Ջիվանը պաշտպանել է «ջահելիկ աղջիկ» Սիրուշոյին և «հրաշալի տղա» Ծառուկյանին
Արտիստը մեղք չունի, եթե նվերը տալիս են: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով «Տաշիր-2011» մրցականակաբաշխության ժամանակ հայ «աստղերին» մատուցված շքեղ նվերների մասին, ասել է հայտնի դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը:
«Մենք այսօր լավ տղաներ ունենք, հարուստ, որ ապրում են Ռուսաստանում և Երևանում, այս մարդիկ, եթե լավ բաներ են ուզում անեն երկրի համար, ինչի՞ ենք մենք դժգոհում և շուռ ենք տալիս ձևը: Խոսակցությունը պիտի լինի ճշմարիտ, այսինքն` ով արժանի է, ով արժանի չի, դա լրիվ ուրիշ թեմա ա: Բայց եթե, ասենք, Գագիկ Ծառուկյանը, հրաշալի տղա, ամեն ինչ անում ա, սպորտսմեններին էդքան օգնում, էդքան լավ-լավ բաներ ա անում, ամբողջը իրա անունով երդում են ուտում, անկեղծ եմ խոսում, ի՞նչ վատ բան ա անում այդ մարդը: Ասում են` էդքան փող ունի, ոչ մեկի գործը չի, թե ով ինչ ունի»,- պաշտպանել է Ջիվան Գասպարյանը:
Խոսելով, մասնավորապես, Սիրուշոյի մասին, որին մրցանակաբաշխության ժամանակ նույնպես բնակարան նվիրեցին, Ջիվան Գասպարյանն առաջարկել է նրան չդիտարկել որպես Ռոբերտ Քոչարյանի հարս:
«Նայեք նրան իբրև Սիրուշո, ջահելիկ աղջիկ, սիրուն երգում ա, ո՞վ ա իրանից լավ երգում: Մենք չգիտենք` վաղը ինչ կարող է լինել: Երեխուն նվեր են տվել, ուրախանանք, ինչ ա եղել», - ասել է դուդուկահարը:
Հայաստանի այսօրվա իրավիճակում նման շռայլ նվերներն արդյոք շքեղություն չե՞ն և արդյո՞ք նվերներ ստացողները չպետք է հրաժարվեին բնակարաններից` տալով դրանք անօթևաններին, հարցերին Ջիվան Գասպարյանը պատասխանել է. «Դրանով կվիրավորեին, տղաների դուխները կկոտրվեր: Շատ վիրավորական կլիներ: Ինձ նվեր է տվել այդ մարդը, ես էլ վերցնեմ ուրիշին տա՞մ: Այդ մարդը չի՞ ասի` ընկեր Գասպարյան, դու իմ փողով ուրիշին նվեր ես անում: Սա մեծ վիրավորանք է: Դա տգիտություն է»,- համոզմունք է հայտնել Գասպարյանը:

In Defense of 'Darling Young' Sirusho and 'Marvelous Guy' Tsarukyan
The artist is not to blame if he's given a gift, said well-known Armenian duduk player Djivan Gasparyan, speaking to journalists in Yerevan today and commenting on the extravagant gifts awarded to Armenian "stars" during the annual Tashir 2011 Music Awards ceremony.
"Today we have good boys, wealthy, who live in Russia and in Yerevan; these people, if they want to do good things for the country, why are we dissatisfied and turn the way upside down? Talk has to be honest; that is, who's worthy, who's unworthy — this is a completely different matter. But if, say, Gagik Tsarukyan, a wonderful guy, does everything, helps athletes so much, does so many good things, they all respect him, I say this honestly — what bad thing does this man do? They say, he has so much money: it's no one's business, who has how much," said Gasparyan, defending notorious businessman, president of Armenia's National Olympic Committee and head of the Prosperous Armenia party Gagik Tsarukyan.
Speaking specifically about Armenia's 2008 Eurovision contestant Sirusho, who was also awarded an apartment on the show, Gasparyan suggested the public not view her as the daughter-in-law of second president of the Republic of Armenia Robert Kocharian (which she is).
"See her as Sirusho, a young girl, she sings beautifully: who sings better than her? We don't know what will happen tomorrow. They gave the child a gift, let's be happy, what's the deal," he said.
Asked aren't such extravagant gifts in Armenia's situation today a grandiose luxury and shouldn't those receiving gifts refused the apartments, giving them instead to the homeless, Gasparyan said:
"They would've been offended by that; the boys would've been crestfallen. It would've been very insulting — that man gave me a gift and then I give it to someone else? Wouldn't that man say, dear Gasparyan, you, with my money, are giving a gift to another? It's a great insult. This is ignorance," he said.