Հայաստանցի գրողը ցանկանում է քաղբանտարկյալներին ավելի երկար պահել բանտերում
Հայաստանում գործող բոլոր կուսակցությունները, խմբավորմները` լինեն իշխանական, թե ընդդիմադիր, նույն նպատակն են հետապնդում: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ գրող, հրապարակախոս Վահրամ Սահակյանը անդրադարձել է Հայաստանի քաղաքական իրավիճակին, մասնավորապես, հայաստանյան ընդդիմությանը և մարտի 1-ի 3-րդ տարելիցի կապակցությամբ հրավիրվող հանրահավաքին:
«Դուք ասում եք` քաղաքական բանտարկյալներ կան, վաղը նրանք էլի ձեռները թափ են տալու, ես չեմ ուզում ոչ մեկին վիրավորել, բայց էսպես թե էնպես համոզված եմ, որ էդ քաղբանտարկյալներից 95 տոկոսը նույնպես իշխանության գալու համար են արվել, և հիմա, որ նրանք նստած են բանտում, դա շատ բնական երևույթ է», - ասել է Սահակյանը:
Ավելին, ըստ Սահակյանի, կան մարդիկ, որոնք նստած չեն բանտում, և «դա անբնական երևույթ է»:
«Էսպիսի մի խոսք կա` հենց էնպես շատ քիչ մարդիկ են նստում, միշտ դրա տակ մի բան կա: Եթե պետք է հավաքվեն մարտի 1-ին ու հարգեն զոհերի հիշատակը` խնդրեմ, բայց եթե պետք է ձեռք թափ տան, էլի նույն անարժեք արտահայտությունները գոռգոռան` դա ծիծաղելի է ուղղակի: Խղճում եմ մարդկանց, որոնք գնում, հավաքվում են: Աշխարհում չի եղել էնպիսի քաղաքական միջադեպ որտեղ մարդիկ հաղթեն և հասնեն իրենց ուզածին, և բարելավվի պետության վիճակը էսպիսի հավաքներով` գոռգոռալով, անիմաստ շարժումներով», - նշել է գրողը:
Նա հիշեցրել է 90-ական թվականները` ասելով, որ այդ տարիներն այսօրվա երիտասարդությունը չի հիշում:
«Սաղ երիտասարդ են` 18-20 տարեկան, նրանք չեն կարող պատկերացնել, թե դա որքան ծանր հարված էր մեր ժողովրդի համար հավասարազոր հոլոքոստի (նկատի ունի 90-ականները - Epress.am): Կարծում եմ` պետք է դաստիարակչական աշխատանք տանել, բայց ոչ կառավարությունն է ունակ դա անել, որովհետև նրանք մտածում են միայն իրենց մասին, ոչ էլ ընդդիմությունները: Այդ պարագլուխները, պիգմեյները մտածում են իշխանության գալու մասին, ու շատ լավ է, որ քաղաքական շատ ու շատ հանցագործներ մինչև հիմա դուրս չեն եկել բանտերից: Եթե ինձ մնար, ես ավելի երկար կպահեի նրանց բանտում», - ասել է Սահակյանը:

All political parties and groups, whether they be ruling or opposition, pursue the same aim, said writer, publicist Vahram Sahakyan, speaking to journalists in Yerevan today about the political situation in the country and touching upon the opposition rally to mark the third anniversary of the events of Mar. 1, 2008, when demonstrators were violently dispersed by police following contested presidential elections that resulted in 10 people dead and many more injured.
“You say there are political prisoners, tomorrow again they’ll be throwing their fists in the air, I don’t want to offend anyone, but one way or another I’m convinced that 95% of those political prisoners have become so that they may come into power [i.e. ruling authorities] and now, that they’re sitting in prison, that’s a very natural phenomenon,” he said.
Moreover, according to Sahakyan, there are people who are not sitting in prison and “that’s an unnatural phenomenon,” adding that if people are imprisoned, there must be a reason.
“If they have to gather on Mar. 1 and honor the memory of the victims, please [go ahead], but if they have to throw their fists in the air, again shouting the same worthless phrases, that’s simply laughable. I feel sorry for people who go, who rally. There hasn’t been such a political incident in the world where people win and get what they want, and the country’s situation improves with such rallies, obstreperousness, meaningless movements,” he said.
Sahakyan recalled the 90s, saying that today’s youth doesn’t remember those years.
“They’re all young, 18–20 year old, they can’t imagine how strong of a blow that was for our people, equal to the Holocaust. I think disciplinary work has to be carried out, but neither the government intends to do this (because they think only of themselves) nor the oppositions. Those leaders and Pygmies think about coming to power, and it’s very good that many, many political criminals haven’t been released from prison till now. If it was up to me, I would keep them in prison longer,” he said.