ՀԱԿ-ի ակտիվիստներին բերման ենթարկած ոստիկանների նկատմամբ կանցկացվի ծառայողական քննություն
Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը դիմել է ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին, որպեսզի վերջինս նշանակի ծառայողական քննություն և ստուգի օգոստոսի 9-ին ոստիկանության Կենտրոնի բաժնում փաստաբանների մասնագիտական գործունեությունը խոչընդտելու վերաբերյալ մամուլի հրապարակումները: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է Գլխավոր դատախազի մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանը:
Գլխավոր դատախազը ոստիկանապետին ուղարկել է նաև «Հայկական ժամանակ» օրաթերթում հրապարակված հոդվածի լուսապատճենը` նկատի ունենալով¸ որ հենց այդ հոդվածում է առավել հանգամանալից անդրադարձ կատարվել Փաստաբանների պալատի խորհրդի որոշմանը և տեղի ունեցած միջադեպին:
Ծառայողական քննության արդյունքների մասին ոստիկանապետը պետք է տեղյակ պահի Գլխավոր դատախազին:
Փաստաբանների պալատի խորհուրդը օգտոստոսի 12-ին տարածած հայտարարության մեջ ապօրինի էր որակել ոստիկանության Երևանի Կենտրոնի բաժնի աշխատակիցների գործողությունները ՀԱԿ-ի երիտասարդ ակտիվիստների փաստաբանների նկատմամբ: Փաստաբանների պալատի խորհուրդն ընդգծել էր, որ խոչընդոտվել են փաստաբանների լիազորությունները, նրանց նկատմամբ բռնություն է կիրառվել: Ավելին` փաստաբաններին ոստիկանության բաժնում զրկել են նաև ազատությունից:
Այսօր Գլխավոր դատախազին հանցագործության մասին հաղորդագրություն է ներկայացրել նաև փաստաբան Վահե Հովսեփյանը:
«Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում նա տեղեկացրեց, որ պահանջում է քրեական գործ հարուցել մեղավորների դեմ:
Փաստաբանի համոզմամբ` իրենց նկատմամբ տեղի ունեցածը կարող է վտանգավոր նախադեպ դառնալ. «Այդ պատճառով էլ գտնում ենք, որ կոնկրետ տվյալ գործի քննությունը բավականին մեծ նշանակություն ունի»:

Investigation to be Launched into Yerevan Police Who Detained Opposition Youth
General Prosecutor of Armenia Aghvan Hovsepyan has appealed to police chief Alik Sargsyan for the latter to appoint an investigation into media reports of police obstructing the work of attorneys in Kentron ("Center") police division on Aug. 9, press spokesperson for the RA General Prosecutor's Office Sona Truzyan told RFE/RL's Armenian service.
The general prosecutor reportedly sent the police chief a photocopy of an article published in local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times"), implying that this article in particular provided a more thorough depiction of the RA Chamber of Advocates' decision and the incident that occurred.
The police chief has to keep the RA General Prosecutor abreast of the investigation's findings.
Note, in an Aug. 12 statement, the RA Chamber of Advocates' board of directors noted that it considered the Yerevan Kentron police division officers' activities toward attorneys representing opposition Armenian National Congress youth to be unlawful. The board emphasized that the attorneys' powers were obstructed and they were subject to violence. Furthermore, the Chamber of Advocates finds that in the police station the attorneys were deprived of freedom.
One of the attorneys representing the opposition youth, Vahe Hovsepyan, also submitted a statement about the crime committed to the RA General Prosecutor. Speaking to RFE/RL's Armenian service, he said he is calling for a criminal case to be launched against the guilty.
According to Hovsepyan, what happened to them can set a dangerous precedent. "For this reason we find that the investigation into this specific case is of great significance."