Դեսպանը քննադատել է Էրդողանին և Դավութօղլուին
Թուրքիայում ԱՄՆ-ը նախկին դեսպան Էրիկ Էդելմանը խիստ քննադատության է ենթարկել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուին և նրանց ղեկավարած կուսակցությունը: Այս մասին հաղորդում է Cumhurriyet թերթը:
Էդելմանի խոսքով` իշխանության ղեկին գտնվող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը վերջին շրջանում էլ ավելի ցայտուն է դրսևորում բռնապետական միտումները, իսկ մամուլը և զինվորականներն իշխանությունների կողմից անընդհատ ենթարկվում են ճնշումների:
Նախկին դեսպանը նշել է, որ որոշ հարցերում Թուրքիային աջակցություն է ցուցաբերում նաև ԱՄՆ-ը, ինչը սխալ է և պետք չէ աչք փակել Թուրքիայի գործողությունների վրա:
«Մենք լուրջ քաղաքական և բարոյական ռիսկի ենք դիմում: Ես կարծում եմ, մենք պետք է դադարենք փչացնել Թուրքիայում իշխող կուսակցությանը», - հայտարարել է Էդելմանը:

Former US Ambassador to Turkey Eric Edelman has criticized Turkey's Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and Minister of Foreign Affairs Ahmet Davutoglu and their ruling party, reports Cumhurriyet.
Edelman said that the ruling Justice & Development (AK) Party was displaying an increasingly authoritarian tendency and that the judiciary, media and the military were under attack.
The former US ambassador said the US provides support to Turkey on some issues, which he considered wrong, saying that one should not be blind to Turkey's actions.
"We have created a big political and moral risk for us. I think we must stop spoiling the AK Party government," he said.