ԱՄՆ-ում թուրքական կայքը «սև ցուցակում» է հայտնվել Հայոց Ցեղասպանությունը ժխտելու համար
Ամերիկյան Մինեսոտա նահանգի շրջանային դատարանը վճռել է օրինական համարել Մինեսոտայի Համալսարանի (լուսանկարում) «Հոլոքոստի և Ցեղասպանության ուսումնասիրության կենտրոնի» կողմից ստեղծված «սև ցուցակը», որում զետեղված կայքերը ակադեմիական նպատակներով օգտագործման համար ոչ հուսալի են համարվում, գրում է mndaily.com-ը:
Դատավորը մերժել է ԱՄՆ Թուրքական Կոալիցիայի հայցն ընդդեմ համալսարանի: Նշենք, որ Թուրքական Կոալիցիայի կայքը ևս ընդգրկված է եղել «սև ցուցակի» մեջ: Հայցվոր կողմը մեղադրում էր համալսարանին իրենց խոսքի ազատությունը  ոտնահարելու մեջ` որակելով կենտրոնի քայլը որպես զրպարտություն:
Դատավոր Ֆրենկ Դոնովանը հայտարարել է, որ դատարանը վճռել է «ճանաչել կրթության հարցում սեփական որոշումներ ընդունելու համալսարանի իրավունքը»: Դատավորը նշել է, որ համալսարանը իրավունք ունի նաև որոշելու, թե ով կարող է ուսուցանել, ինչ կարող է ուսուցանվել, ինչպես պետք է ուսուցանել և ովքեր կարող են ուսանել իրենց մոտ:
Համալսարանի ընդհանուր խորհրդի ղեկավար Մարկ Ռոտենբերգը նշել է, որ իրենք անչափ գոհ են նման որոշումից:
ԱՄՆ Թուրքական Կոալիցիայի կայքը հայտնվել էր անվստահելի կայքերի ցուցակում` Հայոց Ցեղասպանության նկատմամբ ունեցած դիրքորոշման պատճառով:
«Սև ցուցակում» ընդգրկված բոլոր կայքերի վերաբերյալ համալսարանի ղեկավարությունը նշում է. «Ուսանողները չպետք է օգտագործեն այս կայքերը, քանի որ դրանք ստեղծված են անանուն կազմակերպությունների կողմից կամ փաստերի և կարծիքների տարօրինակ միախառնում են պարունակում»:

Туреций сайт США попал в «черный список» за отрицание Геноцида армян
Окружной суд американского штата Миннесота постановил узаконить «черный список», созданный «Центром изучения Холокоста и Геноцида» при Университете Миннесоты. В список попали сайты, считающиеся ненадежными для использования их в академических целях. Об этом пишет mndaily.com.
Судья отклонил иск Турецкой Коалиции США против университета. Отметим, что в «черный список» попал также сайт Турецой Коалиции. Истец обвиняет университет в попрании своей свободы слова и обвинил Центр в клевете.
Судья Френк Донован заявил, что суд постановил «признать право университета самостоятельно принимать решения в вопросе образования». Судья отметил, что университет также имеет право решать, кто может преподавать, что и как может преподаваться и кто имеет право учиться в этом вузе.
Руководитель Общего совета Университета Марк Ротенберг отметил, что они крайне довольны подобным решением.
Сайт Турецкой Коалиции США оказался в списке ненадежных по причине позиции в вопросе Геноцида армян.
Руководство университета отреагировало на случившееся подобным образом: «Студенты не должны пользоваться этими сайтами, так как они созданы анонимными организациями и содержат странный набор фактов и мнений».