ԱՄՆ դեսպանի խոսքը դիպուկ էր, բայց Հովհաննիսյանը հացադուլն իր կամքով է դադարեցնելու
Այսօր «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ, մարտի 15-ից Ազատության հրապարակում հացադուլ իրականացնող Րաֆֆի Հովհաննիսյանին այցելել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը, ով առանձնազրույց է ունեցել Հովհաննիսյանի հետ:
Epress.am-ի թղթակիցը Րաֆֆի Հովհաննիսյանից փորձել է պարզաբանել, թե արդյոք Յովանովիչը հորդորել է նրան դադարեցնել հացադուլը:
«Պատահում է մարդու կյանքում, որ լռությունը շատ ավելի զորեղ է, քան խոսքը, պահանջը, վերջնագիրը, ուստի տիկին դեսպանի այցի ընթացքում, քննարկելով իմ առողջության խնդիրը, ստեղծված ներքաղաքական վիճակը, Ազատության հրապարակի գեղեցկությունը, չեղավ խոսքով հորդոր դադարեցնելու հացադուլը, բայց այն շատ ավելի դիպուկ էր և բարձրաձայն, քան թե ցանկացած շվածություն կարող է լինել», - ասել է Հովհաննիսյանը:
Մեր այն հարցին, թե ի վերջո, չի պատրաստվում նա դադարեցնել հացադուլը` հաշվի առնելով բոլոր հորդորները, Հովհաննիսյանը ասել է.
«Հազարավոր համաքաղաքացիների առջև պատասխանատվություն եմ զգում, ցավ եմ ապրում, որ իրենք են ցավում ինձ համար, իհարկե, սրտամոտ է իրենց կոչը, ու երբ իմ ժամը հնչի, դա նաև հենք կլինի: Բայց ես եկել եմ Ազատության հրապարակ քաղաքացիական իմ կամքով, և իմ կամքն է ժամկետը որոշելու` որպես հոգևոր ուժ ընդունելով այդ բոլոր հորդորները»:

US Ambassador's Words were Agreeable, But Raffi will End Hunger Strike of his Own Free Will
US Ambassador to Armenia Marie L. Yovanovitch on Monday visited and spoke privately with Heritage Party founder and leader Raffi Hovannisian, who has been on a hunger strike in Yerevan's Liberty Square since Mar. 15.
The Epress.am correspondent asked Hovannisian whether the US ambassador persuaded him to stop his hunger strike.
"It happens in a man's life that silence is more powerful than words, a demand, an ultimatum; so, during the ambassador's visit, discussing my health issues, the domestic political situation today, the beauty of Liberty Square, there were no words to persuade me to stop the hunger strike, but that was more felicitous and louder than any spoken words could be," he said.
Asked by Epress.am that, finally, is he not preparing to end his hunger strike considering all the appeals, the MP said:
"I feel responsibility toward thousands of my fellow citizens; it pains me that they are in pain for me; of course, their appeal is close to my heart and when my time comes, that will also be a basis. But I've come to Liberty Square with my civic will and it is my will that will decide the term, accepting all these appeals as spiritual strength."