18-20 տարեկան 42 զոհ. Երևանում քննարկել են բանակում մարդու իրավունքների խնդիրը
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հրապարակել է 2010 թվականին բանակում տեղի ունեցած մահացությունների վիճակագրությունը: Հասարակական կազմակերպության հաղորդմամբ, անցած տարվա ընթացքում բանակում մահվան 42 դեպք է տեղի ունեցել` որոնցից միայն 10-ի վերաբերյալ է պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնական հաղորդագրություններ տարածել:
Փետրվարի 22-ին Երևանում «Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը բանակում» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ ներկայացնելով իրենց զեկույցը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հայտարարել է, որ դեպքերի մեծամասնությունը կանոնադրական հարաբերությունների խախտման հետևանք են:
Ինչպես հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի կայքը, քննարկմանը մասնակցող հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչները պնդում էին, որ բանակում սպայական կազմին հովանավորում են, զերծ են պահում պատասխանատվությունից, բանակում կա անպատժելիության մթնոլորտ:
Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Լեւոն Այվազյանը արձագանքեց, թե չի կարծում, որ բանակում տիրում է անպատժելիության մթնոլորտ: Նա նաեւ պնդեց, որ իրենց կառույցը այսօր քաջ գիտակցում է մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը, ասաց` դա վստահությունն ամրապնդելու միջոց է:
Զինվորական ծառայության ընթացքում մահացած ժամկետային զինծառայող Սերգեյ Մանուկյանի ընտանիքի փաստաբան Տիգրան Մուրադյանը երիտասարդի մահվան կոնկրետ դեպքի մասին է խոսել:
«Սպաները այնքան են հալածել, նվաստացրել և ծեծի ենթարկել այդ զինվորին, որ նա ինքնասպանության է դիմել: Զինվորը մահացել է, սակայն սպաներից մեկը մինչ օրս ազատության մեջ է», - ասաց փաստաբանը:
Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը արձագանքել է. «Նման դեպք չի եղել, երբ որ մեղավոր անձինք պատասխանատվության չենթարկվեն: Թե ինչ ուղղությամբ է գնացել քննությունը, ինչ հանգամանքներ են ի հայտ եկել, ես չեմ ուզում այսօր այստեղ քննարկել, քանի որ ծառայության էթիկան ինձ դա թույլ չի տալիս»:
Արձագանքելով հնչեցված տեսակետներին` «Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի» հայկական մասնաճյուղի ծրագրերի գծով փոխտնօրեն Դավիթ Ամիրյանը իր խոսքում, մասնավորապես, ասել է. «42 զոհ, 18-20 տարեկան: Ես գտնում եմ, որ կա ընդամենը մեկ հարց` դա մարդկային կյանքն է: Մնացած ցանկացած բացատրություն, հասկացություններ, կոչեր կառուցողական աշխատանքի` դրանք կարող են լինել ածանցյալ, հնարավոր միջոցներ»:

42 жертвы от 18 до 20 лет. В Ереване обсудили права человека в армии
Офис Хельсинкской гражданской ассоциации в Ванадзоре опубликовал статистику случаев смерти в армянской армии за 2010 год. По данным общественной организации, за прошлый год в армии зафиксированы 42 смертельных случая, из которых лишь о 10 министерство обороны сообщило официально.
22 февраля в Ереване, представляя свой доклад в ходе клуглого стола на тему «Защита права человека в армии», Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассоциации заявил, что большинство случаев произошли в результате нарушения уставных отношений.
Как сообщает сайт радио «Свобода», участвующие в обсуждении представители общественного сектора утверждают, что офицерский состав в армии покрывают, патронируют от ответственности, и в армии царит атмосфера безнаказанности.
Представитель министерства обороны Левон Айвазян заявил, что в армии нет безнаказанности. Он также подчеркнул, что их структура полностью осознает необходимость привлечения виновных к ответственности как средство укрепления доверия.
Адвокат семьи умершего солдата-срочника Сергея Манукяна Тигран Мурадян высказался о конкретном случае смерти молодого человека.
«Офицеры настолько угнетали, унижали и избивали этого солдата, что он покончил с жизнью. Солдат умер, а один из подозреваемых офицеров до сих пор на свободе», - заявил адвокат.
По словам представителя министерства обороны, «не может быть, чтобы виновные не были наказаны»: «Я не хочу сегодня здесь говорить о том, в каком русле проходит расследование, какие подробности были выявлены, так как служебная этика этого не позволяет».
В связи с высказанными мнениями заместитель директора по программной части армянского филиала «Фонда поддержки института открытого общества» Давид Амирян в своей речи, в частности, сказал: «42 жертвы, от 18 до 20 лет. Я считаю, что на повестке лишь один вопрос – человеческая жизнь. Все остальные объяснения, понятия, призывы к продуктивной работе могут быть всего дополнительными, возможными средствами».