ՀԱԿ ակտիվիստը սպասում է ոստիկանապետի ներողությանը
Հայ Ազգային Կոնգրեսի ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանը մարտի 4-ին բողոք է ներկայացրել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան` պահանջելով, որ ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը պարտավորվի իրենից հրապարակային ներողություն խնդրել:
Նրա բողոքը կապված է 2009 թվականի հուլիսի 5-ի դեպքի հետ, երբ Առաքելյանը որպես վկա կանչվել էր ոստիկանություն` հարցաքննվելու 2009թ. հուլիսի 1-ին Երևանի կենտրոնում տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ, և ձերբակալվել էր:
Հիշեցնենք, որ ՀԱԿ-ի երիտասարդ ակտիվիստները 2009 թվականի հուլիսի 1-ին ահազանգել էին, որ իրենք Աբովյան փողոցում անհայտ անձանց կողմից ծեծի են ենթարկվել ընդդիմության հուլիսի 2-ի արտոնված հանրահավաքի իրազեկման թռուցիկներ բաժանելիս:
Տիգրան  Առաքելյանը և իր ընկերներից երկուսը վնասվածքներով տեղափոխվել էին հիվանդանոց: Նույն թվականի հոկտեմբերին Առաքելյանն ազատ էր արձակվել, և շուրջ 9 ամիս տևած քրեական հետապնդումը դադարեցվել է հանցակազմի բացակայության պատճառով:
Epress.am-ի հետ զրույցում Տիգրան Առաքելյանն ասել է, որ 2009թ. օգոստոսի 21-ին ՀՀ ոստիկանապետը մամուլիասուլիսի ժամանակ, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, հայտարարել էր, որ Տիգրան Առաքելյանն «առաջին անգամ չէ, որ ձեռք է բարձրացնում ոստիկանների վրա և նա պետք է ձերբակալվեր», իսկ մնացած հարցերը` կապված Առաքելյանի հետ, ոստիկանապետը խորհուրդ էր տվել ուղղել դատարանին :
«Դատարանով ես արդարացվել եմ, ես հանցագործ չեմ համարվում, և հիմա ես իմ հարցերը տվել եմ դատարանին: Եվ «հարգարժան ոստիկանապետը» շտապել է իր հայտարարությունն անելով, և դա իրեն չի արդարացնում: Եվ հիմա նա այն նույն ԶԼՄ-ների մոտ պետք է ինձանից ներողություն խնդրի: Դա նաև օրենքի պահանջն է», - ասել է Առաքելյանը: Վերջինս նաև տեղեկացրել է, որ իր հայցում նաև փոխհատուցում է պահանջել կառավարությունից` իր կրած բարոյական և նյութական վնասների համար:

HAK Activist Awaits for Apology from Armenia's Police Chief
Armenian National Congress (HAK) activist Tigran Arakelyan submitted a complaint to the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan on Mar. 4 to mandate RA Police Chief Alik Sargsyan to publicly apologize.
The complaint refers to an incident on Jul. 5, 2009, when police called Arakelyan to come in as a witness related to an incident on Jul. 1, 2009, in Yerevan. When Arakelyan arrived to the station, he was arrested.
Recall, according to HAK youth activists, on Jul. 1, 2009, they were assaulted on Abovyan street by unknown individuals for distributing leaflets on a Jul. 2 rally, for which the opposition group had a permit.
Arakelyan, along with two of his friends, were taken to hospital with injuries. In Oct. of the same year, Arakelyan was released from police custody, and the nine-month-long criminal prosecution was suspended due to lack of corpus delicti.
Speaking to Epress.am, Arakelyan said that during a press conference on Aug. 21, 2009, the police chief, responding to journalists' questions, said "it wasn't the first time that used force on police and he had to be arrested." Other questions related to Arakelyan, the police chief advised to direct to the court.
"I've been justified in court, I'm not considered a criminal, and now I've given my issues to the court. And the 'respectable police chief' rushed by making his statement and he's not justified. And now he has to apologize to me before those same media. That too is a requirement of the law," he said, adding that he is also demanding compensation from the government for moral and material damages.