Հայաստանցի գրողը ցանկանում է քաղբանտարկյալներին ավելի երկար պահել բանտերում
Հայաստանում գործող բոլոր կուսակցությունները, խմբավորմները` լինեն իշխանական, թե ընդդիմադիր, նույն նպատակն են հետապնդում: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ գրող, հրապարակախոս Վահրամ Սահակյանը անդրադարձել է Հայաստանի քաղաքական իրավիճակին, մասնավորապես, հայաստանյան ընդդիմությանը և մարտի 1-ի 3-րդ տարելիցի կապակցությամբ հրավիրվող հանրահավաքին:
«Դուք ասում եք` քաղաքական բանտարկյալներ կան, վաղը նրանք էլի ձեռները թափ են տալու, ես չեմ ուզում ոչ մեկին վիրավորել, բայց էսպես թե էնպես համոզված եմ, որ էդ քաղբանտարկյալներից 95 տոկոսը նույնպես իշխանության գալու համար են արվել, և հիմա, որ նրանք նստած են բանտում, դա շատ բնական երևույթ է», - ասել է Սահակյանը:
Ավելին, ըստ Սահակյանի, կան մարդիկ, որոնք նստած չեն բանտում, և «դա անբնական երևույթ է»:
«Էսպիսի մի խոսք կա` հենց էնպես շատ քիչ մարդիկ են նստում, միշտ դրա տակ մի բան կա: Եթե պետք է հավաքվեն մարտի 1-ին ու հարգեն զոհերի հիշատակը` խնդրեմ, բայց եթե պետք է ձեռք թափ տան, էլի նույն անարժեք արտահայտությունները գոռգոռան` դա ծիծաղելի է ուղղակի: Խղճում եմ մարդկանց, որոնք գնում, հավաքվում են: Աշխարհում չի եղել էնպիսի քաղաքական միջադեպ որտեղ մարդիկ հաղթեն և հասնեն իրենց ուզածին, և բարելավվի պետության վիճակը էսպիսի հավաքներով` գոռգոռալով, անիմաստ շարժումներով», - նշել է գրողը:
Նա հիշեցրել է 90-ական թվականները` ասելով, որ այդ տարիներն այսօրվա երիտասարդությունը չի հիշում:
«Սաղ երիտասարդ են` 18-20 տարեկան, նրանք չեն կարող պատկերացնել, թե դա որքան ծանր հարված էր մեր ժողովրդի համար հավասարազոր հոլոքոստի (նկատի ունի 90-ականները - Epress.am): Կարծում եմ` պետք է դաստիարակչական աշխատանք տանել, բայց ոչ կառավարությունն է ունակ դա անել, որովհետև նրանք մտածում են միայն իրենց մասին, ոչ էլ ընդդիմությունները: Այդ պարագլուխները, պիգմեյները մտածում են իշխանության գալու մասին, ու շատ լավ է, որ քաղաքական շատ ու շատ հանցագործներ մինչև հիմա դուրս չեն եկել բանտերից: Եթե ինձ մնար, ես ավելի երկար կպահեի նրանց բանտում», - ասել է Սահակյանը:

Армянский писатель жалуется на недостаток политзаключенных
Действующие в Армении партии, будь то правящие или оппозиционные, преследуют одну цель – это приход к власти. К такому выводу на встрече с журналистами в понедельник пришел писатель, публицист и матерщинник Ваграм Саакян, комментируя политическую обстановку в стране и, в частности, оппозицию и митинг посвященный 3 годовщине событий 1 марта, когда в ходе силового разгона мирной демонстрации погибли 10 человек.
«Вот вы говорите, что в стране есть политзаключенные, но завтра они опять будут вскидывать кулаки над головами. Я не хочу никого обидеть, но так или иначе уверен, что 95% этих политзаключенных действовали с целью прийти к власти и то, что они сейчас сидят в тюрьмах, вполне естесственно, - заявил Саакян. - Более того, есть люди, которые не сидят в тюрьмах, и это неестесственно».
«Если надо собраться 1 марта и почтить память жертв – пожалуйста. Но если надо трясти кулаками и выкрикивать те же пустые лозунги – это просто смешно. Мне жалко людей, которые идут, собираются. В мире не было такого политического случая, чтобы люди побеждали и добивались своего, чтобы состояние страны улучшилось с помощью подобных митингов, где кричат и бессмысленно дергаются», - отметил писатель.
Он также напомнил 90-ые годы, подчеркнув, что нынешняя молодежь эти годы уже не помнит. «Все молоды, всего по 18-20 лет, они не могут представить, каким тяжелым ударом были 90-е, сродни холокосту для нашего народа. Думаю, надо провести воспитательные работы, но ни правительство не в силах это сделать, ни оппозиция. Эти главари, пигмеи намерены захватить власть, и очень хорошо, что многочисленные политические заключенные до сих пор не вышли из тюрьмы. По мне, так я бы их продержал там еще дольше», - подытожил Саакян.