Լրագրողներին արգելել են մասնակցել մանկապղծության մեջ մեղադրվող գործարարի դատին
Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր մեկնարկել է «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ գործարանի» ղեկավար Սերոբ Տեր-Պողոսյանի դատավարությունը:
Ինչպես հաղորդում է hetq.am կայքը, առաջին դատական նիստից առաջ Տեր-Պողոսյանը լրագրողների ներկայության պատճառով հրաժարվել է մտնել նիստերի դահլիճ: Նրա փաստաբանի միջնորդությամբ լրագրողներին արգելվել է մասնակցել նիստին:Հիշեցնենք, որ, համաձայն ՀՀ դատախազության, «Սերոբ Տեր-Պողոսյանը սեռական հասունության չհասած տղաների հետ, նրանց կամքին հակառակ, օգտագործելով անօգնական վիճակը, կարիքավոր դրությունը, տարիքով պայմանավորված հոգեբանական խոցելիությունը և իր ազդեցիկ դիրքից առաջացած վախի զգացողությունը, զբաղվել սեքսուալ բնույթի գործողություններով»:
Հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում Սերոբ Տեր-Պողոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածով առաջադրված մեղադրանքը (նախատեսում է ազատազրկում մինչև 3 տարի ժամկետով), վերաորակվել է և վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 3-րդ մասով (նախատեսում է ազատազրկում համապատասխանաբար 4-10 և 8-15 տարի ժամկետով):

Обвиняемый в педофилии экс-помощник премьера Армении не не входит в зал суда из-за журналистов
6 июля в суде общей юрисдикции Лорийской области началось следствие по обвинению в совращении малолетних руководителем «Ахталинского горнодобывающего завода», экс-помощником нынешнего премьер-министра Армении Серобом Тер-Погосяном.
Как сообщает сайт hetq.am, до первого судебного заседания Тер-Погосян отказывался входить в зал для заседаний из-за присутствия журналистов.
По данным прокуратуры Армении, «Сероб Тер-Погосян прибегал к действиям сексуального характера с несовершеннолетними мальчиками вопреки их воле, воспользовавшись их беспомощным положением, материальной нуждой, психологической уязвимостью и чувством страха».
В рамках предварительного следствия по возбужденному уголовному делу Тер-Погосяну было выдвинуто обвинение по статье 140 УК Армении, которая предусматривает лишение свободы сроком до 3 лет, переквалифицировано и ему предъявили обвинение по третьей части и третьему пункту 2-ой части статьи 139 УК, что предусматривает лишение свободы сроком до 4-10 и 8-15 лет, соответственно.