Կցանկանայի, որ Սասուն Միքաելյանին ազատ արձակեն. Համմարբերգ
«Ես դեռ վերջնականապես չեմ ուրվագծել իմ զեկույցի կառուցվածքը և դեռ չեմ կարող ասել` արդյոք հատուկ կետ կլինի` նվիրված կոնկրետ մարդուն«, - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԵԽ մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգը` պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք ինքը Հայաստանի մասին զեկույցում հատուկ կետով անդրադառնալու է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին:
«Ամեն դեպքում, ես բավական մանրամասն քննարկում եմ ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Նա հիանալի էր պատրաստված մեր հանդիպմանը», - այս վերջին բառերն ասելիս` Համմարբերգը ժպտացել է:
Նա նաև անդրադարձել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքաելյանի հետ իր հանդիպմանը:
«Այո, ես հանդիպել եմ Սասուն Միքաելյանի հետ բանտային հիվանդանոցում: Առաջին մտահոգությունը նրա սրտի վիճակն է: Ես կցանկանայի, որպեսզի նրան ազատ արձակեն», - ասել է Համմարբերգը:

'I Would Want Sasun Mikaelyan to be Released': CoE Human Rights Commissioner
"I have not thought about the precise structure of my report; whether there will be a paragraph per person or not," said Council of Europe Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg at a press conference live tweeted by Epress.am in Yerevan, Armenia, today and responding to a journalist's question whether he will mention imprisoned opposition journalist Nikol Pashinyan in particular in his Armenia report.
"But I had a very detailed discussion with him. And I can assure you, he was well-prepared for the meeting," said Hammarberg, smiling.
The CoE Commissioner for Human Rights also addressed the question of the health of former National Assembly deputy Sasun Mikaelyan who is currently in prison.
"Yes, I met with Sasun Mikaelyan in the prison hospital. One concern is that he has heart conditions. I would want him to be released," Hammarberg said.