«Աերոֆլոտը» մտադիր է պատժել «Սուխոյին». «Արմավիան» խնդիր չունի
Ռուսաստանի «Աերոֆլոտ» ընկերության ղեկավարությունը պատրաստվում է «Սուխոյ քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ընկերության նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու վերաբերյալ առաջարկ ներկայացնել կառավարություն: «Աերոֆլոտը» մեղադրում է ընկերությանը Superjet-100 ինքնաթիռների մատակարարման ուշացման մեջ:
«Մենք պետք է որոշենք` ինչպես է «Աերոֆլոտը» պատրաստվում ընդունել այդ ինքնաթիռները` ելնելով այն հանգամանքից, որ պայմանագրի ժամկետներն ավարտվել են, տեխնիկական հարցերում «Աերոֆլոտը» նույնպես խնդիրներ ունի»,- ՌԴ տրանսպորտի նախարար Իգոր Լևիտինի խոսքերն է փոխանցում «РИА Новости»-ն:
Առաջին Sukhoi Superjet 100 ինքնաթիռը օդ է բարձրացել 2010 թվականի նոյեմբերին: Այն նախատեսված էր Հայաստանի «Արմավիա» ավիաընկերության համար:
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Արմավիայի» մամուլի քարտուղար Նանա Ավետիսովան, ընկերությունը «Սուխոյ քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ՍՊԸ-ի հետ կապված որևէ խնդիր չունի:
«Այս «Superjet-100-ը» կստանանք ժամանակին: Շնորհանդեսը կկայանա ապրիլի 19-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանում, ինչպես և նախատեսվում էր»,-ասել է Ավետիսովա:
Նշենք, որ ինքնաթիռը կարող է փոխադրել 98 ուղևոր: 2011 թվականին նախատեսվում է 14 SSJ-100 ինքնաթիռ արտադրել, իսկ 2012-ին` 25, հետագայում նախատեսվում է 60-70 ինքնաթիռներ կառուցել ամեն տարի:

«Аэрофлот» потребовал оштрафовать «Сухого». У «Армавиа» претензий нет
Менеджмент «Аэрофлота» готовит предложение в правительство о введении штрафных санкций в отношении ЗАО «Гражданские самолеты Сухого» за задержку поставок самолетов Sukhoi Superjet-100, сообщил министр транспорта России Игорь Левитин, который возглавляет совет директоров авиакомпании.
«Нам необходимо определить по тому, как «Аэрофлот» будет принимать эти самолеты, исходя из того, что сроки по контракту истекли, и по техническим параметрам у «Аэрофлота» тоже есть вопросы. Сейчас менеджмент готовит предложение в совет директоров, потом в правительство о штрафных санкциях», - приводит слова Левитина РИА «Новости».
Первый серийный самолет Sukhoi Superjet 100 поднялся в воздух в ноябре 2010 года. Он предназначался для одного из стартовых заказчиков армянской авиакомпании «Армавиа».
У «Армавиа» нет никаких претензий к ЗАО «Гражданские самолеты Сухого». Об этом Epress.am сообщила пресс-секретарь армянского авиаперевозчика Нана Аветисова. «Superjet 100 мы получим в срок. Презентация лайнера состоится 19 апреля в аэропорту «Звартноц», - уточнила Аветисова.
Отметим, что самолет рассчитан на перевозку до 98 пассажиров на расстояние до 4,4 тысяч км. В 2011 году планируется произвести 14 самолетов SSJ-100, в 2012 году - 25, в дальнейшем предполагается выйти на выпуск 60-70 лайнеров ежегодно.