«Հեշտ չի լինելու». վարորդներն անակնկալ են պատրաստում ոստիկանների համար
Գյումրիում վրացական պետհամարանիշներով ավտոմեքենաների վարորդերը պատրաստվում են շարունակել բողոքի ակցիաները. փետրվարի 12-ին` ժամը 13:00-նրանք մտադիր են ավտոերթ անցկացնել: Այս մասին Epress.am-ի հետ հեռախոսազրույցում ասել է «Ասպարեզ» ժուռնալիստների ակումբի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը:
«Դեռ առավոտյան վարորդներից մեկին Գյումրիի ոստիկանապետ Վահրամ Ենգոյանի հրամանով, մեղմ ասած, հրավիրել են ոստիկանատուն: Վարորդներն ինձ զանգեցին, ես նրանց ասացի, որ մեքենայից չիջնեն ու ոչ մի տեղ չգնան, մինչև գամ: Մինչ հասա տեղ, մի վարորդի հետ 4 ոստիկան լեզվակռիվ էին անում, իսկ մեկին էլ հասցրել էին տանել բաժանմունք», - պատմել է Լևոն Բարսեղյանը:
Նրա խոսքով` վարորդներն այսօրվա երթը սկսել են «Ասպարեզի» շենքի մոտից, որի հարակից թաղամասերը` մոտ 15 թաղամաս, փետրվարի 8-ին և 10-ին շրջափակված են եղել ոստիկանական մեքենաներով: Ոստիկաններն արգելել են վրացական համարանիշներով վարորդներին մոտենալ «Ասպարեզի» շենքին:
«Այսօրվա ավտոերթին մասնակցում էին ավելի քան 120 մեքենաներ, իսկ ճանապարհային ոստիկանության մեքենաներն էլ խաղաղ ուղեկցում էին նրանց: Ավտոերթն ընթացավ Գյումրիի կենտրոնական փողոցներով և ավարտվեց ոստիկանության շենքի առջև, քանի որ երթի ժամանակ ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցները վարորդներից մեկին հրավիրել էին բաժին: Ավտոերթի մասնակիցներն էլ որոշեցին իրենց զորակցությունը հայտնել իրենց ընկերոջը և ուղևորվեցին նրա հետևից»,- ասել է Բարսեղյանը:
Գյումրիի ավտոճանապարհային ոստիկանության պետը, գնդապետ Արթուր Բիչախչյանը, ոստիկանության շենքի մոտ տեսնելով 200-ից ավելի մարդկանց, հետաքրքվել է, թե ինչու են մարդիկ հավաքվել:
«Ես և վարորդները նրան բացատրեցինք, որ եկել ենք սատարելու այն վարորդին, ով այդ պահին գտնվում է ոստիկանության բաժնում»,- ասել է մեր զրուցակիցը:
Նա նշել է նաև, որ քիչ անց վարորդը դուրս է եկել բաժնից:
Բարսեղյանը տեղեկացրել է նաև, որ Գյումրիի վարորդներին իրենց զորակցությունն են հայտնում նաև Ստեփանավանի և Վանաձորի վարորդները, և նրանք բոլորը դատապարտում են յուրաքանչյուր քաղաքական շահարկում իրենց բողոքի ակցիաների վերաբերյալ:
«Վարորդներն ասում են, որ շարունակելու են իրենց ակցիաները, և այստեղ ամենակարևորն այն է, որ իրենք են նախաձեռնում և կազմակերպում դրանք: Նրանք որոշել են նախապես չասել օրվա ավտոերթի երթուղին. երթից միայն 5 րոպե առաջ են որոշելու, և այդ մասին տեղյակ է լինելու առջևից գնացող վարորդը, մնացածը հետևելու են նրան: Վարորդներն ասում են, որ այս միջոցով մեծ անհանգստություններ են պատճառելու ոստիկաններին, և խոստացել են, որ նրանց համար «հեշտ չի լինելու»»,- եզրափակել է Բարսեղյանը:

'It Won't Be Easy': Protesting Drivers are Preparing a Surprise for Police
Gyumri owners of cars with Georgian plates are preparing to continue their protests on Feb. 12 at 1 pm. They're planning on organizing a march with their vehicles, said Gyumri-based Asparez Journalists' Club President Levon Barseghyan.
"In the morning, on instructions by Gyumri police chief Vahram Yengoyan, one of the drivers was, to put it mildly, invited to the police station. The drivers called me, I told them not to leave their cars and not to go anywhere until I come. By the time arrived, four police officers were quarreling with one driver, while they had succeeded in taking another one to the police station," he said.
According to Barseghyan, the drivers began their march today outside the Asparez offices, the surrounding areas of which were blocked off by police on Feb. 8 and 10 — police had prohibited drivers of vehicles with Georgian plates to enter the area.
"There were more than 120 cars participating in today's march, while road police vehicles were peacefully guiding them. The march passed through Gyumri's main roads and concluded outside the police building, since during the march, road police officers had asked one of the drivers to come to the station. The 'marchers' decided to show their support to their friend and followed behind him," he said.
The chief of Gyumri's road police, Colonel Artur Bichakhchyan, seeing more than 200 people outside the building, asked why people were gathering.
"I and the drivers explained to him that we've come to support the driver who's currently being held in the police station," said Barseghyan, adding that  the driver was released shortly after.
The Asparez Journalists' Club president noted that drivers from Stepanavan and Vanadzor also express their support for Gyumri drivers, and they condemn all political manipulations of their protests.
"The drivers say they will continue their protests and the most important thing here is that they're initiating and organizing them. They have decided not to announce the day's route ahead of time. They'll decide only 5 minutes before the march, and the driver in the front will know this; the rest will follow him.
"The drivers say that with this method, they are going to cause great concern to police, and they've promised that 'it won't be easy' for them ," concluded Barseghyan.