«Ես միշտ դրսից եմ կարտոշկա առել...». երևանցիները բացօթյա առևտրի արգելքի մասին
«Դրանք մարդ չեն… Ինչ անես: Թողես գնա՞ս: Ոչ գործ կա, ոչ էլ: Ես միշտ դրսից եմ կարտոշկա առել ու կառնեմ էլ»: Իրար ընդհատելով` նման պատասխան են տվել Աբո ձյա և Արթուր ներկայացած երկու միջին տարիքի տղամարդիկ, որոնք մեր թղթակցին փոքր ինչ գինովցած թվացին:
Մոտ մեկ ամիս շարունակ Երևանի տարբեր վայրերում բողոքի ակցիաներ են կազմակերպվում բացօթյա առևտուր իրականացնելու արգելքի դեմ: Ակցիաների ընթացքում առևտրականները նշում են, որ իրենց համարժեք պայմաններ չեն առաջարկվում, և կարծիք հայտնում, որ արգելքի պատճառը երևանյան խոշոր սուպերմարկետներին հավելյալ հաճախորդներով ապահովելն է:
Ինչ կարծիքի են երևանցիներն այս արգելքի մասին և որտեղ են նրանք նախընտրում առևտուր անել, Epress.am-ի հետ զրույցում պարզաբանեցին մեր համաքաղաքացիներից մի քանիսը:
Հարցվածների հիմնական մասը 50-ից 65 տարեկան էին, զրույցում նրանք նշել են, որ գրեթե ամեն օր կանաչի, բանջարեղեն և մթերք են գնում մայրաքաղաքի փողոցներում առևտուր իրականացնողներից: Նրանք նաև ասել են, որ իրենց մտահոգում է մարդկանց աշխատանքից զրկվելու փաստը:
Տիկին Արուսյակի համար արգելքից հետո «ոչ մի բան էլ չի փոխվել», նա գնումները խանութում է կատարում: «Դե, որ մարդիկ աշխատանքից զրկվում են, վատ ա: Բայց երևի դա էլ ա պետք»: Հարցին, թե ում է դա պետք, մեր զրուցակիցը դժվարացավ պատասխանել, ժպտաց, թոթվեց ուսերը և հեռացավ:
Շուշանը ևս նախընտրում է խանութները` զգալով, սակայն, գնային տարբերությունը: Խոստովանելով, որ հաճախ է փողոցում միրգ կամ կանաչի գնում, նա ասաց, որ դա «ղեկավարությունը, կառավարությունը պետք է որոշի».
«Իհարկե, գնային տարբերություն կա: Եթե, ասենք, իրենց մի քիչ հարմար գնով տեղավորեն ինչ-որ մի տեղ, իհարկե, կողմ եմ, որովհետև փողոցները մաքուր են»: Թեև Շուշանը հասկանում է մարդկանց վրդովմունքն ու բազմաթիվ բողոքի ակցիաների մասնակիցներին, վերոնշյալ որոշումը նրա համար ընդունելի է:
30 տարեկան Արմենը նշել է, որ փողոցում հաճախ բանջարեղեն և միրգ գնելը բոլոր առումներով հարմար է, իսկ որոշ խոշոր սուպերմարկետներում սանիտարական պայմանները նույնիսկ ավելի վատ են, քան բացօթյա վաճառքի դեպքում:
«Եթե չեն ապահովում պայմաններ որոշ տեսակի սննդամթերք գնելու համար, չի կարելի արգելել փողոցային առևտուրը, ու էդքան մարդկանց առանց աշխատանքի թողնել: Միրգը սուպերմարկետից հնարավոր չէ առնել, որովհետև թանկ ա ու թարմ չի», - ասել է նա:
52 տարեկան Մարինեն առանձնակի տարբերություն չի տեսնում: Նա խոստավանել է, որ երբեմն փողոցից առևտուր անում է` հիմնականում բանջարեղեն, սակայն կշարունակի գնումները շուկաների ներսից կամ սուպերմարկետներից:
«Մարդիկ, իհարկե, մեղք են, բայց մի տեղ կտեղավորվեն երևի, թեև գիտեմ, որ շարունակում են բողոքել», - ասել է նա:

«Покупал и буду покупать картошку на улице». Ереванцы о запрете на уличную торговлю
«Это нелюди. Что тут поделаешь? Уехать? Работы нет... Я всегда покупал и буду покупать картошку на улице», - перебивая друг друга, в беседе с Epress.am сказали подвыпишвие жители Еревана, представившиеся дядей Або и Артуром.
Напомним, что уже больше месяца торговцы столицы выражают свое недовольство по поводу решения мэрии, согласно которому уличная торговля была запрещена. Наши сограждане поделились своим мнением об этой проблеме и рассказали, где предпочитают делать повседневные покупки.
В основном, возраст опрашиваемых – от 50 до 65 лет. Все они покупают зелень, овощи и фрукты на улице. Кроме того, наших собеседников беспокоит тот факт, что в результате этого решения многие, таким образом, станут безработными.
Для Арусяк «ничего не изменилось», она делает покупки в магазинах. «Ну, плохо, что люди лишаются работы, но, наверное, и это нужно». На вопрос, кому именно это нужно, наша собеседница ответить не смогла, улыбнулась, пожала плечами и попрощалась с журналистом.
Шушан поначалу также сказала, что предпочитает магазины, но чувствует разницу в ценах. Признавшись, в конце концов, что покупает продукты и на улицах, она сказала: «Этот вопрос должно решать руководство, правительство».
«Конечно, разница в цене есть. Если их устроят в каком-нибудь месте по удобной цене, конечно, я за, потому что тогда улицы будут очищены». И хотя Шушан понимает недовольство участников множества акций, вышеупомянутый запрет для нее приемлем.
30-летний Армен, в свою очередь, заметил, что во всех случаях покупать на улице овощи и фрукты удобнее, а санитарные условия в некоторых супермаркетах похуже, чем на улице.
«Если они не создают соответствующих условий для покупки некоторых видов продуктов, нельзя запрещать уличную торговлю и лишать работы стольких людей. Покупать фрукты в супермаркетах невозможно, потому что они несвежие и дорого стоят», - сказал он.
52-летняя Марине не видит особой разницы. Покупки она делает и на улице, однако, продолжит покупать овощи на рынках и в супермаркетах.
«Людей, конечно, жаль, но, наверно, они где-нибудь устроятся, хотя знаю, что они продолжают протестовать», - сказала она.