ՀԱԿ ակտիվիստը սպասում է ոստիկանապետի ներողությանը
Հայ Ազգային Կոնգրեսի ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանը մարտի 4-ին բողոք է ներկայացրել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան` պահանջելով, որ ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը պարտավորվի իրենից հրապարակային ներողություն խնդրել:
Նրա բողոքը կապված է 2009 թվականի հուլիսի 5-ի դեպքի հետ, երբ Առաքելյանը որպես վկա կանչվել էր ոստիկանություն` հարցաքննվելու 2009թ. հուլիսի 1-ին Երևանի կենտրոնում տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ, և ձերբակալվել էր:
Հիշեցնենք, որ ՀԱԿ-ի երիտասարդ ակտիվիստները 2009 թվականի հուլիսի 1-ին ահազանգել էին, որ իրենք Աբովյան փողոցում անհայտ անձանց կողմից ծեծի են ենթարկվել ընդդիմության հուլիսի 2-ի արտոնված հանրահավաքի իրազեկման թռուցիկներ բաժանելիս:
Տիգրան  Առաքելյանը և իր ընկերներից երկուսը վնասվածքներով տեղափոխվել էին հիվանդանոց: Նույն թվականի հոկտեմբերին Առաքելյանն ազատ էր արձակվել, և շուրջ 9 ամիս տևած քրեական հետապնդումը դադարեցվել է հանցակազմի բացակայության պատճառով:
Epress.am-ի հետ զրույցում Տիգրան Առաքելյանն ասել է, որ 2009թ. օգոստոսի 21-ին ՀՀ ոստիկանապետը մամուլիասուլիսի ժամանակ, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, հայտարարել էր, որ Տիգրան Առաքելյանն «առաջին անգամ չէ, որ ձեռք է բարձրացնում ոստիկանների վրա և նա պետք է ձերբակալվեր», իսկ մնացած հարցերը` կապված Առաքելյանի հետ, ոստիկանապետը խորհուրդ էր տվել ուղղել դատարանին :
«Դատարանով ես արդարացվել եմ, ես հանցագործ չեմ համարվում, և հիմա ես իմ հարցերը տվել եմ դատարանին: Եվ «հարգարժան ոստիկանապետը» շտապել է իր հայտարարությունն անելով, և դա իրեն չի արդարացնում: Եվ հիմա նա այն նույն ԶԼՄ-ների մոտ պետք է ինձանից ներողություն խնդրի: Դա նաև օրենքի պահանջն է», - ասել է Առաքելյանը: Վերջինս նաև տեղեկացրել է, որ իր հայցում նաև փոխհատուցում է պահանջել կառավարությունից` իր կրած բարոյական և նյութական վնասների համար:

Молодой оппозиционер ждет извинений от начальника полиции Армении
4 марта активист Армянского национального конгресса Тигран Аракелян представил жалобу в суд общей юрисдикции ереванских общин Кентрон и Норк-Мараш, требуя, чтобы начальник полиции Армении Алик Саргсян обязался принести ему публичные извинения.
Жалоба Аракеляна относится к инциденту, произошедшему 5 июля 2009 года, когда Аракеляна в качестве свидетеля инцидента 1 июля 2009 года пригласили в полицию для допроса и арестовали.
Напомним, что 1 июля 2009г. молодые активисты АНК сообщили, что неизвестные избили их на ул. Абовяна, то же произошло и во время раздачи молодыми людьми листовок, оповещающих о митинге оппозиции 2 июля.
Аракелян и двое его друзей с различными повреждениями были доставлены в больницу. Аракеляна освободили в октябре того же года. Уголовное преследование, которое длилось 9 месяцев, было прекращено из-за отсутствия состава преступления.
В беседе с Epress.am Тигран Аракелян напомнил о заявлении начальника полиции Армении, сделанное последним в ходе пресс-конференции 21 августа 2009 года, согласно которому Тигран Аракелян «не первый раз поднимает руку на полицейских, и он должен был быть арестован», а остальные вопросы касательно Аракеляна Алик Саргсян посоветовал адресовать суду.
«Суд оправдал меня, я не считаюсь преступником, и теперь «по совету» начальника полиции я задал свои вопросы суду. «Уважаемый» начальник полиции поспешил с заявлением, и это его не оправдывает. Теперь он должен извиниться в присутствии тех же СМИ. Того же требует закон», - сказал Аракелян. Кроме того, в своем иске активист требует у правительства возмещения морального и материального ущербов.