Ազատության հրապարակի վերանվաճման ծրագիրն ուժի մեջ է. Զուրաբյան
Հայ Ազգային Կոնգրեսի քաղխորհրդի նիստին այսօր քննարկվել է ընթացիկ տարում ռազմավարությունը, ինչպես նաև ԵԽ հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգի և համազեկուցողների այցերի կապակցությամբ գործողությունների ծրագիրը (Թոմաս Համմարբերգը Երևան է ժամանելու հունվարի 18-ին – Epress.am): Այս մասին նիստի ավարտից հյետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
Նիստի մասնակիցները նաև խոսել են ՀԱԿ-ի հանրակրթության ծրագրի մասին:
«Հանձնաժողովների կողմից մշակված վերջնական տարբերակն այսօր արդեն ուղարկվելու է բոլոր կուսակցություններին, որոնք կարող են իրենց առաջարկները ներկայացնել: Եվ մեկ կամ երկու շաբաթում կլինի քննարկում հանարկրթության ծրագրի վերաբերյալ», - ասել է Զուրաբյանը:
Նրա խոսքով` Քաղբանտարկյալների և հալածյալների պաշտպանության կոմիտեն Համմարբերգի այցելության կապակցությամբ պետք է ակցիաների կազմակերպման նախաձեռնությամբ հանդես գա: Զուրաբյանը վստահություն է հայտնել, որ Կոնգրեսի համակիրները կմասնակցեն այդ ակցիաներին:
«Քաղխորհրդում տարբեր առաջարկներ հնչել են պիկետների, երթերի, հանրահավաքների վերաբերյալ, բայց դեռ վերջնական որոշում չի ընդունվել, քննարկման փուլում է գտնվում, այս բոլոր առաջարկները կամփոփվեն և վերջնական որոշում կընդունվի»,- նշել է Զուրաբյանը:
Անդրադառնալով Ազատության հրապարակի վերանվաճման ծրագրին` ՀԱԿ համակարգողն ասել է.
«Ամանորյա փոքր ընդմիջում արեցինք, բայց, բնականաբար, Ազատության հրապարակի վերանվաճման ծրագիրն ուժի մեջ է, և մենք շատ շուտով սկսելու ենք մեր հայտերի ներկայացումը քաղաքապետարան և դրանից բխող համապատասխան գործողությունները: Ինչպես մենք անում էինք անցյալ տարի, այնպես էլ շարունակելու ենք այս տարի»,- ընգծել է Լևոն Զուրաբյանը:

Opposition Bloc Moves Forward with its Plan to ‘Re-Conquer’ Yerevan’s Liberty Square
The Armenian National Congress’ (HAK) political council today discussed its strategy for 2011, as well as its plan of action regarding Council of Europe Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg’s and Co-Rapporteurs’ visits to Armenia, said HAK coordinator Levon Zurabyan, speaking to journalists today following the opposition group’s meeting today.
Meeting participants also spoke on HAK’s education program.
“The final draft developed by the committees today will be sent to all political parties, which can make their suggestions. And in one or two weeks, there will be a discussion on the education program,” he said.
According to Zurabyan, the Committee for the Protection of Political Prisoners and Persecuted People in Armenia plans to organize rallies during Hammarberg’s Jan. 18 visit. The HAK coordinator assured journalists that HAK supporters will participate in those rallies.
“Different proposals on pickets, marches and rallies were heard in the political council; however, no final decision has been made, we are in the discussion phase, all those proposals will be summarized and a final decision will be approved,” he said.
On the matter of the opposition bloc’s plan to “re-conquer” Liberty Square in central Yerevan, Zurabyan said:
“We had a small break during the New Year [holidays], but naturally the plan to re-conquer Liberty Square is in effect, and very soon we will begin putting forth our claims to [Yerevan] City Hall and the corresponding activities which stem from that. As we were doing last year, so we will continue this year.”