ՄԻ եվրոպական դատարանը Փաշինյանի դիմումները կքննի արտահերթ
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյան` Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացված երեք դիմումներին դատարանի կողմից նախապատվություն է տրվել, և դրանք քննվելու են առաջնահերթության կարգով: Այս որոշումը երեկ կայացրել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ)` Հայաստանից ստացված դիմումները քննող երրորդ պալատի նախագահ Խոսեպ Կասադեվալը:
«Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում Նիկոլ Փաշինյանի փաստաբան Վահե Գրիգորյանը նշել է, որ Մարդու Իրավունքների կոնվենցիայի համաձայն` ՄԻԵԴ-ը դիմումները քննում է ըստ դրանց ստացման հերթականության, սակայն պալատի նախագահներին իրավունք է տրված բացառիկ դեպքերում առանձին դիմումներ քննել առաջնահերթության կարգով: Ըստ փաստաբանի, այս իրավունքից պալատների նախագահներն օգտվում են բացառիկ դեպքերում, և դա նշանակում է, որ ՄԻԵԴ-ը որոշել է տվյալ գործի քննությունն արագացնել:
Նիկոլ Փաշինյանի երեք դիմումները վերաբերում են, մասնավորապես, անձնական ազատության իրավունքի, խաղաղ հավաքների ազատության իրավունքի, արդար դատաքննության իրավունքի խախտման դեպքերին:

Дело Пашиняна признано исключительным и будет рассмотрено ускорено
Представленные в Европейский Суд по правам человека (ЕСПЧ) три заявления главного редактора армянской оппозиционной газеты «Айкакан жаманак», политзаключенного Никола Пашиняна признаны приоритетными, и будут рассмотрены в ускоренном порядке. Данное решение накануне было вынесено председателем третьей палаты ЕСПЧ Хосепом Касадевалом.
В беседе с «Айкакан жаманак» адвокат Никола Пашиняна Ваге Григорян отметил, что согласно конвенции по правам человека, Евросуд рассматривает заявления по очередности их поступления, однако председателям палат дано право в исключительных случаях отдельные дела рассматривать вне очереди. По его словам, данным правом председатели палат пользуются крайне редко, лишь в исключительных случаях, и это означает, что ЕСПЧ решил ускорить процесс рассмотрения дела армянского политзаключенного.
Три заявления Никола Пашиняна относятся, в частности, к праву на личную свободу, праву на собрания, и праву на свободное суд.