Օգյուն Սամաստը պատմել է Դինքի սպանության մեղավորների մասին
Թուրքահայ լրագրող, «Ակօս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության մեջ մեղադրվող Օգյուն Սամաստը հայտարարել է, որ ինքը մեղավոր չէ, «մեղավոր են նրանք, ում թերթերի վերնագրերը փաստում էին Դինքի դավաճան լինելը»: Այս մասին տեղեկացնում է Today’s Zaman-ը:
Մեղադրյալն իր հայտարարությունը նամակով երկուշաբթի ուղարկել է Ստամբուլի դեռահասների դատարան. «Ես մեղավոր չեմ: Մեղավոր են նրանք, ում թերթերի վերնագրերը Դինքին դավաճան էին անվանում: Աչքերս արդեն բացվել են: Հիմա էլ թող նրանք մտածեն, ովքեր պատրաստում էին այդ վերնագրերը: Ո՞ւր են նրանք, ովքեր ինձ այստեղ են բերել: Ես չգիտեի «Ակօսի» մասին: Իմ երակները լցված էին անտարբերությամբ: Ես իմացա Դինքի մասին թերթերից: Եվ ես զոհաբերեցի ինքս ինձ… Ես վախենում եմ Յասին Հայալից»,-ասված է նամակում:
Նշենք, որ Դինքի սպանության գործով Հայալը կասկածյալների թվում է որպես պատվիրատու:
Սամաստը նաև հայտարարել, որ ինքը սկզբում պատրաստվում էր բռունցքով հարվածել Դինքի դեմքին, երբ առաջին անգամ հանդիպեց նրան «Ակօսի» դիմաց: «Ես նրան երկու անգամ կհարվածեի, պարզապես շփոթվեցի: Նրանք ինձ զոհաբերեցին»,- նշում է Սամաստը:
Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին «Ակօս» թերթի խմբագրության շենքի մոտ: Սպանության պահին Օգյուն Սամաստը 17 տարեկան էր:

Убийца журналиста: Виноваты те, кто называл Динка предателем
Огюн Самаст, который обвиняется в убийстве в январе 2007-го турецкого журналиста армянского происхождения, главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка, заявил о своей невиновности.
«Повинны руководители тех газет, заголовки которых говорили о жестокости Динка», - написал 21-летний Самаст в письме, которое он отправил накануне в суд Стамбула для несовершеннолетних.
«Виновны те, заголовки газет которых называли Динка предателем. Я уже прозрел. Теперь пусть подумают авторы этих заголовков. Где те, из-за которых я здесь оказался? Я не знал об «Акосе», мне было все равно. О Динке я узнал из газет. И я пожертвовал собой. Я боюсь Ясина Хаяла», - передает содержание послание Today’s Zaman. Динк Хаял входит в число подозреваемых в заказе на убийство редактора газеты.
Кроме того, Самаст написал, что сперва он собирался ударить Динка кулаком в лицо, когда впервые встретил его перед редакцией «Акоса». «Я бы ударил его дважды, просто растерялся. Они пожертвовали мной».
Грант Динк был убит 19 января 2007 года перед редакцией возглавляемой им газеты. На момент совершения преступления Огюну Самасту было 17 лет.