Ադրբեջանի նախարարը պետք է շնորհակալ լինի ինձ. Աշոտյան
Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի և նրա վրացի գործընկեր Դմիտրի Շաշկինի միջև օրերս Թբիլիսիում ստորագրված համաձայնագրից կշահեն նաև Վրաստանում բնակվող ադրբեջանցիները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Արմեն Աշոտյանը:
Հիշեցնենք, որ ըստ համաձայնագրի` Վրաստանի հայկական թեքումով դպրոցներում հայերենի դասավանդման ժամերը կավելացվեն` մինչև 7-10 ժամ:
«Դասաժամերի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունից կշահի նաև ադրբեջանական համայնքը Վրաստանում, քանի որ, եթե հայերենի դասաժամերն են վերականգնվում, վերականգնվում են նաև ադրբեջաներենի դասաժամերը ադրբեջանական դպրոցներում, այսինքն` Ադրբեջանի նախարարը պետք է շնորհակալ լինի վրաց նախարարին և, գուցե, նաև ինձ, որ ես ավելի արագ և շուտ բարձրացրեցի այս խնդիրը»,- ասել է ԿԳ նախարարը:
Աշոտյանը ցավով է փաստել, որ Վրաստանում կայացած Հարավակովկասյան աշակերտական խորհրդարանի մեկնարկի ծրագրին չի մասնակցել ադրբեջանական կողմը` ոչ նախարարի, ոչ էլ աշակերտների մակարդակով:
«Անթույլատրելի է մեծ քաղաքականության մեջ փոքր երեխաների շահագործումը, անթույլատրելի է երիտասարդ սերնդի մոտ ձևավորել հայատյացության, ատելության ֆենոմենը, անթույլատրելի է, երբ աշակերտները դառնում են քաղաքական խաղերի մեջ գործիք, անթույլատրելի է, երբ հայատյացության քաղաքականությունը տարածվում է այն սերնդի վրա, որը վաղը-մյուս օր դատապարտված է մեր կողքին, մեր երեխաների կողքին ապրելու, աշխատելու, մտածելու»,- ասել է նախարարը:
Աշոտյանի խոսքով` ինքը խնդրել է հայ աշակերտներին Վրաստանում «էլի որոնել հնարավորություններ, չկորցնել պահը, որևէ պատեհ առիթով ծանոթանալ և շփվել ադրբեջանցի իրենց հասակակիցների հետ»:

Армянский министр считает, что помог азербайджанскому коллеге
От подписанного в Тбилиси министром науки и образования Армении Арменом Ашотяном и его грузинским коллегой Дмитрием Шишкиным соглашения выиграют также проживающие на территории Грузии азербайджанцы. Об этом на встрече с журналистами в среду заявил сам министр Ашотян.
Напомним, что согласно соглашению, в армянских школах Грузии увеличат количество часов армянского языка до 7-10 часов.
«От достигнутого соглашения выиграет также азербайджанская община Грузии, так как если восстанавливаются часы армянского языка, то одновременно увеличивается и количество часов азербайджанского в азербайджанских школах. Министр образования Азербайджана должен быть благодарен своему грузинскому коллеге, и, возможно, мне, что я раньше поднял данный вопрос», - заявил министр НО.
Ашотян выразил сожаление по поводу того, что в стартовой программе состоявшегося в Грузии Южнокавказского форума школьников азербайджанская сторона участия не приняла ни на уровне министра, ни учащихся школ.
«Использовать маленьких детей в большой политике неприемлемо, недопустимо формировать у подрастающего поколения армяноненавистичество, непозволительно, когда школьники становятся инструментами в политических играх, когда политика армяноненавистничества распространяется на поколение, которое в будущем будет жить, работать, думать бок о бок с нами, с нашими детьми», - отметил министр.
По его словам, он попросил армянских школьников, прибывших в Грузию, «искать любой возможности познакомиться и пообщаться с азербайджанскими сверстниками».