Բահրեյնում նույնպես հեղափոխություն են ցանկանում. զոհվել է մեկ մարդ
Հյուսիսային Աֆրիկայում և Մերձավոր Արևելքում ծավալված բողոքի ալիքը հասել է Բահրեյնի Թագավորություն: Երեկ Բահրեյնի մայրաքաղաք Մանամայում տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի արդյունքում նվազագույնը մեկ մարդ զոհվել է, 7-ը վիրավորվել են ոստիկանության կողմից արձակված կրակոցներից:
Ֆադել Ալի Ալմատրուկը սպանվել է Մանամայում որսորդական հրացանի կրակոցի հետևանքով, «Ալ Ջազիրա» հեռուստաընկերությանը հաղորդել է Մարդու Իրավունքների Բահրեյնի Կենտրոնի արտաքին հարաբերությունների ղեկավար Մարիամ Ալխավայան:
«Այս առավոտ ցուցարարները փորձել են մասնակցել երեկվա ցույցի հետևանքով սպանված քաղաքացու թաղման արարողությանը, սակայն վերջիններիս ճանապարհը արգելափակել են ոստիկանության աշխատակիցները»,-ասել է Ալխավայան:
«Հազարավոր մարդիկ երթի են դուրս եկել` պահանջելով ռեժիմի տապալումը, սակայն ոստիկանությունը ճնշում է ժողովրդի ընդվզումը արցունքաբեր գազի և կրակոցների միջոցով, արդյունքում մարդիկ վնասվածքներ են ստանում», - նշել է իրավապաշտպանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ Բահրեյնի ցուցարարները, ոգեշնչված Թունիսի և Եգիպտոսի դեպքերով, նույնպես «Ցասպան օր» են կազմակերպել:
Բահրեյնի պետական լրատվական գործակալությունը հաղորդում է, որ ներքին գործերի նախարարությունը կարգադրել է սպանության առնչությամբ հետաքննություն անցկացնել:

Волна протеста охватила Бахрейн. Есть погибший и раненные
Волна протеста, охватившая Северную Африку и Ближний Восток, добралась до Королевства Бахрейн. Вчера в результате акции протеста в столице Бахрейна Манаме скончался, по меньшей мере, один человек, семерых ранили пули полиции.
Фадей Али Альматрук был убит из охотничьего ружья. Об этом телекомпании «Аль Джазира» сообщил руководитель внешних отношений Центра прав человека Бахрейна Мариам Алхавая.
«Сегодня утром демонстранты попытались принять участие в похоронах гражданина, убитого в результате вчерашней акции, однако сотрудники полиции преградили им путь», - сказала Алхавая.
«Тысячи людей вышли на демонстрацию с требованием о свержении режима, однако полиция пытается подавить восстание при помощи слезоточивого газа и стрельбы, в результате чего люди получают ранения», - отметила правозащитница.
Напомним, что вчера демонстранты Бахрейна, воодушевленные тунисскими и египетскими событиями, организовали свой «День гнева».
Государственное информационное агентство страны сообщает, что министерство внутренних дел приказало расследовать убийство.