Ադրբեջանական ինքնաթիռը կործանվել է Աֆղանստանում
Ադրբեջանի պետական քաղաքացիական ավիացիայի աշխատակազմը հաստատել է Աֆղանստանում անցյալ գիշեր ադրբեջանական մասնավոր Silk Way ավիաընկերության ինքնաթիռի կործանման մասին տեղեկությունները: «Իլ-76 տրանսպորտային ինքնաթիռն անհետացել է ռադարներից Բաքվի ժամանակով 02:10-ին Աֆղանստանի Բահրամ օդանավակայանին մոտենալիս, թռիչքից մոտ 6 ժամ անց ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել»,- հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
«18 տոննա բեռ փոխադրող ինքնաթիռում էին գտնվում նաև անձնակազմի 9 անդամներ` փորձառու հրամանատար Սերգեյ Կուզմինի գլխավորությամբ»,- նշել է  ավիացիայի աշխատակազմի ներկայացուցիչը: Նա նշել է, որ տրանսպորտային Իլ-76 ինքնաթիռը այս տարի երկու անգամ` փետրվարին և հունիսին, տեխնիկական զննում է անցել և գտնվում էր սարքին վիճակում:
Ավիավթարի պատճառների հետաքննման հանձնաժողով է ստեղծվել: Անձնակազմի անդամների ճակատագիրը դեռևս ճշտվում է:

Азербайджанский самолет разбился в Афганистане
Государственная администрация гражданской авиации Азербайджана подтвердила факт крушения минувшей ночью самолета местной частной авиакомпании Silk Way в Афганистане. "Транспортный самолет ИЛ-76 исчез с радаров в 02:10 по бакинскому времени при подлете к афганскому аэропорту Баграм, спустя почти шесть часов после взлета, по информации с места он разбился", - сообщили сегодня ИТАР-ТАСС в администрации.
"На борту самолета, который перевозил 18 тонн груза, находились 9 членов экипажа во главе с опытным командиром Сергеем Кузьминым", - отметили в администрации. Здесь подчеркнули, что "транспортный самолет ИЛ-76, выпущенный в 2005 году, дважды в этому году – в феврале и июне проходил технический осмотр и находился в исправном состоянии".Создана комиссия по расследованию причин авиакатастрофы. Судьба членов экипажа выясняется.
По имеющимся данным, азербайджанские авиаторы осуществляют доставку в Афганистан гуманитарных грузов.