Անպատժելիություն, բռնություն, մահվան դեպք. Amnesty International-ն անդրադարձել է Հայաստանին
Amnesty International-ը հրապարակել է 2011 թվականի զեկույցը: 400-էջանոց փաստաթղթում ներկայացված է մարդու իրավունքների վիճակը 157 երկրներում: Զեկույցն ընդգրկում է 2010 թվականի տեղեկությունները:
Հայաստանին վերաբերող բաժնում «Մահվան դեպք ոստիկանության բաժանմունքում» կատեգորիայում նշվում է, որ սեպտեմբերին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում քրեակատարողական հիմնարկներում կամայականությունների դեմ պայքարի հարցով ՄԱԿ-ի աշխատանքային խումբը մտահոգություն է հայտնել ձերբակալվածների և բանտարկյալների նկատմամբ բռնություններ գործադրելու փաստերի կապակցությամբ:
2010 թվականի ապրիլին Չարենցավանի ոստիկանության բաժանմունքում դաժան ծեծի է ենթարկվել և մահացել է գողության կասկածանքով բերման ենթարկված Վահան Խալաֆյանը: Իշխանությունները նախ փորձել են դեպքը ներկայացնել որպես ինքնասպանություն, սակայն նոյեմբերին երկու ոստիկաններ դատապարտվել են Խալաֆյանին բռնության միջոցով ինքնասպանության հասցնելու համար, նշում է հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպությունը:
«Անպատժելիություն» կատեգորիայում զեկույցը փաստում է, որ 2010 թվականի տարեվերջի դրությամբ այդպես էլ անկախ քննություն չի իրականացվել 2008 թվականի ետընտրական հասարակական բողոքների մասնակիցների նկատմամբ անհարկի ուժ կիրառելու հարցով։ Ոչ ոք պատասխանատվության չի ենթարկվել 10 մահվան գործերով, 9 զոհերի հարազատները գլխավոր դատախազությանը մեղադրել են անգործունեության համար, սակայն բոլոր ատյանների դատարանները մերժել են հայցերը:
«Խոսքի ազատություն» կատեգորիայում Amnesty International-ը անդրադարձել է «Հայկական ժամանակ»-ի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի 3 տարի 11 ամիս պատժաժամկետին` նշելով, որ բանտարկյալը, ըստ հաղորդագրությունների, քրեակատարողական հիմնարկում հարձակման է ենթարկվել անհայտ անձանց կողմից:
«Բռնություն կանանց և աղջիկների նկատմամբ» հատվածում ասվում է, որ վարչապետի հրամանագրով ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը կոչված է պայքարել գենդերային բնույթի բռնությունների դեմ: Հոկտեմբերին ամուսնու եւ սկեսրոջ կողմից ծեծի է ենթարկվել եւ մահացել է 20-ամյա Զարուհի Պետրոսյանը:
«Խղճի բանտարկյալներ» կատեգորիայում նշվում է, որ Հայաստանում ազատազրկված է զինծառայությունից հրաժարված 73 տղամարդ:
Amnesty International-ը փաստում է, որ առնվազն 89 երկրներում սահմանափակվում է ազատ խոսքը, 48 երկրներում կան «խղճի բանտարկյալներ», 98 երկրների բանտերում և ոստիկանության բաժանմունքներում գործադրվում են բռնություններ, և 54 երկրներում տեղի են ունեցել անարդար դատավարություններ:
Այս տարվա մայիսի 28-ին հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպությունը նշում է հիմնադրման 50-ամյակը, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:

Насилие, безнаказанность, узники совести. Amnesty об Армении
Международная правозащитная организация Amnesty International опубликовала очередной ежегодный доклад о соблюдении прав человека в мире.
В разделе, посвященном Армении, в категории «Случай смерти в отделении полиции» отмечается, что ходе визита в Армению в сентябре рабочая группа ООН по борьбе с произволом в пенитенциарных учреждениях выразила озабоченность в связи с фактами насилия в отношении задержанных и заключенных.
В категории «Узники совести» отмечается, что в Армении лишены свободы 73 человека, отказавшиеся от прохождения обязательной военной службы.
В категории «Насилие в отношении женщин и девочек» говорится, что указом премьер-министра была создана межведомственная комиссия, которая призвана бороться с насилием гендерного характера. Отмечается, что в октябре подверглась избиению со стороны мужа и свекрови и скончалась 20-летняя Заруи Петросян.
В категории «Свобода слова» Amnesty International обратилась к сроку наказания главного редактора газеты «Айкакан жаманак» Никола Пашинян - 3 года 11 месяцев, отметив, что в уголовно-исполнительном учреждении заключенный, согласно сообщениям, был подвергнут нападению со стороны неизвестных лиц.
В апреле 2010 года в отделении полиции города Чаренцавана был жестоко избит и скончался Ваан Халафян, подвергнутый приводу по подозрению в совершении кражи. Сначала власти попытались представить дело как самоубийство, однако в ноябре двое сотрудников полиции были осуждены за доведение Халафяна до самоубийства посредством насилия, отмечает авторитетная правозащитная организация.
В категории «Безнаказанность» констатируется, что по состоянию на конец 2010 года так и не было проведено независимого расследования по вопросу применения неcоразмерной силы в отношении участников поствыборных общественных протестов 2008 года. Никто не был привлечен к ответственности по делу об убийстве 10 человек, родственники 9 погибших обвинили Генеральную прокуратуру в бездействии, однако суды всех инстанций их иски отклонили.
Amnesty International констатирует, что, по меньшей мере, в 89 странах ограничивается свобода слова, в 48 странах есть «узники совести», в 98 странах в тюрьмах и отделениях полиции применяется насилие, в 54 странах имели место несправедливые судебные процессы.