Հայ երիտասարդը ԱՄՆ-ում կարող է պատժվել ոստիկանական ուղղաթիռի վրա լազերային լույս նետելու համար
ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդեյլ քաղաքի 19-ամյա բնակիչ Նարեկ Կարապետյանը ձերբակալվել է անցած ուրբաթ ոստիկանական ուղղաթիռի ուղղությամբ կանաչ լազերային լույս նետելու համար:
Կարապետյանը բերման է ենթարկվել մոտ կեսգիշերին` Գլենվուդ Ռոուդում, այն բանից հետո, երբ երկու անգամ լազերային լույս է նետել Գլենդեյլի և Բըրբանքի ոստիկանական ուղղաթիռի ուղղությամբ:
19-ամյա Նարեկի արարքը դատապարտելի է համարվում, քանի որ ուժեղ լազերային լույսը կարող է վնասել օդաչուի աչքերը կամ ժամանակավոր կուրության հանգեցնել:
Ուրբաթ երեկոյան ոստիկանության սպա Ռոբերտսոնը և Բըրբանքի իր գործընկերը թռչելիս են եղել ուղղաթիռով , երբ հանկարծ կանաչ լազերային լույսն ընկել է Ռոբերտսոնի աչքերին: Ի դեպ, նրա աչքի եղջրաթաղանթը 15 տարի առաջ այրվել էր նման մի միջադեպի պատճառով:
Նա նկատել է, որ լազերային լույսը Հուվերի Ավագ դպրոցի կողմից է գալիս: Նրանք ստուգել են տարածքը, բայց չեն կարողացել գտնել որևէ մեկին և շարունակել են իրենց աշխատանքը:
Մոտ 45 րոպե անց, երբ նրանք պատրաստվում էին վայրէջք կատարել, լազերային լույսը կուրացրել է Բուրբանքի ոստիկանին:
Անմիջապես վայրէջք կատարելով և ոստիկանության այլ ուժերի դեպքի վայր կանչելով` իրավապահները շրջափակել են տարածքը, ինչի շնորհիվ էլ նրանց հաջողվել է ձերբակալել Կարապետյանին, ով այդ պահին փորձում էր թաքցնել լազերային սարքը ծառի հետևում:
Կարապետյանը պատմել է ոստիկանությանը, որ նա իրոք օգտագործել է լազերային լույսը, բայց նշել, որ դիտավորյալ կերպով չի ուղղել այն ուղղաթիռի կողմ:

Американский армянин ослепил лазером полицейского летчика. Ему грозит штраф
19-летний житель калифорнийского города Глендейл Нарек Карапетян был арестован в прошлую пятницу за направление зеленого лазерного луча на полицейский вертолет.
Карапетян был задержан около полуночи после того, как дважды направил лазерный луч на вертолет полиции Глендейла и Бурбанка.
Поступок 19-летнего Нарека считается предосудительным, пишет Glendale News-Press, так как сильный лазерный свет может навредить зрению пилота или привести к временной слепоте.
В пятницу вечером офицер полиции Бурбанка Робертсон и его коллеги летели в вертолете, как вдруг в глаза офицеру попал лазерный луч. Отметим, что 15 лет назад в результате схожего инцидента у того же полицейского была повреждена роговица глаза.
Он заметил, что лазерный луч исходит из стороны старшей школы Гувера. Полицейские проверили территорию, однако никого не обнаружили.
Минут через 45, когда они уже собирались совершить посадку, лазерный луч вновь ослепил стража порядка.
Посадив вертолет и позвав на место происшествия подкрепление, представители правоохранительных органов окружили территорию, благодаря чему им удалось арестовать Карапетяна, пытавшегося спрятать лазерное устройство за деревом.
Карапетян признался, что использовал лазер, однако сказал, что не специально направлял его в сторону вертолета. Молодому человеку грозит денежный штраф.