«Ճիշտ ա` մենք քիչ ենք». Կարապետյանը Հովհաննիսյանին առաջարկել է միասին առաջ գնալ
Այսօր Ժողովրդական կուսակցության կողմից Մատենադարնի հարակից տարածքում հրավիրված հանրահավաքին ներկա էր մոտ 1000 մարդ: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում նշեցել է Երևանի փոխոստիկանապետ Ռոբերտ Մելքոնյանը:
Մեր թղթակիցը մարդկանց թվաքանակի մասին հարց է ուղղել նաև Կարապետյանին, ով պատասխանել է.
«Ես չգիտեմ, ազիզ ջան, ես մարդ չեմ հաշվում»:
Դեռևս մինչև հանրահավաքի մեկնարկը, երբ Մատենադարանի մոտ էլ ավելի քիչ մարդ կար, Ժողովրդական կուսակցության նախագահ Տիգրան Կարապետյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Երևան մտնող բոլոր ճանապարհները փակ են` հենց դրանով էլ բացատրելով մարդկանց սակավությունը հանրահավաքին:
Կարապետյանը որոշում է կայացրել երթով գնալ Ազատության հրապարակ` մարտի 15-ից այնտեղ հացադուլի նստած «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին զորակցություն հայտնելու համար:
Մատենադարանի մոտ իր ելույթի ընթացքում Կարապետյանն ասել է, որ ժամանակը ցույց կտա, թե ով ով է:
«Մենք խոսում ենք այս անարդարության մասին, որ տիրում է այստեղ, այս թալանի, ամենաթողության մասին, մահակների մասին: Ճիշտ ա` մենք քիչ ենք, բայց կարևոր է որ մենք հասկանանք, թե ինչի համար ենք պայքարում: Մենք հիմա կգանք Րաֆֆի Հովհաննիսյանին նեցուկ կանգնելու, ու թող փորձեն չթողնեն»,- հայտարարել է նա:
Ոստիկանական ուղեկցությամբ Տիգրան Կարապետյանի առաջնորդությամբ մի քանի հարյուր մարդ ուղևորվել են դեպի Ազատության հրապարակ:
«Ես հիմա խնդրում եմ ձեզ տեղից չշարժվել, որպեսզի ես գգամ ձեզ առաջնորդեմ», - ասել է Ժողովրդական կուսակցության առաջնորդը, երբ մարդիկ հասել են Ազատության հրապարակ:
«Շատ հետաքրքիր ա` ինչի՞ մի քաղաքացիների դեմ բաց ա, մի քաղաքացիների դեմ փակ ա, ես դա չեմ հասկանում: Գնում ենք նեցուկ կանգնելու Րաֆֆի Հովհաննսյանին, ինչ ա եղե՞լ որ փակել են», - բարձրաձայն հարցրել է Կարապետյանը:
Այնուհետև ոստիկանների հետ մի քանի րոպե բանակցություններից հետո ժողովուրդին թույլ են տվել Հյուսիսային պողոտայի դիմացի մուտքից մտնել Ազատության հրապարակ:
Մտնելով Ազատության հրապարակ` Տիգրան Կարապետյանը մոտեցել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, սեղմել է նրա ձեռքը, համբուրել «Ժառանգության» առաջնորդին և ասել.
«Կարևորը մարդիկ հասկանան, որ մենք պայքարում ենք հայ մարդու համար, հայ տեսակի համար»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն էլ, իր հերթին, ողջույնի խոսքով է դիմել Տիգրան Կարապետյանին և հավաքված մարդկանց.
«Սա մեր տեղն է, մեր ազատությունը, մեր ինքնիշխանությունը, այստեղ ամեն ինչը պատկանում է մեզ: Ողջունելի է, որ այսօր պարոն Կարապետյանի հանրահավաքը մտել է Ազատության հրապարակ, մոտեցել է ինձ, դա ինձ մեծ ուժ է տալիս, մեծ նեցուկ: Ես շնորհակալություն եմ հայտնում, պարոն Կարապետյան»,- հայտարարել է Հովհաննիսյանը:
Տիգրան Կարապետյանին թույլ չեն տվել Ազատության հրապարակում տեղադրված բեմի վրա ելույթ ունենալ, և նա ելույթ է ունեցել աստիճանների վրա կանգնած:
«Ես խնդրում եմ բոլորին մոտենալ ստեղ, ժողովուրդ, համեցեք: Մենք առանց միկրաֆոնի էլ կխոսանք: Մենք եկանք և ցույց տվեցինք, որ մեկս մյուսով ա հզոր, և ինչու չէ` եթե ունենք սխալներ, խոստովանենք դրանք: Մենք մեծ գործ ենք արել, մեծատառով մարդու մոտ եկել ենք, կողքն ենք կանգնել: Մեր համար հայը տեսակ է, բայց ազնիվ հայը, ոչ թե նախանձ, ոչ թե այն հայը, որը մենակ ուզում ա ինքը լինի: Մեր հաջորդ հանրահավաքը լինելու ա ապրիլի 10-ին` Մատենադարանում: Բայց հիմա եկեք խնդրենք Րաֆֆի Հովհաննիսյանին դուրս գալ հացադուլից, մենք խնդրում ենք, քո ուժերը մեզ պետք են, ի շնորհիվ քեզ, Րաֆֆի Հովհաննիսյան, մենք տեսանք ով ով է»,- հայտարարել է Կարապետյանը:
«Այո, դյադ Կարապետյան, այո»,- պատասխանել են ներկաները:
«Մենք բոլորս խնդրում ենք, որ դու դուրս գաս էդ վիճակից ու միասին առաջ գնանք», -իր խնդրանքը կրկնել է Կարապետյանը:
«Միացում, միացում», - վանկարկել են հանրահավաքի մասնակիցները:
Հանրահավաքի վերջում Epress.am-ը հարցել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, թե արդյոք նա պատրաստվում է դադարեցնել հացադուլը: «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդը հայտարարել է, որ առայժմ մտադրություն չունի այդ քայլին գնալ:

Karapetyan's Proposal to Hovannisian at Rally Today: Let's Go Forward Together
According to Yerevan Deputy Police Chief Robert Melkonyan, there were 1,000 people present at the rally organized by the People's Party outside the Matenadaran (Mashtots Institute of Ancient Manuscripts) earlier this evening.
On the number of people, the Epress.am correspondent also asked People's Party leader Tigran Karapetyan, who said, "I don't know, dear, I don't count people."
Prior to the start of the rally, when there were fewer people outside the Matenadaran, Karapetyan, speaking to journalists, said that all the roads leading to Yerevan were closed, which explained the scarcity of the number of people at the rally.
Karapetyan made a decision to lead a march to Liberty Square to express his support for Heritage Party leader Raffi Hovannisian who has been staging a hunger strike there since Mar. 15.
During his speech outside the Matenadaran, Karapetyan said time will tell who is who.
"We are speaking of this injustice which rules here, about this pillaging, this impunity, about the truncheons. It's true, we're few, but it's important for us to understand what we're fighting for. We will now go to stand as support for Raffi Hovannisian and let them try to not permit us," he said.
With police escorting and led by Tigran Karapetyan, a few hundred people began walking toward Liberty Square.
"I now ask you not to move from your place so that I come and lead you," said the People's Party leader when people reached Liberty Square.
"It's very interesting, why it's open before some citizens, but closed before others, that's what I don't understand. We're going to support Raffi Hovannisian, what's happened that you've closed ," Karapetyan said loudly, presumably directing his words to police prior to entering Liberty Square.
Then after speaking for a few minutes with police, the demonstrators were allowed to enter Liberty Square from the entrance facing Northern Ave.
Entering Liberty Square, Karapetyan approached Hovannisian, squeezed his hand, kissed him on the cheek and said, "The important thing is that people understand we're fighting for the Armenian people, for the Armenian type."
The Heritage Party leader, in turn, welcomed Karapetyan and those gathered.
"This is our place, our freedom, our self-authority — here everything belongs to us. It's welcoming that today Mr. Karapetyan's rally entered Liberty Square, approached me, that gives me great strength, great support. I thank you, Mr. Karapetyan," said Hovannisian.
Karapetyan was not permitted to make a speech on top of the platform set up in Liberty Square (as Armenian National Congress Levon Ter-Petrossian had done just days earlier), so he made his speech standing on the steps.
"I ask everyone to please come closer, people, welcome. We can also talk without a microphone. We came and we showed that we make one another strong, and why not, if we have mistakes, let's confess them. We've done a great deed, we've come near Man with a capital M, we've stood by him. For us, an Armenian is a type, but the honest Armenian, not the jealous , not the Armenian who only wants it to be him. Our next rally will be on Apr. 10 at the Matenadaran. But now let's ask Raffi Hovannisian to end his hunger strike, we implore you, we need your strengths; thanks to you, Raffi Hovannisian, we saw who is who," said Karapetyan.
"Yes, Uncle Karapetyan, yes," responded those present.
"All of us ask you to come out of this situation and let's go forward together," repeated Karapetyan.
"Unity, unity!" chanted demonstrators.
At the end of the rally, Epress.am asked Hovannisian whether he was getting ready to end his hunger strike; however, the Heritage Party leader answered that at this time he doesn't have that intention.