Ո՞վ է ում խաբում. Բողոքող առևտրականները հանդիպեցին նախարարի հետ
Կառավարությունում տեղի ունեցած խորհրդակցությունից հետո տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանն իր ղեկավարած կառույց հրավիրեց լրագրողներին և բողոքի ակցիայի մասնակիցներից տասին:
Հիշեցնենք, որ նախարարության մոտ մարդիկ շարունակում են բողոքել ներմուծվող ապրանքի 1 կիլոգրամի համար վճարվող տուրքի կրկնակի ավելացման դեմ:
Նշենք, որ առևտրականները Թուրքիայից, Սիրիայից և այլ երկրներից ապրանք տեղափոխելու համար դիմում են բեռնափոխադրող ընկերություններին, օրինակ` «Կովկաս տուր», «Նարինե», «Դեյվիդ տուր» և այլն, որոնք էլ, փաստորեն, բարձրացրել են մաքսազերծման գումարի չափը:
«Բեռնափոխադրումները լիցենզավորված գործունեություն չէ: Դա ազատ գործունեություն է, մասնավոր», - հավաքվածներին բացատրել է Մանուկ Վարդանյանը` նշելով, որ մաքսային ծառայությունում կամ այլ կառույցներում օրենքի փոփոխություն չի կատարվել:
Նշենք, որ մինչ այժմ բողոքողները որևէ պայմանագիր չեն կնքել բեռնափոխադրող ընկերությունների հետ:
«Եթե դուք ներքին կարգով պայմանավորվածություններ եք ձեռք բերում Թուրքիայում մասնավոր մարդկանց հետ, էստեղ ի՞նչ պիտի անի կառավարությունը: Եթե քրեական դաշտ կա, կուղարկենք քրեական դաշտ», - ասել է նախարարը:
Պարզվեց, որ ընկերություններն ապրանք են ներկրում Հայաստան որպես անհատներ: Նրանք հաշիվ-ապրանքագիր են տրամադրում այն մասին, որ արդեն Հայաստանի տարածքում մարդիկ իրենցից են գնում ապրանքը, այլ ոչ թե, օրինակ, Թուրքիայից: «Տեսնում եք, բոլորդ բոլորին խաբում եք, այդ թվում` պետությանը», - նկատել է նախարար Վարդանյանը:
Ներկաները խնդրեցին գրավոր տեսքով իրենց ներկայացնել այն, որ օրենքում որևէ փոփոխություն իսկապես չի կատարվել, կրկին ասացին, որ այդ ընկերություններն ամեն ինչ բարդում են կառավարության վրա: Նախարարն էլ, իր հերթին. առաջարկեց համատեղ դիմում գրել, որպեսզի այս հարցով զբաղվի դատախազությունը:
Մանուկ Վարդանյանը նաև խոստացավ դիմել մաքսային կոմիտեի նախագահին` գրավոր պատասխան ստանալու այն մասին, որ որևէ դրույքաչափի փոփոխություն տեղի չի ունեցել:
Ակցիայի մասնակիցները, թեև թերահավատորեն մոտեցան նախարարի բացատրություններին, սակայն համաձայնեցին սպասել պատասխանին և դրանից հետո որոշել իրենց հետագա անելիքները:

Кто кого обманывает? Пикетчики встретились с министром
После совещания в Правительстве Армении, министр транспорта и связи Манук Варданян пригласил в возглавляемую им структуру журналистов и участников акции, ожидающих ответа на Площади Республики.
Напомним, что вчера у правительства, а сегодня у здания министерства собрались торговцы с различных столичных ярмарок, протестующих против повышения таможенной пошлины. Вместо $4 они должны платить $8 за килограмм груза. По заверению многих из них, они «добьются своего и будут бороться до конца».
Для перевозки товара из Турции, Сирии и других стран торговцы обращаются к компаниям, осуществляющим грузоперевозки, например, таким, как «Кавказ тур», «Нарине», «Дэвид тур», которые, фактически и повысили размер таможенной пошлины.
«Деятельность компаний, осуществляющих грузоперевозки, нелицензирована. Это свободная деятельность, частная», - объяснил собравшимся Манук Варданян, добавив, что ни в таможенной службе, ни в какой-либо другой структуре законов никто не менял.
Протестующие сообщили, что не заключали никаких договоров с этими компаниями.
«Если вы договариваетесь в Турции с частными лицами, что в таком случае делать правительству? Если имеет место криминал, вопрос будет решаться соответственно», - сказал министр.
Также выяснилось, что компании осуществляют грузоперевозки как частные лица. Они предоставляют фактуру, в которой говорится, что торговцы покупают у них товар уже на территории Армении. «Видите, вы все обманываете друг друга и всех остальных, в том числе - государство», - отметил Варданян.
Присутствующие попросили предоставить им письменное свидетельство о том, что в закон, действительно, не было внесено никаких поправок, и повторили, что компании сваливают вину на правительство. В свою очередь, министр предложил написать заявление, чтобы вопросом занялась прокуратура.
Манук Варданян пообещал обратиться к председателю таможенного комитета за письменным ответом о том, что никаких повышений тарифов не было.
И хотя участники акции с недоверием отнеслись к словам министра, они согласились дождаться ответа, «так как ничего другого нам не остается», затем уже думать о своих дальнейших действиях.