«Ողբերգությունից խուսափելու համար» Շևարդնաձեն կոչ է անում բանակցել Հայաստանի հետ
Վրաստանի նախկին նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեն երկրի իշխանություններին կոչ է արել անհապաղ բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ Մեծամորի ԱԷԿ-ի վերաբեյալ: Հայաստանյան ԱԷԿ-ի մասին տեղեկությունները «անհանգստության տեղիք են տալիս»,- «Ասավալ-Դասավալի» պարբերականի հետ զրույցում հայտարարել է նախկին նախագահը:
«Ինչպես պարզվել է, հայկական ԱԷԿ-ն անմխիթար վիճակում է: Այնտեղ անվտանգության ոչ մի երաշխիք չկա, ինչը սպառնում է ողջ տարածաշրջանին»,-ասել է նա:
Շևարնդաձեն կարծում է, որ նման պայմաններում Վրաստանի իշխանությունները պարզապես «պարտավոր են  բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ և անել ամեն ինչ ողբերգությունից խուսափելու համար»:
1976 թվականին շահագործման հանձնված  Մեծամորի ԱԷԿ-ը տեղակայված է սեյսմիկ առումով ակտիվ տարածաշրջանում: 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժից հետո հայկական իշխանությունները որոշեցին փակել ատոմակայանը, սակայն տնտեսական խնդիրները ստիպեցին երկրի ղեկավարությանը վերսկսել ԱԷԿ-ի աշխատանքները:

'To Avoid a Tragedy': Shevardnadze Urges Georgia to Begin Talks with Armenia
Former president of Georgia Eduard Shevardnadze called on the authorities to immediately begin talks with Armenia over the safety of Armenia's Metsamor Nuclear Power Plant (NPP). Information about the state of the NPP "cause strong concern," he said in an interview with the weekly Asaval-Dasavali.
"As it has been clarified, the Armenian NPP is in a dire state and there is no guarantee of security, which threatens the entire region," he said.
Shevardnadze believes that in such circumstances, the Georgian authorities "simply have to start talks with Armenia and do everything to avoid an expected tragedy."
The Metsamor NPP is the only one in the South Caucasus. Just a half-hour drive (30 km) from the Armenian capital, the Soviet-era nuclear power plant began operations in 1980 but closed in March 1989 following the Spitak earthquake. It was reopened in 1993 and operational since November 1995, following the energy crisis in the country. The Armenian nuclear power plant will cease operations by 2016. There are plans to construct a new power plant to replace Metsamor.