Հայկական բանակը կորցնում է իր որակները. ՀԱԿ-ի շնորհավորանքը
Հայաստանի անկախացման, պետականության կառուցման ու կայացման ամնակարեւոր դրվագներից մեկն է հայկական բանակի՝ անկախ պետականության առանցքային հիմնասյունի ստեղծումը, ասված է Հայ Ազգային Կոնգրեսի` Բանակի օրվա առթիվ տարածած հաղորդագրության մեջ:
Շնորհավորելով բոլոր հայ զինվորներին, երկրապահ կամավորներին, սպայական կազմին, գեներալներին, ինչպես նաև բանակի կայացման ու հաղթանակների գործում ավանդ ունեցող այն մարդկանց, ովքեր այսօր քաղբանտարկյալ են՝ իրենց սկզբունքներին անդավաճան մնալու բերմամբ, Կոնգրեսը միևնույն ժամանակ ցավով է արձանագրում այն փաստը, որ «իր կազմավորման առաջին տասնամյակում լավագույն ավանդույթներ որդեգրած պետական այս կառույցը հետզհետե կորցնում է իր որակները»։
«Դրա անհանգստացնող դրսևորումներն են ոչ կանոնակարգային հարաբերությունների հետևանքով ողբերգական դեպքերը բանակում, որին զոհ են գնում զինծառայողները։ Դրա անհանդուրժելի օրինակն է իշխող ապօրինի վարչախմբի կողմից բանակը ներքաղաքական խնդիրների լուծման համար օգտագործելը (ինչի բարձրակետը 2008թ. Մարտի 1-ն էր), որ Սահմանադրության կոպտագույն խախտում և հանցագործություն լինելով՝ բարոյազրկում է բանակը։
Համոզված ենք, որ ինչպես ժամանակին համաժողովրդական ուշադրությունը դարձավ բանակի կայացման կարևոր պայմաններից մեկը, այնպես էլ այժմ նույնպիսի համաժողովրդական անհանդուրժողականությունը և զգոնությունը կօգնի բանակը վերադարձնելու իր նախկին որակներին ու օրինական գործառույթներին», - ասված է ՀԱԿ-ի հաղորդագրության մեջ:

One of the most important episodes of Armenia's independence, state-building and realization is the Armenian army, the key pillar for the creation of an independent state, reads a statement issued by the opposition group the Armenian National Congress (HAK), on the occasion of Army Day, which is marked each year on Jan. 28 to commemorate the formation of the armed forces of the independent Republic of Armenia.
Congratulating all Armenian conscripts, Yerkrapah volunteers, officers, generals, as well as those who have contributed to the formation of the army and in victory, who today, not compromising their principles, have become political prisoners, HAK simultaneously notes, "This state structure, adopting the best traditions for the first ten years of its formation, is gradually losing its qualities."
"The disturbing manifestation of this are the tragic incidents in the army as a result of hazing, the victims of which are conscripts. An indisputable example of this by the ruling illegal administration is using the army to resolve internal political problems (the peak of this being March 1, 2008 ), which, being a crime and a flagrant violation of the Constitution, demoralizes the army.
"We are convinced that, as at one time nationwide attention became one of the important conditions for the formation of the army, so now too such nationwide intolerance and vigilance will help restore the army to its former qualities and legitimate functions," reads the HAK statement.