«Չգիտենք ինչն ա գաղափարախոսությունը...». «Հայոց արծիվները» նշում են
Այսօր կեսօրից ոստիկանությունը փակել էր Երևանի կենտրոնում գտնվող Կորյուն փողոցի և Մաշտոցի պողոտայի հատման հատվածը, այդ վայրում շարված էին մարզերից եկած մի քանի տասնյակ ավտոբուսներ:
Նման գործողությունների պատճառն այն էր, որ Մատենադարանի հարակից տարածքում «Հայոց Արծիվներ» հայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունը տոնում էր իր հիմնադրման առաջին տարեդաձը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կառավարման 3-ամյակը և Հայոց պետականության 20 ամյակը:
Տոնին մասնակցում էին Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերից եկած երիտասարդներ, ում, իրենց խոսքերով, բերել էին «Հայոց արծիվներ» տարածքային կառույցների համակարգողները:
Epress.am-ը զրուցել է Նոր Հաճն գյուղի թիվ 1 դպրոցի աշակերտների հետ, ովքեր ասել են, որ իրենց ուսուցիչներն են իրենց բերել այստեղ:
«Ամեն ինչ շատ արագ ստացվեց, ճիշտն ասած, դեռ չգիտենք ինչ ա էստեղ, եկել ենք` տեսնենք», - պրազաբանել են նրանք:
Իջևանից եկած երիտասարդներն էլ մեզ հետ զրույցում նշել են, որ իրենց գաղափարախոսությունը Հայոց նախագահն է` Սերժ Սարգսյանը, Հայոց բանակը և Հայոց պետականությունը: Մոտ 22-23 տարեկան երիտասարդները պատմում էին, որ իրենց գերակա խնդիրը հայոց սահմանները պահպանելն է:
«Ճիշտ ա կա սոցիալական խնդիրներ, բայց այսօր ամենակարևորը սահմանները պահելն ա, որ պատերազմ եղավ, ես գնալու եմ կռվեմ»,- ասել է Գևորգը:
Վարդենիսի մասնաճյուղի ղեկավար Արման Արշակյանն էլ ասել է, որ ինքն «իր հետ ահավոր շատ մարդ ա բերել»:
Նա նշել է, որ իրենք որևէ կուսակցական աջակցություն չեն ստանում, չնայած երիտասարդներից մի քանիսը կրում էին «Առաջ, Հայաստան» գրությամբ շարֆ, որը, ինչպես հայտնի է, Սերժ Սարգսյանի նախըտրական կարգախոսն էր:
Մեր այն հարցին, թե ինչ միջոցներով են եկել Երևան, նա ասել է, որ կազմակերպությունը բոլոր մարզերին գումար է տրամադրել փոխադրամիջոցի և սննդի համար:
«Մենք պայքարում ենք աղանդների դեմ, թմրամոլության դեմ, մեր հայրենասիրական կոչերով թմրամոլներին աշխատում ենք հետ բերել: Ես գիտեմ, որ, իմ կարծիքով, կազմակերպությանն աջակցում են մեծ հայրենասերները` Ռալֆ Յիրիկյանը, Արարատի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, մնացածն էլ, կներեք, ես չգիտեմ»,- ասել է մեր զրուցակիցը:
Արմավիրից եկած երիտասարդները չկարողացան պատասխանել, թե որն է իրենց կազմակերպության նպատակը և գաղափարախոսությունը:
- Ճիշտն ասած` չգիտենք ինչն ա գաղափարախոսությունը, բերել են, եկել ենք:
- Որտեղի՞ց և ինչպե՞ս եք եկել:
- Մալիշկայից` Վայոց Ձորից, Շահբազյան Սմբատն ա բերել, հեսա ինքը կգա կասի էլի:
- Ինչի՞ համար եք եկել, այսօր ի՞նչ միջոցառում է:
- Ճիշտն ասած մենք էլ տոշնի չգիտենք, բայց հեսա մեր ղեկավարը կգա կասի, էլի:
Մատենադարանի մոտ երաժշտություն էր հնչում, երգ ու պար, երիտասարդները պարում էին, իսկ մարզերից ժամանած խմբերը դրոշներով մոտենում Մատենադարանին: Հանդիսությունը շարունակվում է մինչ այժմ:

Участники мероприятия в центре Еревана не смогли объяснить, что празднуют
19 февраля с полудня полиция перекрыла движение на перекрестке улицы Корюна и проспекта Маштоца в центре Еревана. Кроме того, здесь же расположилось несколько десятков автобусов из районов страны.
Поводом для подобных мероприятий послужил тот факт, что общественная организация «Армянские орлы» решила отметить на территории, прилегающей к хранилищу древних рукописей Матенадарану, год своего основания, а также третий год правления Сержа Саргсяна (президентские выборы состоялись в Армении 19 февраля 2008 года) и 20-летие армянской государственности. Напомним, что здесь же вчера состоялся митинг Армянского национального конгресса во главе с лидером оппозиции Левоном Тер-Петросяном.
В мероприятии «Армянских орлов» приняла участие молодежь практически из всех районов страны. Молодых людей, по их же словам, привезли координаторы местных структур организации-именинницы.
Epress.am побеседовал с учащимися школы №1 деревни Нор Ачн, которые признались, что на мероприятие в столицу их привезли учителя.
«Все получилось очень быстро. Честно говоря, мы еще не знаем, что здесь ожидается. Пришли, чтобы узнать», - пояснили они.
А представители молодежи из Иджевана сообщили, что их «идеологией является армянский президент Серж Саргсян, армянская армия и армянская государственность». Кроме того, наши 22-23-летние собеседники рассказали, что основной их задачей является защита границ Армении.
«Правда, существуют социальные проблемы, но самое главное на сегодняшний день – сохранить границы. Если начнется война, я пойду воевать», - сказал Геворг.
По словам руководителя филиала организации в Варденисе Армана Аршакяна, он «привез с собой ужасно много людей».
Аршакян заявил, что никакого партийного содействия им не оказывают. Отметим, однако, что на некоторых из участников акции были шарфы с лозунгом предвыборной президентской кампании Сержа Саргсяна «Вперед, Армения».
На наш вопрос, каким образом Арман Аршакян прибыл в Ереван, он ответил, что организация предоставила районам финансовые средства на транспорт и еду.
«Мы боремся против сект, наркомании. Своими патриотическими призывами мы стараемся вернуть наркоманов к жизни. По-моему, организации содействуют большие патриоты Ральф Йирикян (руководитель компании ВиваСел (дочки МТС) в Армении), Арартский медно-молибденовый комбинат. Ничего другого я не знаю, извините», - сказал наш собеседеник.
Представители армавирской молодежи не смогли ответить на вопрос, какова цель и идеология организации «Армянские орлы».
- Честно говоря, не знаем, что за идеология. Привезли, вот и приехали.
- Откуда вы приехали и как?
- Из Малышки, Вайоц дзор. Привез Шахбазян Смбат. Ну, сейчас он придет и сам скажет.
- А для чего вы приехали? Что за мероприятие сегодня?
- По правде сказать, мы точно не знаем. Но сейчас придет наш руковдитель и скажет.
В окрестностях Матенадарана звучала музыка, молодежь танцевала, а группы прибывших из районов людей с флагами Армении в руках приближались к подножию хранилища древних рукописей.