18-20 տարեկան 42 զոհ. Երևանում քննարկել են բանակում մարդու իրավունքների խնդիրը
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հրապարակել է 2010 թվականին բանակում տեղի ունեցած մահացությունների վիճակագրությունը: Հասարակական կազմակերպության հաղորդմամբ, անցած տարվա ընթացքում բանակում մահվան 42 դեպք է տեղի ունեցել` որոնցից միայն 10-ի վերաբերյալ է պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնական հաղորդագրություններ տարածել:
Փետրվարի 22-ին Երևանում «Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը բանակում» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ ներկայացնելով իրենց զեկույցը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հայտարարել է, որ դեպքերի մեծամասնությունը կանոնադրական հարաբերությունների խախտման հետևանք են:
Ինչպես հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի կայքը, քննարկմանը մասնակցող հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչները պնդում էին, որ բանակում սպայական կազմին հովանավորում են, զերծ են պահում պատասխանատվությունից, բանակում կա անպատժելիության մթնոլորտ:
Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Լեւոն Այվազյանը արձագանքեց, թե չի կարծում, որ բանակում տիրում է անպատժելիության մթնոլորտ: Նա նաեւ պնդեց, որ իրենց կառույցը այսօր քաջ գիտակցում է մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը, ասաց` դա վստահությունն ամրապնդելու միջոց է:
Զինվորական ծառայության ընթացքում մահացած ժամկետային զինծառայող Սերգեյ Մանուկյանի ընտանիքի փաստաբան Տիգրան Մուրադյանը երիտասարդի մահվան կոնկրետ դեպքի մասին է խոսել:
«Սպաները այնքան են հալածել, նվաստացրել և ծեծի ենթարկել այդ զինվորին, որ նա ինքնասպանության է դիմել: Զինվորը մահացել է, սակայն սպաներից մեկը մինչ օրս ազատության մեջ է», - ասաց փաստաբանը:
Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը արձագանքել է. «Նման դեպք չի եղել, երբ որ մեղավոր անձինք պատասխանատվության չենթարկվեն: Թե ինչ ուղղությամբ է գնացել քննությունը, ինչ հանգամանքներ են ի հայտ եկել, ես չեմ ուզում այսօր այստեղ քննարկել, քանի որ ծառայության էթիկան ինձ դա թույլ չի տալիս»:
Արձագանքելով հնչեցված տեսակետներին` «Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի» հայկական մասնաճյուղի ծրագրերի գծով փոխտնօրեն Դավիթ Ամիրյանը իր խոսքում, մասնավորապես, ասել է. «42 զոհ, 18-20 տարեկան: Ես գտնում եմ, որ կա ընդամենը մեկ հարց` դա մարդկային կյանքն է: Մնացած ցանկացած բացատրություն, հասկացություններ, կոչեր կառուցողական աշխատանքի` դրանք կարող են լինել ածանցյալ, հնարավոր միջոցներ»:

The Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office has published a report with statistics on the number of deaths in Armenia’s armed forces in 2010. According to the report, there were 42 deaths in the army last year, only 10 of which the country’s defense ministry issued official reports on.
Presenting its report during the Feb. 22 round table “Protection of human rights in the army” in Yerevan, representatives with the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office said the majority of incidents are the consequence of violating codes of conduct.
As reported by RFE/RL’s Armenian service (Azatutyun Radio), members of the public sector participating in the round table insisted that army officers are supported and not held accountable, and that there’s an atmosphere of impunity in the army.
Defense ministry spokesperson Levon Ayvazyan said he doesn’t think there’s an environment of impunity in the army, insisting that the ministry understands very well the need to hold those guilty accountable, saying it’s a means of strengthening trust.
Tigran Muradyan, attorney of the family of Sergei Manukyan who died while serving in Armenia’s army, spoke about the circumstances surrounding Manukyan’s death.
“The officers persecuted, humiliated, abused him so much that he committed suicide. The soldier died, but one of the officers still walks free today,” he said.
The defense ministry representative countered, “There was no such incident where guilty persons were not be held accountable. As to what direction the discussion took or what facts came to light, I don’t want to discuss these here today since the ethics of service don’t allow me to.”
Responding to the views expressed, Open Society Institute Assistance Foundation–Armenia Deputy Director for Programs David Amiryan, in his remarks, said in particular, “42 dead, 18–20 years old. I find that there’s just one issue: that is a human life. Any remaining explanation, understanding, calls for constructive work — they can be derivative, possible means” (presumably, to get to the heart of the matter).