Գիշերային ակումբներ այցելող քահանան ընդունել է Էջմիածնի հրավերը
Գիշերային ակումբում ծեծի ենթարկված Բուլղարիայի Վառնա քաղաքի Հայ Առաքելական եկեղեցու սպասավոր տեր Սարգիս քահանա Հովհաննիսյանը Էջմիածնի հրավերով արդեն գտնվում է Հայաստանում: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի մամուլի դիվանի խոսնակ Վահրամ Մելիքյանը:
Նրա խոսքով` հանդիպման օրը դեռ նշանակված չէ:
Հիշեցնենք, որ 2010 թվականի հուլիսի 31-ի գիշերը տեր Սարգիս քահանա Հովհաննիսյանը հարձակման էր ենթարկվել  հայտնի Զլատի պյասցի հանգստավայրի «Արոգանս» գիշերային ակումբում: Զուգարան գնալու ճանապարհին նրա վրա մի քանի մարդ էր հարձակվել և հարվածներ հասցրել գլխին: Վնասվել էր քահանայի աջ աչքը: Տեղի հիվանդանոցներից մեկում նրան շտապ վիրահատել էին, երկար ժամանակ վտանգ կար, որ եկեղեցականը կարող էր կույր մնալ:
Ոստիկանության ներկայացուցչի հետ զրույցում քահանան ասել էր, որ ինքը Ռուսաստանից եկած ընկերոջ հետ էր այցելել ակումբ, որտեղ իրենք ընդամենը «2 հատ հիսուն վիսկի էին խմել»:
Բուլղարիայի հայ համայնքում լուրեր են շրջանառվում, որ տեր Սարգիսը ներգրավված է նաև թմրանյութերի բիզնեսի մեջ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ տեր Վահրամը փոխանցել էր Epress.am-ին, որ տեր Սարգիս քահանա Հովհաննիսյանին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հրավիրել է զրույցի, սակայն վերջինս չի ներկայացել, քանի որ ապաքինման մեջ է:
Միևնույն ժամանակ, Բուլղարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչը Epress.am-ին հայտնել էր, որ տեր Սարգիսը «գերազանց առողջության մեջ է»:
Բուլղարահայերի շրջանում նաև խոսակցություններ կան, որ ամուսնալուծվելուց հետո նա բնակվում է իր ընկերուհու հետ, և հայերը չեն ցանկանում, որպեսզի այդ քահանան իրենց քարոզի:

Fr. Sarkis Hovhannisian, the pastor of the Armenian Apostolic Church serving the Armenian community in the Bulgarian city of Varna, who was assaulted at a night club last summer, has accepted the invitation by the Mother See of Holy Echmiadzin and is now in Armenia, Etchmiadzin press spokesperson Vahram Melikyan told Epress.am today.
According to him, the meeting date has not yet been set.
Recall, on Jul. 31, 2010, Fr. Sarkis was attacked in the well-known nightclub Arrogance at the Golden Sands resort in Varna. On his way to the washroom, a few people attacked him with blows to the head, which resulted in an injury in Fr. Sarkis’ right eye. He was admitted at a local hospital for emergency surgery; for a long time, there was the threat of permanent blindness in that eye.
Fr. Sarkis apparently had told a police officer he had gone to the night club with his friend visiting from Russia, where they had simply “drank two [glasses of] 50 [grams] of whiskey.”
Rumors floating among the Armenian-Bulgarian community also note that the pastor is involved in the drug trade.
Speaking to Epress.am earlier, Fr. Vahram had said the Mother See of Holy Etchmiadzin had invited Fr. Sarkis for a “talk”; however, the latter had not presented himself since he was healing from injuries he sustained from the assault.
Meanwhile, members of Bulgaria’s Armenian community had said the pastor was “in excellent health.”
There are rumors floating around among the community that Fr. Sarkis is living with his girlfriend following his divorce, and the Bulgarian-Armenian community doesn’t want the pastor to preach to them.