Հայկական բանակը կորցնում է իր որակները. ՀԱԿ-ի շնորհավորանքը
Հայաստանի անկախացման, պետականության կառուցման ու կայացման ամնակարեւոր դրվագներից մեկն է հայկական բանակի՝ անկախ պետականության առանցքային հիմնասյունի ստեղծումը, ասված է Հայ Ազգային Կոնգրեսի` Բանակի օրվա առթիվ տարածած հաղորդագրության մեջ:
Շնորհավորելով բոլոր հայ զինվորներին, երկրապահ կամավորներին, սպայական կազմին, գեներալներին, ինչպես նաև բանակի կայացման ու հաղթանակների գործում ավանդ ունեցող այն մարդկանց, ովքեր այսօր քաղբանտարկյալ են՝ իրենց սկզբունքներին անդավաճան մնալու բերմամբ, Կոնգրեսը միևնույն ժամանակ ցավով է արձանագրում այն փաստը, որ «իր կազմավորման առաջին տասնամյակում լավագույն ավանդույթներ որդեգրած պետական այս կառույցը հետզհետե կորցնում է իր որակները»։
«Դրա անհանգստացնող դրսևորումներն են ոչ կանոնակարգային հարաբերությունների հետևանքով ողբերգական դեպքերը բանակում, որին զոհ են գնում զինծառայողները։ Դրա անհանդուրժելի օրինակն է իշխող ապօրինի վարչախմբի կողմից բանակը ներքաղաքական խնդիրների լուծման համար օգտագործելը (ինչի բարձրակետը 2008թ. Մարտի 1-ն էր), որ Սահմանադրության կոպտագույն խախտում և հանցագործություն լինելով՝ բարոյազրկում է բանակը։
Համոզված ենք, որ ինչպես ժամանակին համաժողովրդական ուշադրությունը դարձավ բանակի կայացման կարևոր պայմաններից մեկը, այնպես էլ այժմ նույնպիսի համաժողովրդական անհանդուրժողականությունը և զգոնությունը կօգնի բանակը վերադարձնելու իր նախկին որակներին ու օրինական գործառույթներին», - ասված է ՀԱԿ-ի հաղորդագրության մեջ:

Общенародная бдительность поможет вернуть армии ее качества – поздравление
Создание армянской армии, основной опоры независимого государства, является одним из самых важных эпизодов становления независимости Армении. Об этом говорится в сообщении, распространенном Армянским национальным конгрессом в связи с Днем армии.
Поздравляя всех армянских солдат, добровольцев, офицерский состав, генералов, а также внесших вклад в становление армии и победы людей, которые сегодня, не поступившись принципами, стали политзаключенными, Конгресс констатирует, что «эта госструктура, перенявшая лучшие традиции в течение первых десяти лет становления, постепенно теряет свои качества».
«Беспокоящие проявления этого – трагические инциденты, зафиксированные в армии в результате неуставных отношений, жертвами которых становятся военнослужащие. Бесспорным примером этому служит использование армии со стороны незаконного режима для решения внутриполитических проблем (пиком этого было 1-ое марта 2008г. {расстрел мирной демонстрации, протестующей против результатов президентских выборов, гибель 10 человек – ред.}), что, являясь преступлением и грубейшим нарушением Конституции, деморализует армию.
Мы уверены, что, как в свое время, общенародное внимание стало одним из основных условий становления армии, так и теперь схожая общенародная нетерпимость и бдительность помогут вернуть армию к ее прежним качествам и законным функциям», - говорится в сообщении АНК.