Խմած վարորդներին թույլ չեն տալու «հարամել» մարդկանց Ամանորը
2010 թվականին` 2009-ի համեմատ, ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը նվազել է, այսօր ամփոփելով տարին` հայտարարել է Ճանապարհային ոստիկանության պետ, ոստիկանության գնդապետ Մարգար Օհանյանն ու խոստացել 2011-ին ՃՏՊ-ների թիվը հասցնել նվազագույնի:
Նրա խոսքով` իրենք արդեն հասել են նրան, որ նվազել է միտումնավոր կարմիր լույսը անտեսող «իրենց լավ տղայի տեղ դնողների» թիվը: Նվազել է նաև մեքենայի ղեկին հեռախոսով խոսողների և մեքենայից աղբ նետողների թիվը:
Ըստ Օհանյանի` այս տարի իրենց համակարգի 37 ծառայողի կարգապահական պատասխանատվության են ենթարկել, իսկ 7 հոգու հեռացրել են աշխատանքից:
Ինչ վերաբերում է մեքենաների պարտադիր ապահովագրությանը, ապա Մարգար Օհանյանն ասել է, որ քանի որ այդ օրենքն ուժի մեջ է մտնելու 2011թ. հունվարի 1-ից, իրենք էլ օրենքով ընդունված կարգով վարչարարություն են իրականացնելու:
Խոսելով նաև Ամանորի օրերին իրենց ծառայության մասին` Մարգար Օհանյանն ասել է, որ, նկատի ուենանալով 2010թ. հունվարի 1-ի տխուր փաստը, երբ տեղի է ունեցել 12 ՃՏՊ, գրանցվել է 3 զոհ, 19 վիրավոր, այս տարի իրենք խստացված ծառայություն են իրականացնելու, որպեսզի խուսափեն նման դեպքերից:
Ինչ վերաբերում է խմած վարորդներին, Օհանյանի խոսքով, իրենք ոչ մեկի չեն զիջելու, առավել ևս` տոնական օրերին. «Բոլորը պատժվելու են, թող հարբած չնստեն ղեկին, որ անմեղ մարդկանց էլ չվնասեն ու հարամեն համ իրենց Նոր տարին, համ ուրիշներինը»:

В Новый год армянская полиция не пойдет на уступки пьяным водителям
В 2010 году по сравнению с 2009-ым случаи дорожнотранспортных проишествий существенно сократились. Об этом на встрече с журналистами 29 декабря, подводя итоги уходящего года, заявил начальник Дорожной полиции, полковник Маргар Оганян и пообещал в 2011 году свести случаи ДТП к минимуму.
По его словам, им удалось снизить число проезжающих на красный свет «крутых пацанов». Также стали намного реже за рулем говорить по телефону и выкидывать мусор из автомобиля.
Оганян также отметил, что 37 сотрудников системы были привлечены к дисциплинарной ответственности, семеро были уволены. Что касается обязательного страхования автомобилей, то Маргар Оганян заявил, что, так как этот закон войдет в силу с 1 января 2011 года, то и они начнут следовать ему по порядку, установленному законом.
Говоря о службе патрулей в новогодние праздники, начальник дорожной полиции заявил, что учитывая печальный опыт прошлого года, когда 1 января было зафиксировано 12 случаев ДТП, в результате которых погибли трое, 19 получили ранения, воизбежание подобных трагедий, служба будет ужесточена.
Что касается пьяных водителей, то, по словам Оганяна, они не будут идти на уступки, тем более в праздничные дни.
«Все будут наказаны по всей строгости закона. Никто не должен пьяным садиться за руль, вредить людям, портить Новый год и себе и всем остальным».