Օգյուն Սամաստը պատմել է Դինքի սպանության մեղավորների մասին
Թուրքահայ լրագրող, «Ակօս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության մեջ մեղադրվող Օգյուն Սամաստը հայտարարել է, որ ինքը մեղավոր չէ, «մեղավոր են նրանք, ում թերթերի վերնագրերը փաստում էին Դինքի դավաճան լինելը»: Այս մասին տեղեկացնում է Today’s Zaman-ը:
Մեղադրյալն իր հայտարարությունը նամակով երկուշաբթի ուղարկել է Ստամբուլի դեռահասների դատարան. «Ես մեղավոր չեմ: Մեղավոր են նրանք, ում թերթերի վերնագրերը Դինքին դավաճան էին անվանում: Աչքերս արդեն բացվել են: Հիմա էլ թող նրանք մտածեն, ովքեր պատրաստում էին այդ վերնագրերը: Ո՞ւր են նրանք, ովքեր ինձ այստեղ են բերել: Ես չգիտեի «Ակօսի» մասին: Իմ երակները լցված էին անտարբերությամբ: Ես իմացա Դինքի մասին թերթերից: Եվ ես զոհաբերեցի ինքս ինձ… Ես վախենում եմ Յասին Հայալից»,-ասված է նամակում:
Նշենք, որ Դինքի սպանության գործով Հայալը կասկածյալների թվում է որպես պատվիրատու:
Սամաստը նաև հայտարարել, որ ինքը սկզբում պատրաստվում էր բռունցքով հարվածել Դինքի դեմքին, երբ առաջին անգամ հանդիպեց նրան «Ակօսի» դիմաց: «Ես նրան երկու անգամ կհարվածեի, պարզապես շփոթվեցի: Նրանք ինձ զոհաբերեցին»,- նշում է Սամաստը:
Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին «Ակօս» թերթի խմբագրության շենքի մոտ: Սպանության պահին Օգյուն Սամաստը 17 տարեկան էր:

Ogün Samast, the hitman in the murder of Armenian-Turkish journalist Hrant Dink, said yesterday that he is not guilty, but that the guilty ones are those whose newspaper headlines stated that Dink was a traitor, reports Today's Zaman.
The hitman’s remarks came in a letter he submitted on Monday to an İstanbul juvenile court where he is standing trial. “I am not guilty. The ones who are guilty are the newspaper headlines that portrayed Hrant Dink as a traitor. I got rid of the trash in my eye. Now let the ones who prepared those headlines think. Where are the ones who brought me to this point? I did not know about Agos. My veins were filled with ignorance then. I learned about Dink from newspaper headlines. And I sacrificed myself. … I am afraid of Yasin Hayal,” the letter read.
Samast was 17 at the time he shot Dink outside the office of the Agos daily, where Dink was the editor-in-chief, on Jan. 19, 2007. Hayal is also a prime suspect in the murder case of Dink. The hitman also stated in his letter that he first planned to punch Dink in the face when he met him first in front of Agos. “I would punch him twice, but I was confused. They sacrificed me,” he said.