Սեռական բռնությունը Հայաստանում. պաշտոնական թվերը հեռու են իրականությունից
Այսօր` հունիսի 8-ին, տարբեր հասարակական կազմակերպությունների, իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների, Հայաստանի գլխավոր դատախազի գրասենյակի ներկայացուցչի և մի շարք անհատների մասնակցությամբ Հայաստանում կանանց դեմ սեռական բռնության թեմայով կլոր սեղան է անցկացվել:
Մի հարցի շուրջ համակարծիք էին թերևս բոլորը. այն, որ Հայաստանում այս թեմայի վերաբերյալ կրթության և իրազեկման մակարդակի բարձրացման կարիք կա:
Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի համահիմնադիր և տնօրեն Լարա Ահարոնյանը բացման խոսքում նկատել է, որ Սեռական հանցագործությունների ճգնաժամային կենտրոնում ստացված ահազանգերի քանակը 2010 թվականի ընթացքում կրկնակի անգամ աճ է գրանցել: Ըստ Ահարոնյանի, այս հանգամանքը պայմանավորված է նրանով, որ վերջին շրջանում մի շարք գովազդային հոլովակներ են հայտնվել ինչպես հեռուստատեսությունում, այնպես էլ թռուցիկների տեսքով, որոնք իրազեկել են մարդկանց իրենց կենտրոնի թեժ գծի մասին:
Թեև Ահարոնյանը զգուշացրել է, որ սեռական բռնությունների թվաքանակի վերաբերյալ պաշտոնական տվյալներ չկան, այդուհանդերձ նշել է, որ իրենց կենտրոն 2010 թվականի ընթացքում 320 ահազանգ է եղել, որը կրկնակի անգամ գերազանցում է 2009 թվականի ցուցանիշը (140): 2010 թվականի ընթացքում ստացված ահազանգերի 40 տոկոսը սեռական բնույթի է եղել, իսկ այդ հանցագործությունների զոհերի 30 տոկոսը ճանաչել են իրենց նկատմամբ բռնություն իրականացնողին:
Հատկանշական է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ղեկավար Արթուր Դավթյանն իր զեկույցում նշել է, որ 2010 թվականի ընթացքում իրենց գրասենյակը սեռական բռնության 82 դեպք է գրանցել, ինչը էականորեն տարբերվում է Ահարոնյանի ներկայացրած տվյալներից:
Այդուհանդերձ, նա ասել է, որ իր գրասենյակը տեղյակ է, որ շատ դեպքեր այդպես էլ չբացահայտված են մնում կամ դրանց մասին չի հաղորդվում:
«Գաղտնիք չէ, որ մենք էլ մեր աշխատանքի ընթացքում անվիճելիորեն հանգել ենք այն եզրակացության, որ նման բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետությունը մեծապես կախված է հանրային իրազեկման մակարդակից: Դեռևս 2009 թվականին, երբ Հանրապետության գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ մենք բավական խորը ուսումնասիրություն և ամփոփում կատարեցինք, սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով իրականացված դատախազական հսկողության վիճակն ամփոփեցինք, ակնհայտ դարձավ, որ այն թվերը, որ պաշտոնապես գրանցվում են, մեղմ ասած, հեռու են իրականությունից», - ասել է նա:

Официальные данные о сексуальном насилии в Армении далеки от реальности
8 июня состоялся круглый стол с участием представителей различных общественных организаций, правоохранительных органов, представителя генпрокуратуры и ряда отдельных лиц на тему «Насилие над женщинами в Армении».
Один из основателей и директор фонда «Женский ресурсный центр» Лара Агаронян заявила, что за 2010 год вдвое выросло число жалоб, поступивших в Кризисный центр сексуального насилия. Это обстоятельство, считает Агаронян, обусловлено тем, что в последнее время появился ряд рекламных роликов как на телевидении, так и в виде листовок, при помощи которых людей уведомили о горячей линии центра.
И хотя нет официальных данных относительно количества случаев насилия сексуального характера, тем не менее, директор фонда отметила, что в течение 2010 года в центр поступило 320 сообщений – это число более чем вдвое превышает показатель 2009г. (140). 40% сообщений, полученных в 2010 году, были сексуального характера, 30% жертв этих преступлений знали насильника.
Примечательно, что руководительуправления по делам преступлений против прав человека при генпрокуратуре страны Артур Давтян заявил, что в 2010 году их офис зафиксировал 82 случая сексуального насилия, что значительно отличается от данных, представленных Агаронян.
Тем не менее, представителям управления, добавил Давтян, известно, что множество случаев остаются нераскрытыми либо о них не сообщается.
«В ходе своей работы мы пришли к выводу, что эффективность борьбы с подобными преступлениями зависит от уровня информированности общества. Еще в 2009 году, когда по указу генерального прокурора мы провели достаточно глубокое исследование, стало очевидно, что официальные данные, мягко говоря, далеки от реальности», - заключил он.