Լսեք սեփականատիրոջը, այլ ոչ թե... Բաղդասարովը մտադիր չէ վաճառել «Արմավիան»
«ՎՏԲ Բանկ Հայաստանը» կորպորատիվ բիզնեսի ռազմավարության շրջանակներում «Արմավիային» 20 մլն դոլարի չափով վարկ է սահմանել:
Այսօր բանկի գլխավոր տնօրեն Վալերի Օվսյաննիկովը և «Միկա» ընկերությունների խմբի և «Արմավիա» ավիաընկերության սեփականատեր Միխայիլ Բաղդասարովը համապատասխան փաստաթուղթ են ստորագրել:
Բաղդասարովը հերքել է այն լուրերը, թե այդ միջոցների մի մասն ուղղվելու է «Արմավիայի» կուտակված պարտքերը մարելուն և Փարիզում գտնվող ընկերության օդանավից կալանքը հանելուն:
««Զվարթնոցին» մեր ունեցած պարտքն այնքան չէ, որ մենք այն մարենք` ամսական 4-ից 8 մլն: Բոլոր նորմալ օդանավակայաններին գումարը տրամադրվում է հաջորդ ամիս: Պա՞րզ եմ ասում: Թե չէ էլի ուրիշ բան կասեք», - «Կապիտալ» թերթի լրագրողին է դիմել Բաղդասարովը:
«Արմավիայի» սեփականատերը հետաքրքրվել է լրագրողներից` ով է տարածել ընկերության օդանավի` կալանքի տակ լինելու մասին լուրերը. «Եթե ինքնաթիռը վերանորոգման մեջ է, դա կալանք չէ: Երկրորդը` դուք ցանկություն ունեք ամեն ինչ ներկայացնել այնպես, որ «Արմավիայում» ամեն ինչ վատ է: Մի հատ էլ ասեք, որ ես վաճառում եմ այն, ասեք, որ ընկերությունն արդեն գնել են: Դա միտում է, որը չի համապատասխանում իրականությանը»:
Նույն լրագրողի հարցին` չի պատրաստվում արդյոք Միխայիլ Բաղդասարովը վաճառել ընկերությունը, վերջինս պատասխանել է. «Չեմ պատրաստվում: Եվ խելացի մարդու ձեր ժպիտը այլ հակառակն է արտացոլում: Ես ուզում եմ ասել, որ պետք է լսել սեփականատիրոջը, այլ ոչ թե բամբասանքները: Ես 20 անգամ ասում եմ` ես չեմ վաճառում «Արմավիան», և ինձ 20 անգամ ապացուցում են, որ ես այն վաճառում եմ: Դուք ինձանից լա՞վ գիտեք: Այդ դեպքում ասեք` ում եմ վաճառում»:
«Ինչ վերաբերում է ընթացիկ պարտքերին, ապա դա ԶԼՄ-ների և ոչ միայն ԶԼՄ-ների երևակայությունն է: Ես ուզում եմ ձեզ ասել` որևէ խնդիր չկա, բացի մեկից, որը դուք արհեստականորեն ստեղծում եք», - ասել է «Արմավիայի» սեփականատերը:
Բաղդասարովն անդրադարձել է նաև «Արմավիայի» այսօրվա ակցիային` հետաձգել չվերթները, որը «հաստատում է, որ իրենք լռել են և վերցրել են հարվածն իրենց վրա»:
«Բայց նրանից հետո, երբ մեր համբերության բաժակը լցվեց, երբ այդ բարձր գների պատճառով հետաձգում էին մեր չվերթները, այժմ չվերթները մենք ենք հետաձգել, որպեսզի հանրության ուշադրությունը սևեռենք նրա վրա, որ մեր օդանավակայանում գներն ավելի բարձր են, քան այլ երկրներում»:
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան «Արմավիան» հայտարարել էր, որ 1 ժամով հետաձգում է իր բոլոր չվերթները` ի նշան բողոքի Հայաստանի միջազգային «Զվարթնոց» օդանավակայանի կողմից սահմանված բարձր գների դեմ:
Ինչպես հաղորդել էր ավիաընկերության մամուլի քարտուղար Նանա Ավետիսովան, «խնդիրը կայանում է նրանում, որ «Զվարթնոց»-ում օդանավակայանային ծառայությունները 3 անգամ ավելի թանկ են, քան Մոսկվայի օդանավակայաններում, և միջինը 2 անգամ թանկ, քան Եվրոպայում (Փարիզի օդանավակայաններից` 1,5 անգամ, Հռոմի` 2,5 անգամ)»:
Հիշեցնենք, որ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության մամուլի քարտուղար Գևորգ Աբրահամյանը երեկ «Արմավիային» մեղադրել էր հարկերը չվճարելու մեջ: Այդ պատճառով հետաձգվել էր Երևան-Մոսկվա չվերթը: Ավելի ուշ «Զվարթնոցի» ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ ավիահաղորդակցությունը վերականգնված է, իսկ ավիափոխադրողի հետ պարտքերը մարելու շուրջ բանակցություններ են տարվում:

Listen to Owner and Not Rumors: Baghdasarov Not Intending to Sell Armavia
VTB Bank (Armenia), through its corporate business development strategy, has allocated a loan of $20 million US to Armavia airlines.
VTB Bank (Armenia) CEO Valeriy Ovsyannikov, Mika group of companies and Armavia owner (who also owns the Mika group of companies) Mikhail Baghdasarov signed the necessary documents today.
Baghdasarov, however, denied reports that some of these funds will be used to repay Armavia's debt to Zvartnots International Airport and to retrieve one of its impounded planes held in Paris.
"Our debt to Zvartnots is not so much that we must repay it: 4–8 million a month. All regular airports are given the amount the following month. Am I clear? Or else we'll say something else," he said to the journalist of local business newspaper Capital.
The Armavia owner then asked journalists, who disseminated reports of the company's impounded aircraft? "If the airplane is being renovated, it's not impounded. Secondly, you want to present everything such that in Armavia, everything is bad. Say it again, that I am selling that, which the company has already purchased. It's a trend, which is untrue."
To the same journalist's question whether Baghdasarov is preparing to sell the company, the Armavia owner said, "No, I'm not. And to an intelligent man your smile conveys the opposite. I want to say that you should listen to the owner and not to rumors. I have said it 20 times, I'm not selling Armavia and 20 times they prove to me that I'm selling it. You know better than me? Then tell me who I'm selling it to."
"With regard to the current debt, that is the fantasy of the media and not only the media. I want to tell you, there's no problem except for one, that which you artificially create ," he told the Capital journalist.
Baghdasarov also addressed the airlines' decision to delay all flights by an hour, which "confirms that they are silent and took the brunt themselves."
"But after, our patience snapped, because of those high prices our flights were being delayed, today we delayed the flights to get the public's attention that in our airport the prices are higher than in other countries."
According to Armavia press spokesperson Nana Avetisova, "Zvartnots' airport services are three times more expensive than Moscow airports and on average two times more expensive than in Europe (1.5 times more expensive than Paris airports; 2.5 times more than in Rome)."
As previously reported, Armenia International Airports press spokesperson Gevorg Abrahamyan yesterday accused Armavia of unpaid taxes. For this reason, the Yerevan-Moscow flight was delayed. Later, a Zvartnots representative said air service was restored, while negotiations with the airline for settling its debt were underway.