«Ողբերգությունից խուսափելու համար» Շևարդնաձեն կոչ է անում բանակցել Հայաստանի հետ
Վրաստանի նախկին նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեն երկրի իշխանություններին կոչ է արել անհապաղ բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ Մեծամորի ԱԷԿ-ի վերաբեյալ: Հայաստանյան ԱԷԿ-ի մասին տեղեկությունները «անհանգստության տեղիք են տալիս»,- «Ասավալ-Դասավալի» պարբերականի հետ զրույցում հայտարարել է նախկին նախագահը:
«Ինչպես պարզվել է, հայկական ԱԷԿ-ն անմխիթար վիճակում է: Այնտեղ անվտանգության ոչ մի երաշխիք չկա, ինչը սպառնում է ողջ տարածաշրջանին»,-ասել է նա:
Շևարնդաձեն կարծում է, որ նման պայմաններում Վրաստանի իշխանությունները պարզապես «պարտավոր են  բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ և անել ամեն ինչ ողբերգությունից խուսափելու համար»:
1976 թվականին շահագործման հանձնված  Մեծամորի ԱԷԿ-ը տեղակայված է սեյսմիկ առումով ակտիվ տարածաշրջանում: 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժից հետո հայկական իշխանությունները որոշեցին փակել ատոմակայանը, սակայն տնտեսական խնդիրները ստիպեցին երկրի ղեկավարությանը վերսկսել ԱԷԿ-ի աշխատանքները:

Шеварднадзе призывает начать переговоры с Арменией, чтобы «избежать трагедии»
Экс-президент Грузии Эдуард Шеварднадзе призвал власти страны немедленно начать переговоры с Арменией по поводу безопасности Мецаморской АЭС. Сообщения о состоянии Армянской АЭС «вызывают сильное беспокойство», сказал экс-президент в интервью еженедельнику «Асавал-Дасавали».
«Как оказалось, на Армянской АЭС самое плачевное состояние и там нет никаких гарантий безопасности, что грозит всему региону», - сказал он.
Шеварднадзе считает, что в таких условиях власти Грузии «попросту обязаны начать переговоры с Арменией и сделать все, чтобы избежать ожидаемой трагедии».
Мецаморская АЭС, начавшая свою работу в 1976 году, расположена в сейсмически активной зоне примерно в 30 км к западу от Еревана. После разрушительного землетрясения 1988 года в Спитаке армянские власти решили закрыть станцию, но экономические трудности заставили руководство страны перезапустить АЭС.