Լսեք սեփականատիրոջը, այլ ոչ թե... Բաղդասարովը մտադիր չէ վաճառել «Արմավիան»
«ՎՏԲ Բանկ Հայաստանը» կորպորատիվ բիզնեսի ռազմավարության շրջանակներում «Արմավիային» 20 մլն դոլարի չափով վարկ է սահմանել:
Այսօր բանկի գլխավոր տնօրեն Վալերի Օվսյաննիկովը և «Միկա» ընկերությունների խմբի և «Արմավիա» ավիաընկերության սեփականատեր Միխայիլ Բաղդասարովը համապատասխան փաստաթուղթ են ստորագրել:
Բաղդասարովը հերքել է այն լուրերը, թե այդ միջոցների մի մասն ուղղվելու է «Արմավիայի» կուտակված պարտքերը մարելուն և Փարիզում գտնվող ընկերության օդանավից կալանքը հանելուն:
««Զվարթնոցին» մեր ունեցած պարտքն այնքան չէ, որ մենք այն մարենք` ամսական 4-ից 8 մլն: Բոլոր նորմալ օդանավակայաններին գումարը տրամադրվում է հաջորդ ամիս: Պա՞րզ եմ ասում: Թե չէ էլի ուրիշ բան կասեք», - «Կապիտալ» թերթի լրագրողին է դիմել Բաղդասարովը:
«Արմավիայի» սեփականատերը հետաքրքրվել է լրագրողներից` ով է տարածել ընկերության օդանավի` կալանքի տակ լինելու մասին լուրերը. «Եթե ինքնաթիռը վերանորոգման մեջ է, դա կալանք չէ: Երկրորդը` դուք ցանկություն ունեք ամեն ինչ ներկայացնել այնպես, որ «Արմավիայում» ամեն ինչ վատ է: Մի հատ էլ ասեք, որ ես վաճառում եմ այն, ասեք, որ ընկերությունն արդեն գնել են: Դա միտում է, որը չի համապատասխանում իրականությանը»:
Նույն լրագրողի հարցին` չի պատրաստվում արդյոք Միխայիլ Բաղդասարովը վաճառել ընկերությունը, վերջինս պատասխանել է. «Չեմ պատրաստվում: Եվ խելացի մարդու ձեր ժպիտը այլ հակառակն է արտացոլում: Ես ուզում եմ ասել, որ պետք է լսել սեփականատիրոջը, այլ ոչ թե բամբասանքները: Ես 20 անգամ ասում եմ` ես չեմ վաճառում «Արմավիան», և ինձ 20 անգամ ապացուցում են, որ ես այն վաճառում եմ: Դուք ինձանից լա՞վ գիտեք: Այդ դեպքում ասեք` ում եմ վաճառում»:
«Ինչ վերաբերում է ընթացիկ պարտքերին, ապա դա ԶԼՄ-ների և ոչ միայն ԶԼՄ-ների երևակայությունն է: Ես ուզում եմ ձեզ ասել` որևէ խնդիր չկա, բացի մեկից, որը դուք արհեստականորեն ստեղծում եք», - ասել է «Արմավիայի» սեփականատերը:
Բաղդասարովն անդրադարձել է նաև «Արմավիայի» այսօրվա ակցիային` հետաձգել չվերթները, որը «հաստատում է, որ իրենք լռել են և վերցրել են հարվածն իրենց վրա»:
«Բայց նրանից հետո, երբ մեր համբերության բաժակը լցվեց, երբ այդ բարձր գների պատճառով հետաձգում էին մեր չվերթները, այժմ չվերթները մենք ենք հետաձգել, որպեսզի հանրության ուշադրությունը սևեռենք նրա վրա, որ մեր օդանավակայանում գներն ավելի բարձր են, քան այլ երկրներում»:
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան «Արմավիան» հայտարարել էր, որ 1 ժամով հետաձգում է իր բոլոր չվերթները` ի նշան բողոքի Հայաստանի միջազգային «Զվարթնոց» օդանավակայանի կողմից սահմանված բարձր գների դեմ:
Ինչպես հաղորդել էր ավիաընկերության մամուլի քարտուղար Նանա Ավետիսովան, «խնդիրը կայանում է նրանում, որ «Զվարթնոց»-ում օդանավակայանային ծառայությունները 3 անգամ ավելի թանկ են, քան Մոսկվայի օդանավակայաններում, և միջինը 2 անգամ թանկ, քան Եվրոպայում (Փարիզի օդանավակայաններից` 1,5 անգամ, Հռոմի` 2,5 անգամ)»:
Հիշեցնենք, որ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության մամուլի քարտուղար Գևորգ Աբրահամյանը երեկ «Արմավիային» մեղադրել էր հարկերը չվճարելու մեջ: Այդ պատճառով հետաձգվել էր Երևան-Մոսկվա չվերթը: Ավելի ուշ «Զվարթնոցի» ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ ավիահաղորդակցությունը վերականգնված է, իսկ ավիափոխադրողի հետ պարտքերը մարելու շուրջ բանակցություններ են տարվում:

Надо слушать хозяина, а не сплетни. Армянский богач не намерен продавать «Армавиа»
В рамках стратегии развития корпоративного бизнеса Банк ВТБ (Армения) установил кредитно-документарный лимит на группу компаний «Мика» в размере $20 млн.
В среду генеральный директор Банка ВТБ (Армения) Валерий Овсянников и владелец группы компаний «Мика», а также авиакомпании «Армавиа» Михаил Багдасаров подписали соответствующий документ.
Багдасаров опроверг информацию о том, что часть этих средств пойдет на погашение задолженности компании «Армавиа» перед аэропортом «Звартноц» и на снятие ареста с самолета, пребывающего в Париже.
«Долг компании «Звартноц» не такой, чтобы мы его погашали: от 4-х до 8-ми миллионов в месяц. Все нормальные аэропорты оплачиваются на следующий месяц после окончания первого, понятно я сказал? А то вы опять не то скажете», - обратился Багдасаров к журналисту бизнес-газеты «Капитал».
Владелец «Армавиа» поинтересовался у журналистов, кто распространил информацию об аресте лайнера авиакомпании. «Если самолет стоит на ремонте, это не арест. Во-вторых, у вас такое желание преподнести так, что в «Армавиа» все плохо, еще скажите, что я ее продаю, еще скажите, что уже ее купили. Эта тенденция, которая идет, не соответствует действительности».
На вопрос того же журналиста, не собирается ли Михаил Багдасаров продавать авиакомпанию, последовал следующий ответ: «Не готовлюсь и не собираюсь. И ваша улыбка умного человека выражается совершенно наоборот. Потому что я хочу сказать, что надо слушать хозяина, а не сплетни. 20 раз говорю, что я не продаю «Армавиа», и 20 раз мне доказывают, что я ее продаю. Вы лучше меня знаете? Тогда скажите, кому я ее продаю».
Багдасаров также подчеркнул, что «Капитал» должен писать правду. «Что касается текущей задолженности, то это больше фантазии отдельных СМИ и не только СМИ. Я хочу вам авторитетно сказать: никаких проблем нет, кроме одной, которую вы искусственно создаете».
Михаил Багдасаров коснулся также сегодняшней акции по задержке всех рейсов на час, которая «подтверждает, что они молчали и брали удар на себя по высоким ценам». «Но после того, когда уже терпение наше лопнуло, когда за эти высокие цены задержку рейса нам делали, сегодня мы сами сделали задержку рейса, чтобы привлечь внимание, что цены сегодняшнего нашего аэропорта в три раза выше, чем в Москве, в 2.5 раза выше, чем в Риме, в полтора раза выше, чем в Париже и что ваши цены высокие не от нас, а от тех смежников, которые нам свои цены дают». Последние, по словам Багдасарова, получают прибыли, а «Армавиа» работает «в минус».
Напомним, что утром 16 марта авиакомпания «Армавиа» задерживала свои рейсы на час в знак протеста против высоких цен, установленных международным аэропортом Армении «Звартноц». Пресс-секретарь авиакомпании Нана Аветисова объяснила это дороговизной обслуживания в «Звартноц».
Пресс-секретарь «Звартноца» Геворг Абраамян, в свою очередь, накануне обвинил «Армавиа» в неуплате долгов аэропорту. По этой причине был задержан рейс на Москву. Позже представитель «Звартноца» заявил, что авиасообщение восстановлено, а с авиаперевозчиком ведутся переговоры о погашении долга.