտնաբերվել են ք.ա. 3600-3400 թվականներից ժամանակագրվող պղնձաքարեդարի մնացորդներ: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին իրենց 5-ամյա աշխատանքների մասին խոսեց ԳԱԱ հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը:
«Նշենք, որ պատմության մեջ այդ ժամանակահատվածը նշանավորվում է նրանով, որ մարդը քարի գործիքներ պատրաստելուց անցնում է պղնձե գործիքների: Այդ ժամանկահատվածի հասարակությունները հիմնականում բնակեցնում էին հարթավայրեր, և այստեղ հայտնաբերված մնացորդները հետաքրքրական են, քանի որ դրանք հայտնաբերվել են մոտ 1800մ բարձրության վրա»,-հավելեց նա:
Պեղումների արդյունքում գտնվել են ներմուծված գունավոր խեցեղենի մնացորդներ, մեծ քանակությամբ խոշոր եղջերավոր անասունների դեֆորմացված մնացորդներ, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ այդ տարածքի մարդիկ երկար ճանապարհներ են անցել, և անասուններին օգտագործել են որպես գրաստ:
Հուշարձանի շերտագրությունը ցույց է տվել, որ այդ տարածքի բնակիչները ապրել են տվյալ տարածքում ամռանը և աշնանը ու մոտավորապես 8 անգամ գնացել-hետ են եկել:
«Մենք հայտնաբերել ենք նաև մեծ քանակությամբ զմուրսներ, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ այդ ժամանակաշրջանի մարդն արդեն ունեցել է սեփականություն»,- նշել է Պավել Ավետիսյանը:

На юге Армении сделаны находки датируемые 3600-3400гг. д.н. эры
Начиная с 2005 года специалистами института археологии Национальной Академии Наук и их коллегами из Франции в месторождении Нижний Готедзор Сюникского марза были сделаны находки датируемые 3600-3400гг. до нашей эры. Об итогах 5-летней работы сегодня на встрече с журналистами рассказал директор института археологии НАН Павел Аветисян.
«Отметим, что в истории данный период определяется переходом человека от каменных инструментов к брозовым. В этот  период времени людские сообщества селились в основном на равнинах, и находки интересны уже тем, что найдены на высоте 1800 м», - рассказал археолог.
В ходе раскопок были найдены куски цветной керамики и деформированные останки крупного рогатого скота, которые свидетельствуют о том, что местные люди передвигались на большие растояния, и животных использовали как вьючных.
«Большое количество сургучных печатей, которое мы нашли, позволяет нам думать, что в то время люди уже имели собственность», - подытожил Павел Аветисян.