Սերժ Սարգսյանը բացարձակ զրպարտանք է անվանել Ադրբեջանի մեղադրանքները
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպել է տարածաշրջանային այցով Երևան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Բեռնար Ֆասիեի (Ֆրանսիա), Ռոբերտ Բրադկեի (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակը, Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Սոչիում ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ կայացած վերջին եռակողմ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում բանակցությունները շարունակելու` հայկական կողմի պատրաստակամությունը:
Նշվել է, որ հանդիպմանը հետևած ժամանակահատվածում հայկական կողմը հետևողական քայլեր է կատարել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վերաբերյալ հանրությանը իրազեկելու և կողմերի միջև փոխվստահության մթնոլորտ ձևավորելու ուղղությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել Սոչիի հանդիպումից հետո Ադրբեջանի կողմից շարունակվող սադրանքներին, այդ թվում` հայ զինծառայողի սպանությանը, ապակառուցողական հայտարարություններին և սադրանքներին, մասնավորապես տարածվող ապատեղեկատվությանն այն մասին, թե 9-ամյա երեխա է զոհվել հայ դիպուկահարի կրակոցից:
Սերժ Սարգյանը նշել է, որ այդ մեղադրանքը բացարձակ զրպարտանք է, քանի որ քաղաքացիական բնակչության, հատկապես երեխաների դեմ գործողությունները չեն տեղավորվում հայ զինվորի բարոյական կերպարի մեջ: Տվյալ միջադեպի դեպքում մեղադրանքն առավել քան սին է, որովհետև նշված տեղանքում այդպիսի դեպքն անգամ տեխնիկապես անհնարին է:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի հետագա քայլերը:

Серж Саргсян: Убийство ребенка противоречит облику армянского солдата
В среду Серж Саргсян встретился с сопредседателями МГ ОБСЕ Бернаром Фасье (Франция), Робертом Брадтке (США), Игорем Поповым (Россия) и личным представителем действующего председателя ОБСЕ, находящимися в Ереване с региональным визитом.
Как сообщает пресс-служба главы государства, Саргсян подтвердил готовность армянской стороны продолжать переговоры в рамках договоренностей, достигнутых в ходе трехсторонней встречи президентов Армении, Азербайджана и РФ в Сочи.
Было отмечено, что после встречи армянская сторона совершила «последовательные шаги для сообщения общественности о достигнутых договоренностях и формирования атмосферы доверия между сторонами».
«Стороны коснулись провокаций Азербайджана, продолжающихся после встречи в Сочи, в том числе убийства армянского военнослужащего, неконструктивных заявлений, в частности, о том, что от пули армянского снайпера якобы погиб 9-летний ребенок.
Серж Саргсян назвал это обвинение абсолютной клеветой, так как действия против гражданского населения, особенно детей не умещаются в моральный облик армянского солдата. В случае с этим инцидентом обвинение более чем пусто, потому что подобный случай в отмеченной местности невозможен даже технически», - говорится в пресс-релизе.