Խցանում Երևան-Գյումրի ճանապարհին. Ջավախահայերը նույնպես բողոքում են
Բողոքի ակցիայի մասնակից գյումրեցի վարորդների գործողությունների հետևանքով Երևանից Գյումրի տանող ավտոճանապարհի վրա առաջացել է մի քանի կիլոմետրանոց խցանում:
Իրավիճակը շտկելու համար ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցները հորդորել են բողոքի ակցիայի մասնակիցներին բացել ճանապարհը և իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնել Գյումրիի հրապարակում կամ ցանկացած այլ վայրում:
Բողոքի ակցիայի մասնակից Կարեն Պողոսյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ այս պահին երթևեկությունը գտնվում է կաթվածահար վիճակում և վարորդները որոշել են այսօր Գյումրիի տարբեր հատվածներում բողոքի տարբեր ակցիաներ կազմակերպել այնքան ժամանակ մինչև պատկան մարմինները հանդիպեն իրենց հետ և իրենց հարցին դրական լուծում տան: Նշենք, որ այս պահին վարորդները շարժվում են դեպի Գյումրիի կենտրոնական հրապարակ, որտեղ շարունակելու են իրենց բողոքի ակցիան: Կարեն Պողոսյանը նաև տեղեկացրել է, որ Ջավախքի հայերը փակել են Բավրայից Վրաստան տանող ճանապարհը: Նրանց վրա նույնպես ազդել է մաքսատուրքի  բարձրացման վերաբերյալ որոշումը:
Հիշեցնենք, որ վարորդները բողոքում են Վրաստանից Հայաստան  ներկրվող մեքենաների համար սահմանված մաքսային բարձր տուրքի դեմ: Բացի դրանից, նրանք դժգոհ են այն փաստի կապակցությամբ, որ վրացական պետհամարանիշ ունեցող մեքենաները Հայաստանում կարող են գտնվել ընդամենը 30 օր (այդ ժամկետը լրանալուց հետո մեքենան պետք է հատի հայ-վրացական սահմանը, ապա միայն կարող է հետ վերադառնալ – Epress.am):

Армяне по обе стороны границы с Грузией пикетируют дороги
В результате действий гюмрийских водителей-пикетчиков на трассе Ереван-Гюмри образовалась пробка в несколько километров.
Сотрудники дорожной полиции призвали пикетчиков расчистить путь и протестовать на площади в Гюмри или в любом другом месте.
Напомним, что акции протеста проводятся в связи с повышением пошлины на импортируемые из Грузии автомобили. Кроме того, они недовольны и тем, что автомобили с грузинскими номерами могут находиться на территории Армении только в течение 30 дней (по истечении срока машина должна пересечь армяно-грузинскую границу, а затем уже вернуться обратно – ред.).
В беседе с Epress.am участник акции Карен Погосян сказал, что движение парализовано. Водители приняли решение проводить акции протеста в разных частях Гюмри до тех пор, пока с ними не встретятся представители соответствующих органов и не решат их проблем.
В данный момент водители движутся в сторону центральной площади, где и продолжат свою акцию протеста. По словам Карена Погосяна, армяне Джавахка перекрыли дорогу, ведущую из Бавры в Грузию: решение о повышении таможенной пошлины не обошло стороной и их.