Կառավարության շենքի առջև բացօթյա առևտուր իրականացրեցին. ակցիա
Այսօր Երևանում բացօթյա առևտրի արգելքի դեմ բողոքող մարդիկ ակցիա անցկացրեցին ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց: Բողոքավոր առևտրականներն իրենց հետ մրգեր և բանջարեղեն էին բերել, որոնք շենքի մոտ լցրեցին տարաների մեջ, դրանք դրեցին գետնին և սկսեցին առևտուր իրականացնել: Ի դեպ, այդ գործում նրանց օգնում էր ԱԺ ‹‹Ժառանգություն›› խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը:
Հիշեցնենք, որ բացօթյա առևտրի արգելքի դեմ բողոքողները Երևանի քաղաքապետարանի, ՀՀ կառավարության և ՀՀ նախագահի նստավայրի առջև պարբերաբար ակցիաներ են անցկացնում` սկսած այս տարվա հունվարի կեսերից:
Այսօրվա ակցիայի մասնակիցներից Գայանե Մուրադյանը և Կիմա Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել են, որ իրենք վեց ամիս պայքարում են, բայց իրենց վրա ոչ ոք ուշադրություն չի դարձնում:
‹‹Ես զույգ որդիներ ունեմ բանակում ծառայող, ես ի՞նչ հող տամ իմ գլխին, որ իմ երեխաներին չեմ կարողանում մի բան ուղարկեմ: Ամուսինս էլ հիվանդ է››, - վրդովված պատմել է Գայանե Մուրադյանը:
Կիմա Գրիգորյանը լրագրողներին պատմել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի` քաղաքի տարբեր վայրերում մինի-շուկաների ստեղծման գաղափարն այդպես էլ կյանքի չի կոչվել.
‹‹Իրանց գլխին կպնի իրանց մինի շուկան: Չկա մինի-շուկա: Իսկ շուկաներում օրական 3000-4000 դրամ են ուզում, ես որտեղի՞ց էդքան գումար տամ››:
Իր հերթին, Գայանե Մուրադյանը նշել է, որ եթե իրեն աշխատանքով ապահովեն, ապա ինքը բացօթյա առևտրով չի զբաղվի, սակայն, նրա խոսքով, այժմ 25 տարեկանից հետո աշխատանքի չեն ընդունում:
Առևտրականներից մեկը փորձել է կատակել` ասելով. ‹‹Մինի հագի, գնա, կընդունեն››, ինչին Մուրադյանն արձագանքել է.
‹‹Թող իրանից կնանիք մինի հագնեն, գնան, տռասին կանգնեն››:
Նշենք, որ տարածքում հավաքված բազմաթիվ ոստիկաններն այս անգամ չեն միջամտել առևտրականների գործողություններին:

Those protesting the ban on street trade in Yerevan held a protest demonstration outside the government building today. The protesting vendors had brought with them fruit and vegetables, which they placed in baskets outside the building and began to sell. Assisting them in this process was Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan.
Demonstrators Gayane Muradyan and Kima Grigoryan told journalists they have been fighting for 6 months, but no one has been paying any attention to them.
"I have twin sons serving in the army, what dirt shall I throw on my head that I cannot send anything to my children? And my husband is ill," said Muradyan.
Grigoryan told reporters that Yerevan City Hall's idea to build mini-markets in different areas around the city hasn't materialized. "Let their mini-market stick to their heads. There is no mini-market. And in the markets, they want 3,000–4,000 drams per day — how am I supposed to pay that much money?"
Gayane Muradyan, in turn, said if she was given a job, she wouldn't be selling on the street, but, according to her, they don't take anyone older than 25.