Հայաստանն ու Ռուսաստանը ֆուտբոլային տերություններ չեն, կարծում է Ջիգարխանյանը
Ռուսաստանին դժվար է ֆուտբոլային տերություն անվանել, այն երբեք չի խաղա այնպես, ինչպես Բրազիլիան և Իսպանիան: «Սովետսկի սպորտի» հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել դերասան Արմեն Ջիգարխանյանը:
Նրա կարծիքով` դա գենետիկ խնդիր է, «Անգամ գնդակին լավ հարվածելու համար որոշակի նախադրյալներ են պետք: Մենք էլ ավելի լավ շայբայով ենք խաղում: Հոկեյը մեր մարզաձևն է: Անգամ եթե մարդիկ Աշխարհի վերջին առաջնությունից հետո այլ կերպ են մտածում»:
Մեկնաբանելով 2018 թվականի Աշխարհի գավաթին տիրանալու Ռուսաստանի մտադրությունները, Ջիգարխանյանը հայտարարել է. «Աշխարհի առաջնությունը հաղթելու շանսերը դեռևս հավասարազոր են լուսավոր ապագա կառուցելու շանսերին: Սակայն ֆուտբոլի շեֆերը հավանաբար ավելի լավ գիտեն: Առավել ևս, եթե դա կառավարության հանձնարարությունն է»:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հավաքականին, ապա, դերասանի խոսքով, Հայաստանը, Ռուսաստանի պես, ավելի շատ թատերական երկիր է, քան Ֆուտբոլային. «Հայերը թատրոն շատ են սիրում: Այնտեղ անգամ անկեղծ հավատում են, որ Շեքսպիրը հայ է»:
Ըստ Ջիգարխանյանի` հունիսի 4-ին կայանալիք Ռուսաստան-Հայաստան խաղն այնքան սկզբունքային չէ, որքան Հայաստանի և Թուրքիայի հանդիպումները: «Դա պատմական խորը արմատներ ունեցող պատերազմ է, պայքար: Իսկ Ռուսաստան-Հայաստան խաղը ընկերների հանդիպում է»:
Միաժամանակ դերասանը նշել է, որ Հայաստանը նույնպես հավակնում է դուրս գալ խմբից: «Ուզում եմ, որ հաղթի ընկերությունը: Պատրաստվում եմ երկրպագել հենց այդ գաղափարին: Տնային հողաթափերով կնստեմ հեռուստացույցի առջև: Միգուցե և արտասվեմ հիշողություններից»:

It's hard to call Russia a "football powerhouse" — it will never play like Brazil and Spain, said People’s Artist of the Soviet Union, Armen Dzhigarkhanyan, 76, in an interview with Soviet Sport.
In his opinion, it's an issue of genetics: "Certain prerequisites are needed to even hit the ball well. We play better with a puck. Hockey is our sport. Even if someone following the recent World Cup doesn't think so."
Commenting on Russia's intention to win the FIFA 2018 World Cup, Dzhigarkhanyan said, "The chances of winning the world championship are roughly equal to the chances of building a brighter future. But the football bosses, of course, know better. Especially if it's a government assignment."
As for Armenia's national team, according to the actor, Armenia, like Russia, is more of a theater country than a football country. "Armenians love theater. They even genuinely believe that Shakespeare is Armenian."
The Russia-Armenia match on Jun. 4 is not as principled as matches between Armenia and Turkey, continued Dzhigarkhanyan. "That's a war, a fight that has deep historical roots, while the Russia-Armenia game is a meeting of friends."
At the same time, the well-known actor said Armenia can now also claim to be a way out of the group (in the qualifying round). "I want friendship to win. I am prepared to cheer just for this. I will sit in front of the television in my house slippers. Perhaps I will weep from nostalgia."