Հայաստանի խոշորագույն սուպերմարկետների ցանցը վաճառեցին
«Սթար Դիվայդ» ՓԲԸ-ի, որը գործարկում է Հայաստանում սուպերմարկետների «Սթար» խոշորագույն ցանցը, նոր բաժնետերը կդառնա Viest Assets Ltd-ն, որը գրանցված է  Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում: Viest Assets-ին կպատկանի «Սթարի» բաժնետոմսերի 100%-ը:
Ինչպես հաղորդում է «Սթար Դիվայդ» ընկերությունը, բանակցությունները առևտրային ցանցի ներկայիս բաժնետերերի հետ արդեն ավարտված են, իսկ իրավաբանական ձևակերպումները դեռևս ընթացքում են: Ենթադրվում է, որ իրավաբանական ձևակերպումները կավարտվեն 1 ամսվա ընթացքում:
«Ընկերության ձեռքբերման քննարկումներին նախորդել են բանակցություններ վարկատու բանկերի հետ, որի արդյունքում ՍԹԱՐ-ի ֆինանսական ողջ պարտքը կվերակառուցվի»,- նշել է ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը:
Նոր բաժնետերը, առաջիկա 3 ամիսների ընթացքում պարտավորվել է կատարել 5-10 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում բաժնետիրական կապիտալի և պարտքի տեսքով:
«Ընկերության պարտավորությունները բոլոր մատակարարների նկատմամբ մնում է ուժի մեջ, որոնց մարման վերաբերյալ ընկերության ղեկավարությունը բանակցությունների նոր փուլ կսկսի մատակարարների հետ»,- ասել է Քերոբյանը:
Ընկերությունն իր հաղորդագրության մեջ նշում է, որ բաժնետերերի փոփոխման արդյունքում փոփոխությունները տեղի չեն ունենա ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի ղեկավար անձնակազմում: Նախկինում քննարկված և ընկերության կողմից կազմված զարգացման և ընդլայնման ծրագրերը կմնան անփոփոխ. 2011թ.-ին ՍԹԱՐ-ը կբացի ևս 12 խանութ Երևանում և մոտակա քաղաքներում:

Largest Supermarket Chain in Armenia Sells 100% of its Shares
Viest Assets Ltd., registered in the British Virgin Islands, will become the new shareholder of Star Divide CJSC, owner of Star, the largest supermarket chain in Armenia. Viest Assets will own 100% of Star's shares.
As reported by Star Divide, talks with the chain's current shareholders have already concluded, while the legal documents are currently being drawn up. The legal documents are set to be finalized within a month.
"The company acquisition discussions were preceded by negotiations with creditor banks, as a result of which Star's entire financial debt will be restructured," said Star Executive Director Vahan Kerobyan.
During the coming 3 months, the new shareholder is committed to investing $5–10 million US through capital and loans.
"The company's obligations to all suppliers remains in force; the company's directors will begin a new phase of talks with suppliers regarding maturity," he said.
The company, in its statement, notes that there won't be any changes in the supermarket's management staff as a result of the change of ownership. Development and expansion plans previously discussed and drawn up by the company will also remain unchanged. In 2011, Star will open an additional 12 stores in Yerevan and nearby cities.