Հայ երիտասարդը ԱՄՆ-ում կարող է պատժվել ոստիկանական ուղղաթիռի վրա լազերային լույս նետելու համար
ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդեյլ քաղաքի 19-ամյա բնակիչ Նարեկ Կարապետյանը ձերբակալվել է անցած ուրբաթ ոստիկանական ուղղաթիռի ուղղությամբ կանաչ լազերային լույս նետելու համար:
Կարապետյանը բերման է ենթարկվել մոտ կեսգիշերին` Գլենվուդ Ռոուդում, այն բանից հետո, երբ երկու անգամ լազերային լույս է նետել Գլենդեյլի և Բըրբանքի ոստիկանական ուղղաթիռի ուղղությամբ:
19-ամյա Նարեկի արարքը դատապարտելի է համարվում, քանի որ ուժեղ լազերային լույսը կարող է վնասել օդաչուի աչքերը կամ ժամանակավոր կուրության հանգեցնել:
Ուրբաթ երեկոյան ոստիկանության սպա Ռոբերտսոնը և Բըրբանքի իր գործընկերը թռչելիս են եղել ուղղաթիռով , երբ հանկարծ կանաչ լազերային լույսն ընկել է Ռոբերտսոնի աչքերին: Ի դեպ, նրա աչքի եղջրաթաղանթը 15 տարի առաջ այրվել էր նման մի միջադեպի պատճառով:
Նա նկատել է, որ լազերային լույսը Հուվերի Ավագ դպրոցի կողմից է գալիս: Նրանք ստուգել են տարածքը, բայց չեն կարողացել գտնել որևէ մեկին և շարունակել են իրենց աշխատանքը:
Մոտ 45 րոպե անց, երբ նրանք պատրաստվում էին վայրէջք կատարել, լազերային լույսը կուրացրել է Բուրբանքի ոստիկանին:
Անմիջապես վայրէջք կատարելով և ոստիկանության այլ ուժերի դեպքի վայր կանչելով` իրավապահները շրջափակել են տարածքը, ինչի շնորհիվ էլ նրանց հաջողվել է ձերբակալել Կարապետյանին, ով այդ պահին փորձում էր թաքցնել լազերային սարքը ծառի հետևում:
Կարապետյանը պատմել է ոստիկանությանը, որ նա իրոք օգտագործել է լազերային լույսը, բայց նշել, որ դիտավորյալ կերպով չի ուղղել այն ուղղաթիռի կողմ:

Armenian-American Arrested for Allegedly Flashing Laser at Police Helicopter
Narek Karapetyan (pictured) was taken into custody about 11:15 pm after shining the laser twice at a Glendale and Burbank police aircrew, Sgt. Steve Robertson, the pilot, said.
The arrest is the second of its kind this month in Glendale, in addition to a similar incident in Burbank.
Shining a high-powered laser at an aircraft can damage a pilot’s eyes or cause temporary blindness.
In the incident Friday night, Robertson was piloting the aircraft about 9:15 pm in skies above Glenoaks Boulevard when the green laser struck his eyes. His corneas were severely burned in a similar incident 15 years ago.
He and a Burbank police co-pilot pinpointed the laser near Hoover High School. They checked the area, but couldn’t find anyone, so continued on their patrol.
About 45 minutes later, they were preparing to land when the Burbank officer was hit again by the laser, Robertson said.
They switched to infrared equipment and flew to the area around Hoover High School, where he said they spotted a group of men next to a car.
Robertson immediately called for patrol cars to respond to the area, where they arrested Karapetyan, who allegedly was seen hiding the laser behind a nearby tree.
Karapetyan told police that he flashed the laser, but denied pointing it directly at the aircrew, Robertson said.