Սեռական բռնությունը Հայաստանում. պաշտոնական թվերը հեռու են իրականությունից
Այսօր` հունիսի 8-ին, տարբեր հասարակական կազմակերպությունների, իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների, Հայաստանի գլխավոր դատախազի գրասենյակի ներկայացուցչի և մի շարք անհատների մասնակցությամբ Հայաստանում կանանց դեմ սեռական բռնության թեմայով կլոր սեղան է անցկացվել:
Մի հարցի շուրջ համակարծիք էին թերևս բոլորը. այն, որ Հայաստանում այս թեմայի վերաբերյալ կրթության և իրազեկման մակարդակի բարձրացման կարիք կա:
Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի համահիմնադիր և տնօրեն Լարա Ահարոնյանը բացման խոսքում նկատել է, որ Սեռական հանցագործությունների ճգնաժամային կենտրոնում ստացված ահազանգերի քանակը 2010 թվականի ընթացքում կրկնակի անգամ աճ է գրանցել: Ըստ Ահարոնյանի, այս հանգամանքը պայմանավորված է նրանով, որ վերջին շրջանում մի շարք գովազդային հոլովակներ են հայտնվել ինչպես հեռուստատեսությունում, այնպես էլ թռուցիկների տեսքով, որոնք իրազեկել են մարդկանց իրենց կենտրոնի թեժ գծի մասին:
Թեև Ահարոնյանը զգուշացրել է, որ սեռական բռնությունների թվաքանակի վերաբերյալ պաշտոնական տվյալներ չկան, այդուհանդերձ նշել է, որ իրենց կենտրոն 2010 թվականի ընթացքում 320 ահազանգ է եղել, որը կրկնակի անգամ գերազանցում է 2009 թվականի ցուցանիշը (140): 2010 թվականի ընթացքում ստացված ահազանգերի 40 տոկոսը սեռական բնույթի է եղել, իսկ այդ հանցագործությունների զոհերի 30 տոկոսը ճանաչել են իրենց նկատմամբ բռնություն իրականացնողին:
Հատկանշական է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ղեկավար Արթուր Դավթյանն իր զեկույցում նշել է, որ 2010 թվականի ընթացքում իրենց գրասենյակը սեռական բռնության 82 դեպք է գրանցել, ինչը էականորեն տարբերվում է Ահարոնյանի ներկայացրած տվյալներից:
Այդուհանդերձ, նա ասել է, որ իր գրասենյակը տեղյակ է, որ շատ դեպքեր այդպես էլ չբացահայտված են մնում կամ դրանց մասին չի հաղորդվում:
«Գաղտնիք չէ, որ մենք էլ մեր աշխատանքի ընթացքում անվիճելիորեն հանգել ենք այն եզրակացության, որ նման բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետությունը մեծապես կախված է հանրային իրազեկման մակարդակից: Դեռևս 2009 թվականին, երբ Հանրապետության գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ մենք բավական խորը ուսումնասիրություն և ամփոփում կատարեցինք, սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով իրականացված դատախազական հսկողության վիճակն ամփոփեցինք, ակնհայտ դարձավ, որ այն թվերը, որ պաշտոնապես գրանցվում են, մեղմ ասած, հեռու են իրականությունից», - ասել է նա:

If there's one thing that participants, NGO representatives and representatives of the police and the general prosecutor's office present at today's roundtable on sexual violence against women in Armenia could agree on is that there is a need for more public awareness and education on this topic.
Co-founder and Executive Director of the Women's Resource Center of Armenia (WRCA) Lara Aharonian (pictured, left) in her opening address noted that the number of calls their Sexual Assault Crisis Center received more than doubled in 2010 (as compared to 2009) after they ran a couple of ads on television and posted flyers advertising their toll-free hotline around the Armenian capital.
Though Aharonian cautioned that there are no official figures on the number of cases of sexual violence in the country (as many go unreported), she stated that the center received 320 calls in 2010, as compared to 140 in 2009. From the calls in 2010, 40% were purely cases of sexual violence, 30% of which the survivor knew her perpetrator.
Aharonian went on to cite calls they've received of cases involving minors, those involving doctors, police officials and even instances of women who were drugged than raped — often by men they knew well.
Interesting to note that Artur Davtyan, the deputy head of the Department for Crimes Against the Individual of the RA General Prosecutor’s Office, also present at today's roundtable, said their office cited 82 cases of sexual violence in 2010 — a markedly lower figure than that cited by the WRCA.
However, he mentioned that his office is aware of the fact the many cases go unreported.
"During our work, it's no secret and we also unequivocally arrived at the conviction that the effectiveness of the fight against crimes of this nature is greatly conditioned by raising public awareness.
"In 2009, upon assignment by the Armenian General Prosecutor, we conducted a very thorough investigation and conclusion, summed up the prosecutor's control of the situation in cases of immunity against sexual crimes, it turned out that those figures which are officially recorded were, put mildly, far from the truth," said Davtyan.