«Ոչ Բարադեյ, ոչ «Մահմեդական եղբայրներ». մենք Եգիպտոսի խեղճ, աղքատ բնակիչներն ենք
Metkere.com-ը հրապարակում է եգիպտացի Sandmonkey բլոգերի հետ հարցազրույցը, ով պարբերաբար գրում է Twitter-ում այն ամենի մասին, ինչ կատարվում է երկրում:
- Ի՞նչ եք զգում` ապրելով մի երկրում, որտեղ կառավարությունը ցանկացած պահի կարող է դադարեցնել համացանցային և բջջային սպասարկումը:
-Ներկայումս մարդիկ տեղափոխվել են 1980-ական թվականներ, տեխնոլոգիական առաջընթացից մենք փոխադրվել ենք երկրային կապի միջոցներին, ավելի պարզ ասած` քաղաքային հեռախոսներին: Մեր բնակիչներից շատերը չգիտեն էլ իրենց ընկերների և հարազատների քաղաքային հեռախոսահամարները: Պարետային ժամն ու համացանցի բացակայությունը խելագարության աստիճանի է հասցնում մարդկանց:
Ակտիվիստները զրկված են այստեղ կատարվող սարսափելի իրադարձությունների մասին պատմող նկարներն ու տեսաձայնագրությունները համացանցում տեղադրելու հնարավորությունից: Մյուսների համար ինտերնետի բացակայությունը նշանակում է զրկված լինել աշխատելու հնարավորությունից: Մարդիկ պարզապես դադարել են աշխատանքի գնալ: Բանկերը նույնպես չեն աշխատում: Երկիրը կախված վիճակում է:
-Ըստ ձեզ` որպես այդ ամենի անմիջական մասնակից, հավանական է արդյոք, որ Եգիպտոսը կկրի Իրանի ճակատագիրը և խաչ քաշի ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետ հարաբերությունների վրա, այն դեպքում, եթե իրոք հեղափոխություն տեղի ունենա:
-Ակնհայտ է, որ այս բոլոր իրադարձությունների մեջ մենք մենակ ենք և ոչ մի ստորգետնյա խաղեր չկան: Աշխարհին շահեկան է Եգիպտոսի կայունությունը, բոլորին շահավետ է Մուբարաքի նախագահությունը: Բողոքի այս ցույցերը կազմակերպվել են ժողովրդի կողմից` հիմնականում ամենաաղքատ շրջանների հասարակ քաղաքացիների: Նրանք ընդամենը ազատություն են ուզում:  «Մահմեդական եղբայրներն» ու Էլ-Բարադեյը չնչին դերակատարություն ունեն այս հարցում: Այս ցույցերի կարգախոսներից մեկն էր` «Ոչ Բարադեյ, ոչ «Մահմեդական եղբայրներ», մենք ընդամենը Եգիպտոսի խեղճ ժողովուրդ ենք»:
Մենք պայքարում ենք ժողովրդավարական սկբունքների համար: Մենք ցանկանում ենք նոր իմաստ տալ արաբական աշխարհին ու Եգիպտոսին: Մենք հոգնել ենք կոռուպցիայից, անարդարությունից, կառավարական վերահսկողությունից: Մենք ավելիին ենք արժանի և մենք կարող ենք ավելի լավ ապրել»:

Ни Барадей, ни «Братья-мусульмане». Мы – просто бедные люди Египта
Metkere.com публикует интервью с египетским блогером Sandmonkey, который регулярно пишет в твиттере о том, что происходит в стране.
- Каково это — жить в стране, где правительство может отключить интернет и мобильную связь в любое время?
- Сейчас люди перенесены обратно в 1980, из технологического прогресса им приходится возвращаться к наземным линиям связи, проще говоря, к городским телефонам. И большинство из них даже и не знает домашних номеров своих друзей и близких. Комендантский час и отсутствие интернета сводит людей с ума.
Активисты лишены возможности загружать фотографии и видео тех страшных событий, которые здесь происходят. Для других отсутствие интернета означает невозможность работать - люди просто перестали выходить на работу. Банки тоже не работают, страна в подвешенном состоянии.
- Ваш взгляд изнутри: каковы шансы Египта повторить судьбу Ирана и поставить крест на отношениях с США и Израилем, в случае, если революция все-таки произойдет?
- Очевидно, что мы во всем этом одни и никаких подводных камней тут нет. Миру выгодна стабильность в Египте, и Мубарак всех устраивает. Этот протест был организован народом, в основном людьми из беднейших районов. Это люди смешанных религий и национальностей, все чего они хотят это свободы. Эль Барадеи и «Братья-мусульмане» играют минимальную роль во всем этом. Одним из лозунгов этого протеста был: «Ни Барадеи, ни «Братья-мусульмане». Мы — просто бедные люди Египта».
Мы боремся за демократические принципы, за равенство. Мы хотим придать новый смысл арабскому миру и Египту. Мы устали от коррупции, несправедливости и правительственного контроля. Мы заслуживаем большего, мы можем жить лучше.
- Вы упомянули, что 5 лет назад Вы уже были настроенны опозиционно. Почему и когда произошел этот перелом?
- Я начал свой блог в 2004-м году. Сначала я просто писал и комментировал. После террористической атаки в Таба, которую я чудом избежал, я стал больше интересоваться вопросами демократии и свободы слова. После теракта в Шарм эль-Шейх в 2005-м году, я решил организовать акцию протеста против терроризма. Подал на официальное разрешение и получил его. Вечером того же дня мне позвонили и посоветовали отменить акцию, потому что они не хотели, чтобы это превратилось в протест против Мубарака. Тогда я понял, что этому правительству пора уходить.