Մայիսի 31-ին նստացույցի կարիք չի լինի, կարծում է Զուրաբյանը
Այս իշխանությունների հետ բանակցություններ կարող են լինել միայն քաղբանտարկյալների ազատումից հետո: Երբ տեսնենք, որ մեր հիմնական պահանջները բավարարված են, պատրաստ կլինենք բանակցել իշխանությունների հետ արտահերթ ընտրությունների օրակարգով: Այս մասին այսօր լրագորղների հետ հանդիպմանն ասել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
Նրա խոսքով` բանակցությունները կլինեն հետևյալ կերպ. երկու կողմերից կնշանակվեն պատվիրակներ, որոնք կհանդիպեն և կբանակցեն արտահերթ ընտրությունների արդարությունն ու օրինականությունը ապահովելու պահանջի մասին: Սակայն եթե իրենք նկատեն, որ դա իշխանությունների կողմից բանակցությունների իմիտացիա է և դրանով փորձ է արվում ժամանակ շահել և ձգձգել պահանջի կատարումը, ապա, Զուրաբյանի խոսքով, ՀԱԿ-ը ստիպված կլինի դիմել ժողովրդի ուժին:
Խոսելով վերջերս շրջանառվող այն մտքի մասին, որ վերջին հանրահավաքից հետո ժողովրդի մոտ հիասթափություն է նկատվում, Զուրաբյանն ասել է, որ այդ օրը նստացույց պահանջող մարդկանց ինքը բացատրեց, թե ինչու պետք չէ նստացույցի նստել:
«Բավական դժվար էր, բայց ես նրանց բերեցի մի արգումենտ, որ հիմա մենք մտել ենք մի քաղաքական գործընթացի մեջ, որ բոլոր քաղբանտարկյալները ազատվելու են մայիսի 28-ին: Իսկ եթե ամսի 31-ի հանրահավքին Նիկոլ Փաշինյանը և Սասուն Միքայելյանը հանրահավաքին ելույթ չունենան, ես կնստեմ նստացույցի»,- ասել է Լևոն Զուրաբյանն ու հավելել, որ, իր կարծիքով, այդ օրը նստացուցյի կարիք չի լինի, քանի որ իշխանությունները հրապարակային խոստում են տվել, որ կատարելու են այդ պահանջը, և այս պայմաններում իրենք չեն ցանակնում սրել իրավիճակը:
Լրագրողի հարցին` հավատում է արդյոք Կոնգրեսը հաղթանակի, Զուրաբյանը պատասխանել է. «Գիտե՞ք որևէ շախմատիստի, որ իր հաղթանակին չի հավատում: Մենք դիմացել ենք և գնդակներին, և ոստիկանական դուբինկաներին, և բանտերին, և խոշտանգումներին: Բռնապետության բոլոր հարվածներին մենք դիմացել ենք շնորհիվ մի բանի` մեր հավատի: Խնդրում եմ` մեր հավատը կասկածի տակ մի առեք»:
Զուրաբյանի խոսքով` մինչև հիմա իշխանափոխություն և արտահերթ ընտրություններ չեն եղել միայն մեկ պատճառով. չկար ռեժիմի հավաստիացումը, որ չեն կրակի ժողովրդի վրա, իսկ հիմա, ըստ ՀԱԿ համակարգողի, իրավիճակը փոխվել է, և ռեժիմը առաջին անգամ ցույց է տվել քաղաքական լուծումներ գտնելու պատրաստակամություն:

Оппозиция Армении не сомневается в пунктуальности властей
Переговоры между властью и оппозицие могут состояться только после освобождения политзаключенных. Об этом журналистам заявил координатор Армнянского национального конгресса Левон Зурабян. «Мы будем готовы к переговорам с властями относительно внеочреденых выборов, когда поймем, что наши основные требования удовлетворены».
Оппозиционер описал как это может произойти: стороны выберут делегатов, которые встретятся и проведут переговоры относительно обеспечения справедливости и законности внеочередных выборов. «Однако заметив, что власти только имитируют переговоры и таким образом делается попытка выиграть время и затянуть с выполнением требования, АНК будет вынужден прибегнуть к силе народа», - пояснил Зурабян.
Он прокомментировал слухи о том, что после митинга оппозиции 28 апреля в народе наблюдается разочарование.
«В этот день я объяснил требующим начать сидячую забастовку, почему этого нельзя делать. Было довольно сложно, но я привел им аргумент, что сейчас мы вошли в политический процесс и до 28 мая выпустят всех политзаключенных. А если на митинге 31 мая не выступят Никол Пашинян и Сасун Микаелян, я сам объявлю сидячую забастовку».
При этом оппозиционер выразил уверенность, что необходимости в сидячей перманентной акции не будет, так как о выполнении этого требования власти пообещали публично, а «оппозиция не хочет накалять ситуацию».
На вопрос, верит ли Конгресс в победу, он ответил: «Вам известен шахматист, который не верит в свою победу? Мы перетерпели и пули, и полицейские дубинки, и тюрьмы, и пытки. Мы выстояли под ударами тирании благодаря нашей вере в победу. Не сомневайтесь в ней!».
Выборов и смены власти, по мнению Зурабяна, до сих пор не произошло по одной причине: «Не было заверения режима, что они не станут стрелять по народу, а сейчас ситуация изменилась, и режим впервые продемонстрировал готовность найти политические решение».