Պաշտպանության նախարարը` զոհված զինվորների ծնողներին. «Ես ի՞նչ անեմ»
Այսօր զոհված զինծառայողների ծնողները հերթական բողոքի ակցիան են անցկացրել կառավարության շենքի մոտ: Նրանք սպասում էին կենտրոնական մուտքի մոտ, որպեսզի զրուցեն ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ: Տեղեկանալով, որ նախարարը դուրս է գալիս շենքի այլ մուտքից, նրանք, ինչպես նաև լրագրողները, շտապեցին այնտեղ, սակայն, ինչպես հաղորդում է Epress.am-ի թղթակիցը, Օհանյանի թիկնապահներն արգելեցին լրագրողներին մոտենալ նախարարին և փորձեցին խոչընդոտել նրանց աշխատանքը, մասնավորապես` չթույլատրելով ձայնագրել կամ նկարահանել նախարարին, ով այդ պահին զրուցում էր զոհված զինծառայողներից մեկի` Արայիկ Ավետիսյանի մոր հետ:
Նախարարի թիկնապահները լրագրողներին խորհուրդ են տվել իրենց հուզող հարցերն ուղղել նախարարության մամուլի քարտուղարին:
Նախարարի հետ զրույցից հետո 2001 թվականին զոհված Արայիկ Ավետիսյանի մայրը` Անահիտ Մկրտչյանը, լրագրողներին ներկայացրել է զրույցի բովանդակությունը:
«Նա ասում է` քանի տարի է անցել, ես ի՞նչ անեմ: Ես էլ ասում եմ` բանակում կարգ ու կանոն ստեղծեք, բռնեք էդ հրամանատարներին, փոխե'ք, անփոխարինելի՞ են: Ես նախարարից պահանջեցի` բանակը կարգի բերեք: Ասում ա` բանակը շատ լավ վիճակի է: Ես լրագրողների հետ գնալու եմ ընդունելության, գրեց անունս և ասեց. «Քեզ կկանչեմ ընդունելության»: Բոլորիդ տեղյակ եմ պահելու: Տվե'ք ինձ իրավասություն, տեսեք` ես բանակում  ոնց եմ բացահայտելու հանցագործությունները: Իմ տղայի ժամանակ 100 դոլարով էին գալիս արձակուրդ, հիմա` ավելի շատ: Երեխեքը չեն ասում, վախենում են, տոտալ վախ ա ամբողջ հանրապետությունում»,- ասել է  Անահիտ Մկրտչյանը:
Նա պատմել է, որ իր որդուն շտաբի պետի սենյակում չորս անձի ներկայությամբ են  սպանել, բայց մինչ օրս ինքչը ոչ մի բանի չի հասել: «Տղաս արձակուրդից գնացել էր, ասել էին` պետք է 100 դոլար ու երկու լիտր օղի տաներ: Ինքը գնացել էր առանց 100 դոլարի: Մի ցուցմունք ունեմ ականատես վկայի, ձեռք բերեցի, հետո կարողացան էնպես սկացնեն, որ գնա Հայաստանից, գնա Ռուսաստան: Հստակ էդ տղան ասում էր` գումարտակի հրամանատարն եկավ, ասեց` «ինչո՞ւ լրիվ գումարը չես բերել», դա նշանակում է,  որ գումարի կեսը տղաս տարել էր, ես 15 000 դրամ ուղարկել էի, մինչև օրս էդ 15 000 դրամի մասին ոչ մի նախաքննությամբ պարզված բան չկա, ինչ եղավ այդ դրամը»:
Կնոջ խոսքով` ինքը պարզել է, որ գումարտակի հրամանատարը չգրանցված ՏՏ զենք էր կրում, և սպանությունը կատարել է այդ զենքով:

Armenia Defense Minister Tells Mothers of Slain Soldiers 'What Can I Do?'
Parents of young men killed while serving in Armenia's armed forces were once again protesting outside the government building in the capital today. They were waiting outside the main entrance in order to speak with RA defense minister Seyran Ohanyan. Learning that Ohanyan is leaving the building from another exit, they, as well as media representatives, rushed to that entrance; however, as told by the Epress.am reporter on the scene, Ohanyan's bodyguards prohibited reporters from approaching the minister and attempted to obstruct their work — in particular, by not permitting members of the media to audio-record or film the minister who was speaking with the mother of slain soldier Arayik Avetisyan.
The defense minister's bodyguards advised reporters to send their questions to the ministry's press secretary.
After speaking with the minister, Anahit Mkrtchyan, mother of Arayik Avetisyan who was killed in 2001, summarized their conversation.
"He said so many years have passed, what can I do? And I said, establish law and order in the army, catch those commanders, replace them — are they irreplaceable? I asked the minister to bring the army to order. He says the army is in a very good state. I am going to go with reporters to the reception ; he wrote my name and said, 'I'll call you to receive you." I am going to keep all of you informed. Give me cognizance, see how I'm going to reveal the crimes in the army. During the time my son , they came for vacation for $100; now it's much more. The children aren't speaking; they're afraid — it's a total fear in the entire country," she said.
Mkrtchyan described how her son was killed in the presence of 4 individuals in the chief of staff's office, but she has yet to get some answers. "My son had gone from his vacation; they said he had to take $100 and 2 liters of vodka. He went without the $100. I have a testimony from an eyewitness; I acquired it; then they made it be known that he should go from Armenia, go to Russia. That boy was clearly saying, the battalion commander came, said 'why didn't you bring the full amount?' That meant that my son had taken half the amount, I sent 15,000 drams, but till today there's nothing about this 15,000 drams clarified through investigation. What happened to that money?"
According to her, she found out that the battalion commander possessed an unregistered firearm and her son was killed with that gun.