Օբաման առաջարկել է Իսրայելին վերադառնալ 1967 թվականի սահմաններին
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հինգշաբթի`մայիսի 19-ին, կոչ է արել Իսրայելին վերադառնալ 1967 թվականի սահմաններին: Նա առաջինն է ամերիկյան նախագահներից, ով նման առաջարկով է հանդես գալիս:
«ԱՄՆ-ն վստահ է, որ բանակցությունների արդյունքում պետք է երկու պետություն կազմավորվի և Իսրայելը հիմնական սահմանններ հաստատի Պաղեստինի, Եգիպտոսի և Հորդանանի հետ»,-Մերձավոր Արևելքի իրավիճակի մասին իր 45 րոպեանոց ելույթի ընթացքում հայտարարել է Օբաման:
Իսրայելի և Պաղեստինի ապագա պետության միջև սահմանը, ԱՄՆ նախագահի խոսքով, «պետք է անցնի 1967 թվականին գծված տարածքներով, դրանց մի մասի փոխանակման փոխադարձ համաձայնության պայմաններում, այնպես, որպեսզի  անվտանգ և երկու երկրների կողմից ճանաչված սահմաններ հաստատվեն»:
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նետանյահուն Օբամայի ելույթից գրեթե անմիջապես հետո կտրականապես մերժել է ԱՄՆ-ի կողմից արված առաջարկությունը: Նրա կարծիքով, նման քայլը կարող է զրկել Իսրայելին իրեն պաշտպանելու հնարավորությունից: Վարչապետը  հիշեցրել է, որ 1967 թվականի դրությամբ Իսրայելի սահմանների մեջ չմտնող տարածքներում ներկայումս իր երկրի մի քանի տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ են ապրում:
«Կենսունակ պաղեստինյան պետությունը չի կարող ստեղծվել ի վնաս աշխարհում միակ հրեական պետության կենսունակության»,-Նետանյահուի խոսքերն է փոխանցում BBC-ն:

Обама предложил вернуть границы 67 года
Президент США Барак Обама в четверг, 19 мая призвал Израиль вернуться в границы 1967 года. Он первым из американских лидеров сделал подобное предложение.
«США уверены, что в результате переговоров должно быть образовано два государства и установлены постоянные границы Палестины с Израилем, Египтом и Иорданией, а также постоянная граница между Израилем и Палестиной», - заявил Обама в ходе 45-минутного выступления.
Граница между Израилем и будущим палестинским государством, по словам президента США, «должна пролегать по линиям 1967 года при взаимно согласованном обменом территориями, таким образом, чтобы установить безопасные и признаваемые обоими государствами границы».
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетанияху практически сразу же после окончания выступления Обамы категорически отверг сделанное президентом США предложение. Такой шаг, по его мнению, лишил бы Израиль возможности защищать себя. Премьер напомнил, что на территориях, не входивших в границы Израиля по состоянию на1967 год, проживают несколько десятков тысяч граждан его страны.
«Жизнеспособное палестинское государство не может быть создано в ущерб жизнеспособности единственного в мире еврейского государства», передает заявление Нетанияху Би-би-си.