Իսրայելի և Թուրքիայի նախագահներն այդպես էլ չհանդիպեցին
Թուրիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլն ու Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսը պետք է հանդիպում անցկացնեին ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի շրջանակներում, սակայն ավելի ուշ երկու կողմերն հայտարարել են, որ հանդիպումը տեղի չի ունենա, հաղորդում է Anadolu գործակալությունը:
«Իմ կարգավիճակը նման հանդիպում չի թույլատրում», - հայտարարել է Թուրքիայի նախագահը:
Երկու երկրների միջև հարաբերությունները կտրուկ սրվեցին նրանից հետո, երբ մայիսի 31-ին Իսրայելը ռմբակոծեց «Մավի Մարմարա» նավատորմը, որն օգնություն  էր տեղափոխում Գազայի հատված: Պայթյունի հետևանքով 9 թուրք ակտիվիստ էր զոհվել:
Պատահարից հետո Թուրքիան Իսրայելից փոխհատուցում էր պահանջել փրկվածների համար: Ըստ Թուրքիայի` Իսրայելը նաև պետք է ներողություն խնդրի և համաձայնի միջազգային անկախ հետաքննություն անցկանել և ընդունել այդ հետաքննության որոշումը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն հայտարարել էր, որ երկկողմ հարաբերությունները կկասեցվեն, եթե Իսրայելն չընդունի Թուրքիայի առաջ քաշած պայմաններից գոնե մեկը:
Իր հերթին, Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլա Գյուլն ասել է, որ միայն ներողությունը չի նշանակի, որ ամեն ինչ մոռացված է, որ ամեն ինչ ավարտված է և «մենք պետք է թաղենք մեռյալներին և հոգ տանենք կենդանի մնացածների մասին»:
Ի պատասխան այս հայտարարությունների` Շիմոն Պերես նշել է.
«Մենք չենք ուզում բարդացնել իրավիճակը, բայց չենք կարող և համաձայնվել ներկայացված պահանջներին, որոնք բացարձակ անընդունելի են»:

Президенты Израиля и Турции так и не встретились
Президенты Турции и Израиля Абдулла Гюль и Шимон Перес должны были встретиться в рамках Генассамблеи ООН, однако позднее стороны заявили, что встреча не состоится, передает агентство Anadolu.
«Мой статус не позволяет проведения подобной встречи», - заявил президент Турции.
31 мая Израиль атаковал турецкое судно, которое, по заверениям Анкары перевозило помощь в Сектор Газа. В результате захвата погибло 9 турецких активистов.
После инцидента Турция потребовала у Израиля материального возмещения для тех, которые спаслись. По мнению Анкары, Израиль должен также извиниться, согласиться на проведение международного независимого расследования и принять результаты расследования.
Ранее глава МИД Турции Ахмед Давутоглу заявил, что двусторонние отношения будут приостановлены, если Израиль не примет хоть одного выдвинутого Турцией условия.
В свою очередь, президент Турции сказал, что только извинение не будет означать, что все забыто, все кончено и «мы должны похоронить умерших и заботиться об оставшихся в живых».
В ответ на эти заявления Шимон Перес отметил: «Мы не хотим усложнять ситуацию, но и не можем согласиться с представленными требованиями, которые абсолютно неприемлемы».