Դեսպանը քննադատել է Էրդողանին և Դավութօղլուին
Թուրքիայում ԱՄՆ-ը նախկին դեսպան Էրիկ Էդելմանը խիստ քննադատության է ենթարկել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուին և նրանց ղեկավարած կուսակցությունը: Այս մասին հաղորդում է Cumhurriyet թերթը:
Էդելմանի խոսքով` իշխանության ղեկին գտնվող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը վերջին շրջանում էլ ավելի ցայտուն է դրսևորում բռնապետական միտումները, իսկ մամուլը և զինվորականներն իշխանությունների կողմից անընդհատ ենթարկվում են ճնշումների:
Նախկին դեսպանը նշել է, որ որոշ հարցերում Թուրքիային աջակցություն է ցուցաբերում նաև ԱՄՆ-ը, ինչը սխալ է և պետք չէ աչք փակել Թուրքիայի գործողությունների վրա:
«Մենք լուրջ քաղաքական և բարոյական ռիսկի ենք դիմում: Ես կարծում եմ, մենք պետք է դադարենք փչացնել Թուրքիայում իշխող կուսակցությանը», - հայտարարել է Էդելմանը:

Америкнский посол раскритиковал Эрдогана и Давутоглу
Бывший посол США в Турции Эрик Эдельман подверг острой критике премьера и главу МИД Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и Ахмеда Давутоглу. Об этом сообщает газета «Cumhurriyet».
По словам Эдельмана, в последнее время еще ярче проявляются тоталитарные тенденции правящей партии «Справедливость и развитие», а пресса и военнослужащие постоянно подвергаются давлению со стороны властей.
Бывший посол отметил, что в некоторых вопросах Турции содействуют также США, что неверно и не нужно закрывать глаза на действия Турции.
«Мы идем на серьезный политический и моральный риск. Я думаю, что мы должны прекратить портить правящую партию Турции», - заявил Эдельман.