Շիրակցի վարորդները պատրաստ են Վրաստանի քաղաքացիություն ընդունել
Շիրակի մարզի վրացական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների վարորդները ՀՀ իշխանություններից պահանջում և ակնկալում են իրենց հարցի լուծման շուտափույթ արձագանք և կոնկրետ միջոցառումներ: Գյումրիում այսօր հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ վարորդները հայտարարել են, որ պատրաստ են փողոցից ներս գնալ և մասնակցել բանակցությունների` ցանկացած ձևաչափով:
«Մենք` ՀՀ Մաքսային օրենսգրքի 38-րդ հոդվածի ՀՀ ԱԺ կատարած, խնդրո առարկա փոփոխությունների բերումով չենք կարող սպասել մեր խնդիրների լուծման ուղղությամբ պատշաճ արձագանքի, ավելի քան մինչև փետրվարի 28-ը»,- ասված է ասուլիսի ժամանակ տարածած նրանց հայտարարության մեջ:
Նրանց խոսքով` պատշաճ արձագանք չունենալը իրենց համար նշանակում է  այլընտրանքի բացակայություն:
«Այդ դեպքում դիմելու ենք ծայրահեղ միջոցների, այդ թվում` մեր մեքենաների ազատ անցուդարձը Հայաստան ապահովելու համար դիմելու ենք Վրաստանի իշխանություններին, խնդրելու ենք մեզ Վրաստանի քաղաքացիություն շնորհել և այլն», - նշել են վարորդները:
«Ազատ տեղաշարժման և ազատ արտահայտման, ՀՀ Սահմանադրությամբ մեր ունեցած հիմնարար իրավունքների այս ոտնահարումները մենք գնահատում ենք որպես այլանդակ ապօրինություն, որ տեղի է ունեցել սրանցից ավելի վեր եղող առայժմ մեզ անհայտ պաշտոնյաների թողտվությամբ և հրամաններով: Բոլոր այս ապօրինությունների ժամանակ, մեր, լրագրողների, պատգամավորների և հասարակական գործիչների հարցումներին ոստիկաններից որևէ մեկը հոդաբաշխ բացատրություն չի կարողացել տալ, ասվել է` «no comment», կամ «հրաման է` կատարում ենք», կամ «այդպես է պետք»:
Հիշեցնենք, որ սկսած փետրվարի 5-ից` մի քանի տասնյակ վարորդներ բողոքում են Վրաստանից Հայաստան բերվող մեքենաների համար սահմանված բարձր մաքսատուրքի դեմ:
Երեկ վարորդները Գյումրիի կենտրոնական հրապարակում հանրահավաք են անցկացրել նրանից հետո, երբ ոստիկանները արգելել են նրանց շարժվել դեպի Երևան` ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա անցկացնելու համար և ամբողջությամբ փակել են Գյումրիի Սայաթ-Նովա փողոցը:

Бунтующие водители грозят предпочесть Грузию властям Армении
Водители автомобилей с грузинскими номерами из Ширакской области требуют от властей Армении скорейшего решения их проблемы и принятия конкретных мерю. На пресс-конференции во втором по величине городе Гюмри водители заявили, что готовы покинуть улицы и принять участие в переговорах в любом формате.
«Мы не можем ждать решения наших проблем, возникших в результате поправок в 38 статью Таможенного кодекса, внесенных Национальным собранием, дольше, чем до 28 февраля», - говорится в распространенном протестующими заявлении.
Водители предупреждают, что могут прибегнуть «к крайним мерам, в том числе – для обеспечения свободного въезда наших авто в Армению мы обратимся к властям Грузии, попросим предоставить нам грузинское гражданство».
«Эти попирания наших закрепленных Конституцией Армении прав на свободное передвижение и самовыражение мы расцениваем как беззаконие, случившееся при попустительстве и по указу должностных лиц. Во время всего этого беззакония ни один полицейский не смог дать внятного объяснения на наши запросы, на запросы журналистов, депутатов и общественных деятелей. Говорилось «без комментариев», «мы выполняем приказ» или «так надо»».
Напомним, что с 5 февраля несколько десятков водителей протестуют против повышения таможенной пошлины на импортируемые из Грузии автомобили. Вчера они организовали митинг на центральной площади города Гюмри после того, как полицейские запретили им организовать автопробег  к Еревану, где водители собирались провести акцию протеста у здания Правительства. Тогда представители правоохранительных органов полностью перекрыли гюмрийскую улицу Саята-Нова.