Ազատության հրապարակի վերանվաճման ծրագիրն ուժի մեջ է. Զուրաբյան
Հայ Ազգային Կոնգրեսի քաղխորհրդի նիստին այսօր քննարկվել է ընթացիկ տարում ռազմավարությունը, ինչպես նաև ԵԽ հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգի և համազեկուցողների այցերի կապակցությամբ գործողությունների ծրագիրը (Թոմաս Համմարբերգը Երևան է ժամանելու հունվարի 18-ին – Epress.am): Այս մասին նիստի ավարտից հյետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
Նիստի մասնակիցները նաև խոսել են ՀԱԿ-ի հանրակրթության ծրագրի մասին:
«Հանձնաժողովների կողմից մշակված վերջնական տարբերակն այսօր արդեն ուղարկվելու է բոլոր կուսակցություններին, որոնք կարող են իրենց առաջարկները ներկայացնել: Եվ մեկ կամ երկու շաբաթում կլինի քննարկում հանարկրթության ծրագրի վերաբերյալ», - ասել է Զուրաբյանը:
Նրա խոսքով` Քաղբանտարկյալների և հալածյալների պաշտպանության կոմիտեն Համմարբերգի այցելության կապակցությամբ պետք է ակցիաների կազմակերպման նախաձեռնությամբ հանդես գա: Զուրաբյանը վստահություն է հայտնել, որ Կոնգրեսի համակիրները կմասնակցեն այդ ակցիաներին:
«Քաղխորհրդում տարբեր առաջարկներ հնչել են պիկետների, երթերի, հանրահավաքների վերաբերյալ, բայց դեռ վերջնական որոշում չի ընդունվել, քննարկման փուլում է գտնվում, այս բոլոր առաջարկները կամփոփվեն և վերջնական որոշում կընդունվի»,- նշել է Զուրաբյանը:
Անդրադառնալով Ազատության հրապարակի վերանվաճման ծրագրին` ՀԱԿ համակարգողն ասել է.
«Ամանորյա փոքր ընդմիջում արեցինք, բայց, բնականաբար, Ազատության հրապարակի վերանվաճման ծրագիրն ուժի մեջ է, և մենք շատ շուտով սկսելու ենք մեր հայտերի ներկայացումը քաղաքապետարան և դրանից բխող համապատասխան գործողությունները: Ինչպես մենք անում էինք անցյալ տարի, այնպես էլ շարունակելու ենք այս տարի»,- ընգծել է Լևոն Զուրաբյանը:

Оппозиция продолжит программу отвоевывания площади Свободы в новом году
На сегодняшнем заседании политсовета Армянского национального конгресса обсуждалась стратегия нынешнего года, а также программа действий в связи с визитами комиссара СЕ Томаса Хаммарберга и содокладчиков (Хаммарберг прибудет в Ереван 18 января - ред). Об этом по завершении заседания журналистам сообщил координатор АНК Левон Зурабян.
Участники заседания коснулись также программы АНК касательно общего образования.
«Уже сегодня разработанный комиссиями окончательный вариант будет отправлен всем партиям, которые могут представлять свои предложения. В течение 1-2 недель состоится обсуждение относительно программы общего образования», - сказал Зурабян.
По его словам, Комитет по защите политзаключенных и репрессированных Армении в связи с визитом Хаммарберга должен выступить с инициатиативой проведения акций. Зурабян выразил уверенность, что сторонники Конгресса примут участие в этих акциях.
«В Политсовете прозвучали разные предложения в отношении пикетов, шествий и митингов, но пока окончательное решение не принято. Все предложения будут приняты к сведению и вынесено окончательное решение», - отметил он.
«Мы сделали небольшой новогодний перерыв, но, естесственно, программа отвоевывания площади Свободы остается в силе, и мы скоро снова начнем предъявлять заявки в мэрию Еревана, и все вытекающие из этого действия. Мы продолжим то, что делали в прошлом году», - подчеркнул Левон Зурабян.
Напомним, что руководство столицы организовало детские аттракционы и на условиях бесплатной аренды предоставило торговцам сувенирами лотки на площади Свободы после того, как армянская оппозиция объявила о намерении вновь проводить митинги у здания оперы.