«Չգիտենք ինչն ա գաղափարախոսությունը...». «Հայոց արծիվները» նշում են
Այսօր կեսօրից ոստիկանությունը փակել էր Երևանի կենտրոնում գտնվող Կորյուն փողոցի և Մաշտոցի պողոտայի հատման հատվածը, այդ վայրում շարված էին մարզերից եկած մի քանի տասնյակ ավտոբուսներ:
Նման գործողությունների պատճառն այն էր, որ Մատենադարանի հարակից տարածքում «Հայոց Արծիվներ» հայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունը տոնում էր իր հիմնադրման առաջին տարեդաձը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կառավարման 3-ամյակը և Հայոց պետականության 20 ամյակը:
Տոնին մասնակցում էին Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերից եկած երիտասարդներ, ում, իրենց խոսքերով, բերել էին «Հայոց արծիվներ» տարածքային կառույցների համակարգողները:
Epress.am-ը զրուցել է Նոր Հաճն գյուղի թիվ 1 դպրոցի աշակերտների հետ, ովքեր ասել են, որ իրենց ուսուցիչներն են իրենց բերել այստեղ:
«Ամեն ինչ շատ արագ ստացվեց, ճիշտն ասած, դեռ չգիտենք ինչ ա էստեղ, եկել ենք` տեսնենք», - պրազաբանել են նրանք:
Իջևանից եկած երիտասարդներն էլ մեզ հետ զրույցում նշել են, որ իրենց գաղափարախոսությունը Հայոց նախագահն է` Սերժ Սարգսյանը, Հայոց բանակը և Հայոց պետականությունը: Մոտ 22-23 տարեկան երիտասարդները պատմում էին, որ իրենց գերակա խնդիրը հայոց սահմանները պահպանելն է:
«Ճիշտ ա կա սոցիալական խնդիրներ, բայց այսօր ամենակարևորը սահմանները պահելն ա, որ պատերազմ եղավ, ես գնալու եմ կռվեմ»,- ասել է Գևորգը:
Վարդենիսի մասնաճյուղի ղեկավար Արման Արշակյանն էլ ասել է, որ ինքն «իր հետ ահավոր շատ մարդ ա բերել»:
Նա նշել է, որ իրենք որևէ կուսակցական աջակցություն չեն ստանում, չնայած երիտասարդներից մի քանիսը կրում էին «Առաջ, Հայաստան» գրությամբ շարֆ, որը, ինչպես հայտնի է, Սերժ Սարգսյանի նախըտրական կարգախոսն էր:
Մեր այն հարցին, թե ինչ միջոցներով են եկել Երևան, նա ասել է, որ կազմակերպությունը բոլոր մարզերին գումար է տրամադրել փոխադրամիջոցի և սննդի համար:
«Մենք պայքարում ենք աղանդների դեմ, թմրամոլության դեմ, մեր հայրենասիրական կոչերով թմրամոլներին աշխատում ենք հետ բերել: Ես գիտեմ, որ, իմ կարծիքով, կազմակերպությանն աջակցում են մեծ հայրենասերները` Ռալֆ Յիրիկյանը, Արարատի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, մնացածն էլ, կներեք, ես չգիտեմ»,- ասել է մեր զրուցակիցը:
Արմավիրից եկած երիտասարդները չկարողացան պատասխանել, թե որն է իրենց կազմակերպության նպատակը և գաղափարախոսությունը:
- Ճիշտն ասած` չգիտենք ինչն ա գաղափարախոսությունը, բերել են, եկել ենք:
- Որտեղի՞ց և ինչպե՞ս եք եկել:
- Մալիշկայից` Վայոց Ձորից, Շահբազյան Սմբատն ա բերել, հեսա ինքը կգա կասի էլի:
- Ինչի՞ համար եք եկել, այսօր ի՞նչ միջոցառում է:
- Ճիշտն ասած մենք էլ տոշնի չգիտենք, բայց հեսա մեր ղեկավարը կգա կասի, էլի:
Մատենադարանի մոտ երաժշտություն էր հնչում, երգ ու պար, երիտասարդները պարում էին, իսկ մարզերից ժամանած խմբերը դրոշներով մոտենում Մատենադարանին: Հանդիսությունը շարունակվում է մինչ այժմ:

Police had closed parts of Koryun St. and Mashtots Blvd. in Yerevan today, where a few dozen buses from the regions were parked.
The reason? Hayots Ardzivner (“Armenian Eagles”), a patioritic, civic group was celebrating the one-year anniversary of its founding, RA President Serzh Sargsyan’s 3 years in office and the Armenian state’s 20th anniversary. The group had gathered outside Matenadaran (Mashtots Institute of Ancient Manuscripts) earlier today, then proceeded to march down Sayat-Nova St. and other major streets in downtown Yerevan.
Participating in the celebrations were youth from nearly all of Armenia’s provinces (marzes), who, in their words, were brought to the capital by the coordinators of Hayots Ardzivner regional branches.
Epress.am spoke with students from the No. 1 school in Nor Hajn village who said their teachers brought them here.
“Everything happened so quickly, we still don’t know what this is, we’ve come to see,” they explained.
Youth from Idjevan told Epress.am their ideology is the Armenian president, Serzh Sargsyan, the Armenian army and the Armenian state. About 22–23 year-old youth were saying that their main concern is protecting Armenia’s borders.
“It’s true, there are social problems, but today the most important is keeping the borders; if there’s a war, I’m going to go fight,” said one young man by the name of Gevorg.
Head of the Hayots Ardzivner Vartenis branch Arman Arshakyan said that he “brought quite a lot of people” with him.
He said they don’t receive backing from any political parties, though a few of the youth were wearing scarves with the words “Forward, Armenia” written on them — Serzh Sargsyan’s well-known campaign slogan.
Asked by Epress.am, how they their trip to Yerevan was financed, he said the organization had provided funds to all the region for transportation and food.
“We’re fighting against religious sects, against drug addiction, we try to bring back our drug addicts who are patriots. I know that, in my opinion, great patriots support the organization: [Vivacell-MTS General Manager] Ralph Yirikian, Ararat’s copper plant, the rest, forgive me, I don’t know,” he said.
The youth from Armavir were unable to say what their organization’s purpose and ideology was.
- To tell you the truth, we don’t know what the ideology is; they brought us, we came.
- From where and how did you come?
- From Malishka, Vayots Dzor; Smbad Shahbazyan brought us; here, he’ll come and he’ll tell you.
- Why did you come, what’s the event today?
- To tell you the truth, we don’t really know, but our [group] leader will come in a second and he’ll tell you.
Music could be heard near the Matenadaran, song and dance, and the youth were dancing, while others from the regions were coming in groups, waving Armenian flags, as they approached the building.