Նիկոլ Փաշինյանը` կյանքի ետնաբեմի հատակում ճանապարհորդության մասին
Ապրիլի 27-ին Epress.am լրատվական կայքը լրատվամիջոցների ակցիայի շրջանակներում 6 հարց էր ուղղել «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանին: Այս շաբաթվա ընթացքում Epress.am-ը ներկայացնում է Փաշինյանի պատասխանները:
Բանտում հայտնվելը որքանո՞վ է փոխել Ձեր պատկերացումը իրականության մասին: Ի՞նչ նոր փորձ և գիտելիք եք ձեռք բերել:
Բանտում հայտնվելը ոչ թե փոխել, այլ հարստացրել է իմ պատկերացումները հայաստանյան իրականության մասին: Շատ քիչ մարդիկ կգտնվեն, ովքեր կարողացել են կամ կկարողանան իրականացնել այնպիսի մի ճանապարհորդություն, ինչպիսին ես եմ իրականացնում. «Երևան–Կենտրոն» ՔԿՀ, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, «Կոշ» ՔԿՀ, «Արթիկ» ՔԿՀ: Պատժախուց` հնարավոր ամենախիստ ռեժիմով, մենախուց: Սա մի ճանապարհորդություն է կյանքի ետնաբեմի հատակում, մի երթուղի, որ փակ է հայաստանցիների 99 տոկոսի համար: Իսկ ես այդ բոլոր տեղերում ոչ միայն եղել եմ, այլ ապրել եմ տևական ժամանակ: Պատկերացրեք` այս ընթացքում որքան է հարստացել իմ իմացությունը հայաստանյան իրականության մասին: Այս ընթացքում ինձ հասկանալի են դարձել «դրսի» կյանքի մի շարք երևույթներ, որ վախենամ` դրսում գտնվելու ընթացքում չէի կարող հասկանալ: Բանտը նաև օգնում է մարդուն հասկանալ,  թե ո՞վ է ինքը իրականում, ի՞նչ արժե իրականում:
Եվ ի դեպ, որքան էլ շատ են հոդվածները, զեկույցները, պաշտոնական հաղորդագրությունները, ջահելական ու սեղանամերձ զրույցները բանտերի վերաբերյալ, հայաստանյան կյանքի այս ետնաբեմի մասին արտաքին աշխարհում չափազանց քչերը իրական պատկերացում ունեն: Տարածված պատկերացումների 99 տոկոսը կարելի է համարել ծիծաղելի: Ամեն դեպքում` բանտում գտնվելը կարևոր փուլ է իմ կյաքնում, որովհետև որևէ այլ ճանապարհով չէի կարող ինձ համար կարևոր մի շարք հարցերի պատասխաններ իմանալ: Այդ պատասխաններից մի մասի վերաբերյալ ընթերցողի հետ արդեն խոսել եմ: Կարծում եմ` առիթներ դարձյալ կլինեն:

Журналист: Я совершаю путешествие, недоступное для 99% жителей Армении
27 апреля в рамках акции армянских СМИ Epress.am отправил письмо политзключенному, главному редактору газеты «Айкакан жаманак» Николу Пашиняну. Акция призвана защитить право журналиста на корреспонденцию.
В течение недели Epress.am ответы Пашиняна.
- Насколько пребывание в тюрьме изменило Ваши представления об армянской действительности? Какой опыт и знания Вы приобрели?
- Пребывание в тюрьме не изменило, а обогатило мои представления об армянских властях. Найдется мало людей, которые способны совершить или совершили путешествие, какое совершаю я: уголовно-исполнительные учреждения «Ереван-Кентрон», «Нубарашен», «Кош», «Артик», карцер с самым строгим режимом из всех, одиночная камера. Это - путешествие по оборотной стороне жизни, маршрут, закрытый для 99% граждан. А я не только посетил все эти места, но и жил там долгое время. Представьте, сколько знаний об армянской действительности я приобрел за это время. Мне стал понятен ряд явлений жизни «на воле», которые, боюсь, я не мог понять, будучи там. Тюрьма помогает человеку понять, кто он на самом деле и чего он стоит.
И хотя о тюрьмах написаны множество статей, докладов, официальных сообщений и застольных разговоров, немногие имеют представление об этой стороне жизни. 99% распространенных представлений можно считать смешными.
В любом случае, пребывание в тюрьме - важный этап моей жизни, потому что никаким другим путем я не смог бы найти ответы на очень важные для меня вопросы.