Հայաստանն ու Ռուսաստանը ֆուտբոլային տերություններ չեն, կարծում է Ջիգարխանյանը
Ռուսաստանին դժվար է ֆուտբոլային տերություն անվանել, այն երբեք չի խաղա այնպես, ինչպես Բրազիլիան և Իսպանիան: «Սովետսկի սպորտի» հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել դերասան Արմեն Ջիգարխանյանը:
Նրա կարծիքով` դա գենետիկ խնդիր է, «Անգամ գնդակին լավ հարվածելու համար որոշակի նախադրյալներ են պետք: Մենք էլ ավելի լավ շայբայով ենք խաղում: Հոկեյը մեր մարզաձևն է: Անգամ եթե մարդիկ Աշխարհի վերջին առաջնությունից հետո այլ կերպ են մտածում»:
Մեկնաբանելով 2018 թվականի Աշխարհի գավաթին տիրանալու Ռուսաստանի մտադրությունները, Ջիգարխանյանը հայտարարել է. «Աշխարհի առաջնությունը հաղթելու շանսերը դեռևս հավասարազոր են լուսավոր ապագա կառուցելու շանսերին: Սակայն ֆուտբոլի շեֆերը հավանաբար ավելի լավ գիտեն: Առավել ևս, եթե դա կառավարության հանձնարարությունն է»:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հավաքականին, ապա, դերասանի խոսքով, Հայաստանը, Ռուսաստանի պես, ավելի շատ թատերական երկիր է, քան Ֆուտբոլային. «Հայերը թատրոն շատ են սիրում: Այնտեղ անգամ անկեղծ հավատում են, որ Շեքսպիրը հայ է»:
Ըստ Ջիգարխանյանի` հունիսի 4-ին կայանալիք Ռուսաստան-Հայաստան խաղն այնքան սկզբունքային չէ, որքան Հայաստանի և Թուրքիայի հանդիպումները: «Դա պատմական խորը արմատներ ունեցող պատերազմ է, պայքար: Իսկ Ռուսաստան-Հայաստան խաղը ընկերների հանդիպում է»:
Միաժամանակ դերասանը նշել է, որ Հայաստանը նույնպես հավակնում է դուրս գալ խմբից: «Ուզում եմ, որ հաղթի ընկերությունը: Պատրաստվում եմ երկրպագել հենց այդ գաղափարին: Տնային հողաթափերով կնստեմ հեռուստացույցի առջև: Միգուցե և արտասվեմ հիշողություններից»:

Россия и Армения - не футбольные державы, уверен Джигарханян
Россию сложно назвать футбольной державой, она никогда не будет играть так, как Бразилия или Испания. Такое мнение в интервью «Советскому спорту» высказал советский и российский актер Армен Джигарханян.
По его мнению, это генетическая проблема: «Даже для того, чтобы хорошо бить по мячу, нужны определенные задатки. Мы же куда лучше управляемся с шайбой. Хоккей – это наш вид спорта. Даже если кто-то после недавнего чемпионата мира думает иначе».
Комментируя намерение России выиграть в родных стенах Чемпионат Мира 2018 года, Джигарханян заявил: «Пока шансы выиграть чемпионат мира примерно равны шансам построить светлое будущее. Но футбольным боссам, конечно, виднее. Тем более, если это правительственное задание».
Что касается Армении, то она, по мнению актера, как и Россия, куда больше страна театральная, чем футбольная. «Армяне очень любят театр. Там даже искренне уверены, что Шекспир - это армянский автор».
Он отметил, что предстощий 4 июня матч отборочного цикла Евро-2012 Россия-Армения не столь принципиален, как встреча сборных Армении и Турции: «Это – война, драка, имеющая глубокие исторические корни. А Россия-Армения - это встреча друзей».
При этом именитый артист подчеркнул, что со спортивной точки зрения Армения сейчас тоже претендует на выход из группы. «Хочу, чтобы победила дружба. Планирую болеть именно за это. Сяду у телевизора, в домашних тапочках. Может, даже всплакну ностальгически».