Վերջնաժամկետը`սեպտեմբեր. Տեր-Պետրոսյանի ակադեմիական պատրաստությունը բավարար չէ Սարգսյանին հասկանալու համար
Հայաստանի ներքաղաղաքական կյանքի ամենակարևոր իրադարձությունը Հայ Ազգային Կոնգրեսի և իշխանության միջև հնարավոր երկխոսության հարցի քննարկումն է։ Այս մասին այսօր Հայ Ազգային Կոնգրեսի հանրահավաքի ընթացքում հայտարարել է ընդդիմության առաջնորդ, ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Հնարավոր իր ելույթի երկխոսության վերաբերող հատվածում Տեր-Պետրոսյանը նշել է, որ չնայած Սերժ Սարգսյանը հունիսի 17-ին հնչեցրած իր հայտարարության մեջ նշել է, որ իշխանությունները բոլոր քաղաքական ուժերի հետ երկխոսության պատրաստակամության մասին հայտարարել են 2008 թվականից ի վեր, հստակ է, որ իշխանությունը երբեք Հայ Ազգային Կոնգրեսի հետ երկխոսելու մտադրություն չի ունեցել, այլ իսկզբանե իր առջև բոլորովին այլ խնդիր է դրել, այն է՝ ճզմել, ոչնչացնել, արմատախիլ անել իր գոյությանը կամ հանգիստ կյանքին սպառնացող այդ հզոր քաղաքական ուժը, և միայն այդ ուղղությամբ ձեռնարկված բոլոր փորձերի ձախողումից հետո է, որ վերջերս ստիպված է եղել տեղի տալ ու փոխել իր վարքագիծը։
«Կուզեի ձեր ուշադրությունը հրավիրել Սերժ Սարգսյանի մի այլ բնորոշ մտքի վրա. «Ես դրական եմ գնահատում,– գրում է նա,– Հայ Ազգային Կոնգրեսի հետ վերջին ամիսների մեր աշխատանքը և հույս ունեմ, որ երկուստեք հասկացվածություն կա այն մասին, որ սկսված գործընթացը պետք է համատեղ ուժերով պահպանել ու առաջ տանել։ Ստեղծածը քանդելը ամենահեշտն է, քաղաքական հասունությունն արտահայտվում է ստեղծածի վրա ավելացնելու ունակությամբ»։ Մի կողմից՝ գնահատելի է, իհարկե, որ Սարգսյանը գիտակցում է գործընթացի կարևորությունը, բայց մյուս կողմից՝ տարակուսանք է առաջացնում նրա կողմից երկրորդական, զուտ արարողակարգային խնդիրների հարուցումը, ինչն ինքնին այդ գործընթացը խափանելու վտանգ է պարունակում։ Խոստովանում եմ, հակառակ գործադրածս բոլոր ջանքերին, իմ ակադեմիական պատրաստությունը չի բավարարում հասկանալ, օրինակ, «երկխոսությունը բանակցությունների վերածելու փորձերն ուղղակի անընդունելի են» նախադասությունը։ Իմ համեստ կարծիքով՝ այդ բառերը գրեթե հոմանիշներ են, իսկ եթե պահանջվում է դրանք անպայման միմյանցից տարբերել, ապա ամենահարմար բացատրությունը թերևս հետևյալն է. երկխոսությունը երևույթի բովանդակությունն է, իսկ բանակցությունը նրա ձևը։ Բայց խնդիրը դա չէ, այլ այն, որ ընդգծելով հանդերձ գործընթացի կարևորությունը, Սերժ Սարգսյանն ինչ-ինչ պատճառներով առայժմ չի կարողանում կողմնորոշվել երկխոսության կամ, նույնն է թե, բանակցության ձևաչափի հարցում։ Վստահ եմ, սակայն, որ դա ընդամենը նրա շրջապատի անհասկացողությամբ կամ իրավիճակի անսովորությամբ պայմանավորված ժամանակավոր անորոշություն է, որը շուտով կհաղթահարվի։ Մենք խնդրարկու չենք, որ, ինչպես մեզ առաջարկվում է, դռնեդուռ ընկած, հարցեր բարձրացնենք տարբեր իշխանավորների առջև։ Այդպիսի երկխոսություն չի լինում, որովհետեւ ցանկացած երկխոսություն կողմերի հավասարություն է ենթադրում։ Հետևաբար, որքան էլ իշխանությունը համառի, միևնույն է, վերջիվերջո մեզ հետ խոսելու է պատշաճ, այսինքն՝ պատվիրակության մակարդակով», - ասել է Տեր-Պետրոսյանը։
Տեր-Պետրոսյաի խոսքով` վերջին շրջանում իշխանության ներկայացուցիչները թութակի պես աջուձախ կրկնում են, թե իբր Հայաստանում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու հիմքեր չկան։
«Այսինքն՝ 2008թ. կեղծված նախագահական ընտրությունը հիմք չէ, մարտի 1-ի սպանդը հիմք չէ, հարյուրավոր քաղաքական գործիչների զնդանումը հիմք չէ, հիմք չեն նաեւ՝ Ազգային Ժողովի զրոյական վարկանիշը, սոցիալ-տնտեսական խորագույն ճգնաժամը, համատարած կոռուպցիան, աղետալի չափերի հասած արտագաղթը, խելահեղ գնաճը, Ղարաբաղյան խնդրի բարդացումը և այլն։ Ուրիշ ի՞նչ հիմք է պետք արտահերթ ընտրությունների և իշխանափոխության համար, երբ քաղաքակիրթ երկրներում դրանք տեղի են ունենում թվարկվածների համեմատ շատ ավելի երկրորդական խնդիրների պատճառով», - հռետորական հարց է ուղղել ՀՀ առաջին նախագահը:
Նրա խոսքով` իշխող վարչախումբը մինչ այժմ կորցրել է Հայաստանի ներքաղաքական մթնոլորտի առողջացման, սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավման և Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում սեփական դիրքերի ամրապնդման երկու պատեհություն՝ մեկը 2008թ. ապրիլի 9-ին, Սերժ Սարգսյանի երդմնակալության օրը, մյուսը՝ 2009թ. մարտի 3-ին, տնտեսական ճգնաժամի կիզակետը խորհրդանշող դրամի փոխարժեքի գահավիժման պահին։
«Կորցնել նաև ներկա պատեհությունը, կնշանակի սպառել մեր երկրի արժանապատիվ ապագայի կերտման վերջին հույսը։ Մաղթենք, սակայն, որ ողջախոհությունը գոնե այս անգամ չդավաճանի վարչախմբի պարագլուխներին, և առաջիկա մեկ-երկու ամսում նրանք վերջնականապես կողմնորոշվեն արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու հարցում։ Հակառակ դեպքում, ողջամիտ կոչված ժամկետը սեպտեմբերին սպառված կհամարվի, և մեր օրակարգում կմնա ընդամենը մեկ պահանջ, այն է՝ Սերժ Սարգսյանի և իշխող կոալիցիայի անվերապահ հրաժարականը», - ասել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։

The most important question in the political agenda in Armenia is the possible dialogue between the Armenian National Congress (HAK) and the authorities, said HAK leader Levon Ter-Petrossian at the opposition rally Thursday.
Ter-Petrossian noted that despite Armenian President Serzh Sargsyan's Jun. 17 statement that his administration, since 2008, has expressed willingness to dialogue with all political entities, "it's clear that the authorities never intended to dialogue with HAK, but rather, from the start, set out to trample, destroy and eradicate its existence. Only after the failure of all attempts to this end were they forced to change tactics."
"I would like to draw your attention to the following idea by Serzh Sargsyan: 'I appreciate our work with the Armenian National Congress over the past few months and I hope there is an mutual understanding that the process that has been initiated has to be maintained and developed with joined forces. It's easy to destroy that which has been built; an indicator of political maturity is the ability to add to that which has been created.'
"On one hand,  we must appreciate the fact that Sargsyan realizes the importance of the process, but on the other hand, it's puzzling, his calling forth secondary, purely ceremonial problems, which can lead to the failure of the process.
"I confess, despite my best efforts, my academic training is not enough to understand, for example, the phrase 'attempts to turn dialogue into negotiations are simply unacceptable.'
"In my humble opinion, these words are almost synonyms and they must be differentiated, then the most convenient explanation is perhaps the following: dialogue is the content of the phenomenon, while negotiations is its form. But this is not the issue, but that which, stressing the importance of this process, Serzh Sargsyan, for whatever reasons, currently cannot decide the format of the dialogue or, which is the same, negotiations.
"I am confident, however, that this is a temporary uncertainty conditioned by the unusual situation or the incomprehension of his entourage, which will soon be overcome... Consequently, no matter how much the authorities persist, all the same, in the end they will speak with us appropriately; that is, at the level of delegations," he said.
According to the opposition leader, recently, government officials "like parrots" have been repeating left and right that there are no grounds for holding pre-term elections in Armenia. So the rigged presidential election of 2008, the massacre of Mar. 1, the torture of hundreds of politicians, the zero rating of the National Assembly, the profound socioeconomic crisis, widespread corruption, the emigration that has reached catastrophic proportions, the "mad" inflation, complications in the Karabakh issue and so on are not grounds for early elections? he said.
"What other grounds are necessary for early elections and regime change when in civilized countries these happen because of much more secondary issues compared to enumerated?" Ter-Petrossian asked.
"To lose the current opportunity means to exhaust the last hope to build a decent future for our country. Let's wish, though, that this time common sense won't betray the regime's ringleaders, and in the coming one, two months they will finally be decided in the issue of early elections. Otherwise, the so-called reasonable time period will be deemed to be exhausted in September and there will be only one demand on our agenda, that is, the immediate resignation of Serzh Sargsyan and the ruling coalition," Ter-Petrossian concluded.