Հայաստանի խոշորագույն սուպերմարկետների ցանցը վաճառեցին
«Սթար Դիվայդ» ՓԲԸ-ի, որը գործարկում է Հայաստանում սուպերմարկետների «Սթար» խոշորագույն ցանցը, նոր բաժնետերը կդառնա Viest Assets Ltd-ն, որը գրանցված է  Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում: Viest Assets-ին կպատկանի «Սթարի» բաժնետոմսերի 100%-ը:
Ինչպես հաղորդում է «Սթար Դիվայդ» ընկերությունը, բանակցությունները առևտրային ցանցի ներկայիս բաժնետերերի հետ արդեն ավարտված են, իսկ իրավաբանական ձևակերպումները դեռևս ընթացքում են: Ենթադրվում է, որ իրավաբանական ձևակերպումները կավարտվեն 1 ամսվա ընթացքում:
«Ընկերության ձեռքբերման քննարկումներին նախորդել են բանակցություններ վարկատու բանկերի հետ, որի արդյունքում ՍԹԱՐ-ի ֆինանսական ողջ պարտքը կվերակառուցվի»,- նշել է ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը:
Նոր բաժնետերը, առաջիկա 3 ամիսների ընթացքում պարտավորվել է կատարել 5-10 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում բաժնետիրական կապիտալի և պարտքի տեսքով:
«Ընկերության պարտավորությունները բոլոր մատակարարների նկատմամբ մնում է ուժի մեջ, որոնց մարման վերաբերյալ ընկերության ղեկավարությունը բանակցությունների նոր փուլ կսկսի մատակարարների հետ»,- ասել է Քերոբյանը:
Ընկերությունն իր հաղորդագրության մեջ նշում է, որ բաժնետերերի փոփոխման արդյունքում փոփոխությունները տեղի չեն ունենա ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի ղեկավար անձնակազմում: Նախկինում քննարկված և ընկերության կողմից կազմված զարգացման և ընդլայնման ծրագրերը կմնան անփոփոխ. 2011թ.-ին ՍԹԱՐ-ը կբացի ևս 12 խանութ Երևանում և մոտակա քաղաքներում:

Продана крупнейшая сеть супермаркетов Армении
Новым владельцем крупнейшей в Армении сети супермаркетов «Стар», которая принадлежит ЗАО «Стар Дивайд» стала Viest Assets Ltd, которая зарегистрирована на Британских островах Вирджиния. Компании Viest Assets Ltd будет принадлежать полный пакет акций «Стар Дивайд».
Как сообщает компания «Стар Дивайд», переговоры с нынешними владельцами акций закончены, осталось только юридическое оформление, которое по данным компании, продлится не более месяца.
«Покупке компании предшествовали переговоры с банками-кредиторами, в результате чего будет пересмотрен весь финансовый долг компании «Стар Дивайд»», - отметил генеральный директор торговой сети Ваан Керобян.
Новые держатели акций обязуются в течение трех месяцев осуществить инвестиции в размере $5-10 млн в виде акционерного капитала и долга.
«Все обязательства компании по отношению к поставщикам остаются в силе. Руководство торговой сети начнет новый этап переговоров с поставщиками о полном снятии обязательств», - подчеркнул Керобян.
В своем сообщении компания также указывает, что несмотря на передачу акций новым владельцам, руководящего звена торговой сети «Стар» изменения не коснутся.
Ранее разработанные программы компании по развитию и расширению останутся без изменения: в 2011 году компания планирует открыть еще 12 супермаркетов в Ереване и близлежащих городах.