«Հեշտ չի լինելու». վարորդներն անակնկալ են պատրաստում ոստիկանների համար
Գյումրիում վրացական պետհամարանիշներով ավտոմեքենաների վարորդերը պատրաստվում են շարունակել բողոքի ակցիաները. փետրվարի 12-ին` ժամը 13:00-նրանք մտադիր են ավտոերթ անցկացնել: Այս մասին Epress.am-ի հետ հեռախոսազրույցում ասել է «Ասպարեզ» ժուռնալիստների ակումբի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը:
«Դեռ առավոտյան վարորդներից մեկին Գյումրիի ոստիկանապետ Վահրամ Ենգոյանի հրամանով, մեղմ ասած, հրավիրել են ոստիկանատուն: Վարորդներն ինձ զանգեցին, ես նրանց ասացի, որ մեքենայից չիջնեն ու ոչ մի տեղ չգնան, մինչև գամ: Մինչ հասա տեղ, մի վարորդի հետ 4 ոստիկան լեզվակռիվ էին անում, իսկ մեկին էլ հասցրել էին տանել բաժանմունք», - պատմել է Լևոն Բարսեղյանը:
Նրա խոսքով` վարորդներն այսօրվա երթը սկսել են «Ասպարեզի» շենքի մոտից, որի հարակից թաղամասերը` մոտ 15 թաղամաս, փետրվարի 8-ին և 10-ին շրջափակված են եղել ոստիկանական մեքենաներով: Ոստիկաններն արգելել են վրացական համարանիշներով վարորդներին մոտենալ «Ասպարեզի» շենքին:
«Այսօրվա ավտոերթին մասնակցում էին ավելի քան 120 մեքենաներ, իսկ ճանապարհային ոստիկանության մեքենաներն էլ խաղաղ ուղեկցում էին նրանց: Ավտոերթն ընթացավ Գյումրիի կենտրոնական փողոցներով և ավարտվեց ոստիկանության շենքի առջև, քանի որ երթի ժամանակ ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցները վարորդներից մեկին հրավիրել էին բաժին: Ավտոերթի մասնակիցներն էլ որոշեցին իրենց զորակցությունը հայտնել իրենց ընկերոջը և ուղևորվեցին նրա հետևից»,- ասել է Բարսեղյանը:
Գյումրիի ավտոճանապարհային ոստիկանության պետը, գնդապետ Արթուր Բիչախչյանը, ոստիկանության շենքի մոտ տեսնելով 200-ից ավելի մարդկանց, հետաքրքվել է, թե ինչու են մարդիկ հավաքվել:
«Ես և վարորդները նրան բացատրեցինք, որ եկել ենք սատարելու այն վարորդին, ով այդ պահին գտնվում է ոստիկանության բաժնում»,- ասել է մեր զրուցակիցը:
Նա նշել է նաև, որ քիչ անց վարորդը դուրս է եկել բաժնից:
Բարսեղյանը տեղեկացրել է նաև, որ Գյումրիի վարորդներին իրենց զորակցությունն են հայտնում նաև Ստեփանավանի և Վանաձորի վարորդները, և նրանք բոլորը դատապարտում են յուրաքանչյուր քաղաքական շահարկում իրենց բողոքի ակցիաների վերաբերյալ:
«Վարորդներն ասում են, որ շարունակելու են իրենց ակցիաները, և այստեղ ամենակարևորն այն է, որ իրենք են նախաձեռնում և կազմակերպում դրանք: Նրանք որոշել են նախապես չասել օրվա ավտոերթի երթուղին. երթից միայն 5 րոպե առաջ են որոշելու, և այդ մասին տեղյակ է լինելու առջևից գնացող վարորդը, մնացածը հետևելու են նրան: Վարորդներն ասում են, որ այս միջոցով մեծ անհանգստություններ են պատճառելու ոստիկաններին, և խոստացել են, որ նրանց համար «հեշտ չի լինելու»»,- եզրափակել է Բարսեղյանը:

Армянские автомобилисты-пикетчики обещают неудобства полицейским
12 февраля в 13:00 водители автомобилей с грузинскими номерными знаками намерены продолжить акции протеста в городе Гюмри. Об этом в телефонном разговоре с Epress.am заявил председатель союза журналистов «Аспарез» Левон Барсегян.
«Еще утром, по приказу начальника Полиции Гюмри Ваграма Енгояна, одного из водителей, мягко выражаясь, «пригласили» в отделение полиции. Водители позвонили мне, и я велел им не выходить из машин и дождаться меня. Пока я добирался до места, четверо полицейских начали словестную перепалку с одним из водителей, а другого успели забрать», - рассказал Барсегян.
По его словам, водители начали автопробег у здания «Аспарез», где ближайшие окрестности были оцеплены полицейским кордоном. Правоохранительные органы запретили автомобилям с грузинскими номерами подъезжать к зданию союза журналистов.
«В сегодняшнем автопробеге приняли участие около 120 автомобилей, а полицейские мирно сопровождали их. Автопробег прошел по центральным улицам Гюмри и финишировал у здания Полиции, так как в ходе пробега полицейские пригласили одного из водителей в участок. Остальные участники решили поддержать своего соратника и последовали за ними», - отметил Барсегян.
Начальник дорожной полиции Гюмри, полковник Артур Бичахчян, увидев у здания более 200 человек, поинтересовался, зачем они здесь собрались.
«Я вместе с водителями объяснил ему, что люди пришли поддержать водителя, который в тот момент находился в отделении», - сообщил наш собеседник. По его словам, водитель вскоре вышел из здания полиции. Барсегян также сообщил, что гюмрийцев поддерживают водители из Степанавана и Ванадзора, и все они осуждают любого рода политические спекуляции относительно их акций.
«Водители говорили, что продолжат акции, и самое главное, что они сами инициируют и организую акции. Они решили не сообщать заранее маршрута автошествия. Решение о маршруте будет принято за 5 минут до шествия, и об этом будет известно только первому водителю автоколонны, остальные двинутся за ним. Водители говорят, что таким образом они доставят большие неудобства полицейским, и пообещали, что тем «будет нелегко»», - заключил Барсегян.