Ընտրություններ Թուրքիայում. Էրդողանը հաղթեց, բայց պարտվեց
Թուրքիայում երեկ կայացած խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակ է տարել իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը (AKP):
Երկրի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հաշվարկել է ձայների 99 տոկոսը, որի արդյունքում պարզվել է, որ AKP-ն հավաքել է 49,83 տոկոս: Երկրորդ տեղում է Հանրապետական Ժողովրդական կուսակցությունը (CHP), որը հավաքել է 25,97 տոկոս: Երրորդ տեղում է ազգայնական «Ազգային շարժում» կուսակցությունը (MHP), որը ստացել է ձայների 13,01 տոկոսը:
Բացի վերոնշյալ երեք կուսակցություններից, խորհրդարան են անցել նաև, այսպես կոչված, անկախները` անկախ պատգամավորների խումբ, որոնց աջակցում է քրդամետ «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» (BDP) կուսակցությունը:
Եվրոխորհրդարանի, Մեծ Բրիտանիայի և Հունաստանի ներկայացուցիչներն արդեն իսկ շնորհավորել են AKP-ի առաջնորդ, Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, սակայն վերջինիս համար այս ընտրությունները ավելի շատ պարտության էին նման:
Այս ընտրություններում AKP-ի հիմնական նպատակն էր շահել ընտրողների ձայների 2/3-ը, որպեսզի հնարավորություն ունենալ խորհրդարանում ներկայացված լինել 367 պատգամավորով: Դա հնարավորություն կտար իշխող կուսակցությանն առանց հանրաքվեի փոխել 1982 թվականի Սահմանադրությունը և Թուրքիան դարձնել նախագահական պետություն: Ձայների 99,8 տոկոսի հաշվարկից հետո պարզ է դարձել, որ Էրդողանի կուսակցությունը խորհրդարանում կունենա 326 տեղ, որը 8-ով պակաս է, քան ուներ AKP-ն մինչ ընտրությունները: Վերջնահաշվարկի արդյունքում կարող են աննշան փոփոխություններ լինել, այնպես որ արդեն պարզ է, որ ցանկալի 367 տեղը Էրդողանի կուսակցությունը չի ստանա:
Ինչպես հաղորդում է «Անադոլու» գործակալությունը, ընդդիմադիր CHP-ն մինչ ընտրությունները 550 տեղանոց խորհրդարանում ներկայացված էր 101 պատգամավորով, իսկ այժմ կունենա 135 պատգամավոր:

Такая победа не решила проблем Эрдогана
На прошедших в Турции парламентских выборах победила правящая партия «Справедливость и развитие» (AKP).
ЦИК страны обработала 99% голосов, в результате чего выяснилось, что AKP набрала 49.83%. На втором месте - Республиканская демократическая партия (CHP) – 25.97%, на третьем - националистическая сила «Национальное движение» (MHP) с 13.01% голосов.
В парламент прошли и группа независимых депутатов, которым содействует прокурдская партия «Мир и демократия» (BDP).
Предствители Европарламента, Великобритании и Греции уже поздравили лидера AKP, премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, однако для него эти выборы были больше похожи на поражение.
Основная цель AKP состояла в том, чтобы набрать 2/3 голосов избирателей, это дало бы возможность быть представленной в парламенте 367 депутатами, кроме того, изменить Конституцию 1982 года без проведения референдума и превратить Турцию в государство с президентской формой правления. После подсчета 99.8% голосов стало ясно, что у партии Эрдогана будет 325 мест в парламенте. Это на 8 мест меньше, чем у AKP было до выборов. В результате окончательного подсчета голосов могут произойти незначительные изменения. Это значит, что правящей партии уже не набрать желаемых 367 голосов.
Как сообщает агентство «Анадолу», в парламенте с 550 местами оппозиционая CHP до выборов имела 101 депутата, теперь их будет 135.