Խցանում Երևան-Գյումրի ճանապարհին. Ջավախահայերը նույնպես բողոքում են
Բողոքի ակցիայի մասնակից գյումրեցի վարորդների գործողությունների հետևանքով Երևանից Գյումրի տանող ավտոճանապարհի վրա առաջացել է մի քանի կիլոմետրանոց խցանում:
Իրավիճակը շտկելու համար ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցները հորդորել են բողոքի ակցիայի մասնակիցներին բացել ճանապարհը և իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնել Գյումրիի հրապարակում կամ ցանկացած այլ վայրում:
Բողոքի ակցիայի մասնակից Կարեն Պողոսյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ այս պահին երթևեկությունը գտնվում է կաթվածահար վիճակում և վարորդները որոշել են այսօր Գյումրիի տարբեր հատվածներում բողոքի տարբեր ակցիաներ կազմակերպել այնքան ժամանակ մինչև պատկան մարմինները հանդիպեն իրենց հետ և իրենց հարցին դրական լուծում տան: Նշենք, որ այս պահին վարորդները շարժվում են դեպի Գյումրիի կենտրոնական հրապարակ, որտեղ շարունակելու են իրենց բողոքի ակցիան: Կարեն Պողոսյանը նաև տեղեկացրել է, որ Ջավախքի հայերը փակել են Բավրայից Վրաստան տանող ճանապարհը: Նրանց վրա նույնպես ազդել է մաքսատուրքի  բարձրացման վերաբերյալ որոշումը:
Հիշեցնենք, որ վարորդները բողոքում են Վրաստանից Հայաստան  ներկրվող մեքենաների համար սահմանված մաքսային բարձր տուրքի դեմ: Բացի դրանից, նրանք դժգոհ են այն փաստի կապակցությամբ, որ վրացական պետհամարանիշ ունեցող մեքենաները Հայաստանում կարող են գտնվել ընդամենը 30 օր (այդ ժամկետը լրանալուց հետո մեքենան պետք է հատի հայ-վրացական սահմանը, ապա միայն կարող է հետ վերադառնալ – Epress.am):

Home / Armenia / Traffic Jam on Yerevan-Gyumri Route: Javakheti Armenians Join the Protest
A few-kilometers-long traffic jam on the Yerevan to Gyumri route has ensued today as a result of protesting Gyumri drivers blocking the road.
Road police have urged protestors to open the road and voice their complaints at Gyumri’s republic square or another venue.
Protestor Karen Poghosyan told Epress.am that at this time traffic is paralyzed and drivers have decided to stage demonstrations in different areas of Gyumri until the proper authorities meet with them and give a positive response to their concerns. Poghosyan also said Armenians in the Georgian region of Samtskhe-Javakheti have blocked the road from Bavra, on the Armenian side, to Georgia. The decision to increase customs tariffs has also affected them as many have residences in Armenia and travel back and forth.
Recall, Armenian drivers are complaining of the high customs duties for importing cars from Georgia to Armenia. Furthermore, they are displeased with the fact that vehicles with Georgian plates can stay in Armenia for only 30 days at a time, after which drivers have to drive to the Georgia-Armenia border to get a stamp to extend the vehicle’s stay for another 30 days.