ԱՄՆ-ում թուրքական կայքը «սև ցուցակում» է հայտնվել Հայոց Ցեղասպանությունը ժխտելու համար
Ամերիկյան Մինեսոտա նահանգի շրջանային դատարանը վճռել է օրինական համարել Մինեսոտայի Համալսարանի (լուսանկարում) «Հոլոքոստի և Ցեղասպանության ուսումնասիրության կենտրոնի» կողմից ստեղծված «սև ցուցակը», որում զետեղված կայքերը ակադեմիական նպատակներով օգտագործման համար ոչ հուսալի են համարվում, գրում է mndaily.com-ը:
Դատավորը մերժել է ԱՄՆ Թուրքական Կոալիցիայի հայցն ընդդեմ համալսարանի: Նշենք, որ Թուրքական Կոալիցիայի կայքը ևս ընդգրկված է եղել «սև ցուցակի» մեջ: Հայցվոր կողմը մեղադրում էր համալսարանին իրենց խոսքի ազատությունը  ոտնահարելու մեջ` որակելով կենտրոնի քայլը որպես զրպարտություն:
Դատավոր Ֆրենկ Դոնովանը հայտարարել է, որ դատարանը վճռել է «ճանաչել կրթության հարցում սեփական որոշումներ ընդունելու համալսարանի իրավունքը»: Դատավորը նշել է, որ համալսարանը իրավունք ունի նաև որոշելու, թե ով կարող է ուսուցանել, ինչ կարող է ուսուցանվել, ինչպես պետք է ուսուցանել և ովքեր կարող են ուսանել իրենց մոտ:
Համալսարանի ընդհանուր խորհրդի ղեկավար Մարկ Ռոտենբերգը նշել է, որ իրենք անչափ գոհ են նման որոշումից:
ԱՄՆ Թուրքական Կոալիցիայի կայքը հայտնվել էր անվստահելի կայքերի ցուցակում` Հայոց Ցեղասպանության նկատմամբ ունեցած դիրքորոշման պատճառով:
«Սև ցուցակում» ընդգրկված բոլոր կայքերի վերաբերյալ համալսարանի ղեկավարությունը նշում է. «Ուսանողները չպետք է օգտագործեն այս կայքերը, քանի որ դրանք ստեղծված են անանուն կազմակերպությունների կողմից կամ փաստերի և կարծիքների տարօրինակ միախառնում են պարունակում»:

Court Rules in Favor of US University for 'Blacklisting' Turkish Site for Armenian Genocide Denial
A US district court judge ruled Tuesday that the University of Minnesota’s Center for Holocaust and Genocide Studies (CHGS) acted legally when it created a “blacklist” labeling certain websites as unreliable for academic use, reports the Minnesota Daily.
The judge dismissed a lawsuit filed by the Turkish Coalition of America, whose website appeared on the list. The group sued the University for violating its freedom of speech and on counts of defamation and due process.
In his ruling, Judge Donovan Frank said the Supreme Court has “recognized the freedom of a university to make its own judgments as to education,” including the right to decide “on academic grounds who may teach, what may be taught, how it shall be taught and who may be admitted to study.”
University General Counsel Mark Rotenberg said the University is “very pleased” with the decision.
The Turkish Coalition’s site was originally listed as unreliable because of its views on the Armenian Genocide.
The original warning above the list said “students should not use these sites because of denial, support by an unknown organization, or contents that are a strange mixture of fact and opinion.”