Ինչպես էր 91-ին Լևոն Տեր-Պետրոսյանը պատկերացնում անկախությունը. Բացահայտել է WikiLeaks-ը
1991 թվականի մայիսին Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ԽՍՀՄ-ում ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստվում է անկախություն հռչակել` օգտագործելով այն մեխանիզմները, որոնք նախատեսված են ԽՍՀՄ օրենսդրությամբ: Այս մասին ասված է 1991 թվականին Խորհրդային Միությունում ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելության ղեկավարի տեղակալ Ջեյմս Քոլինզի գաղտնի փաստաթղթի մեջ, որը վերջինս ուղարկել է ԱՄՆ Պետդեպ: Փաստաթուղթը գաղտնազերծել է WikiLeaks կայքը:
Հայկական ԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը պատմել է դեսպանատան աշխատակիցներին, որ վեց ամիս առաջ Մոլդովայի նախագահ Միրչա Սնեգուրը վեց երկրների համագործակցության նախագիծ է ներկայացրել, որում միավորման պայմանագրի կնքման ոչ մի մտադրություն չկա: Այն ներառում է երեք Բալթյան երկրները, Վրաստանը, Մոլդովան և Հայաստանը:
«Այդ ժամանակ այս հանրապետությունները խորապես համոզված էին, որ կենտրոնն իրենց Խորհրդային Միության մեջ պահելու համար պատժամիջոցներ կկիրառի: Հայաստանի գերագույն խորհրդի արտաքին գործերի հանձնաժողովի անդամ Հովհաննես Իգիթյանը նոր էր վերադարձել Մոլդովայից և պատրաստվում էր հաջորդ օրը Բալթյան երկրներ մեկնել այս հարցերը քննարկելու համար: Ինը երկրների կողմից հնարավոր տնտեսական ճնշումների կիրառման դեմ հակադարձ միջոցառումների մշակման աշխատանքային խմբում Իգիթյանը Հայաստանն է ներկայացնում:
Իգիթյանը նշել է, որ այս քննարկումներն ավելի պարբերական բնույթ են ստացել ապրիլի 23-ին ինը գումարած մեկ հռչակագրի ստորագրումից հետո: Նա հավելել է, որ վեց հանրապետությունների առաջնորդները դեռևս չեն հանդիպել, որովհետև իրենց սեփական գործերով են զբաղված:
Տեր-Պետրոսյանը  պնդում էր, որ վեց երկրների նկատմամբ ցանկացած տիպի տնտեսական պատժամիջոցների կիրառման դեպքում չափազանց դժվար կլինի հաղթահարել դրությունը խորհրդային տնտեսական համակարգի պատճառով: Նա վստահեցրել է, որ վեց հանրապետությունների տնտեսական սերտ համագործակցության դեպքում կենտրոնի կամ ինը պետությունների համար դժվար կլինի միջոցառումներ կիրառել առանց համապատասխան հակահարված ստանալու:  Այսպիսով, նա եզրակացրեց, որ նման տնտեսական ճնշումը բացասաբար կանդրադառնա կենտրոնի վրա», - գրում է ամերիկացի դիվանագետը:
Քոլինզը փաստաթղթի «Օրինական ճանապարհ դեպի անկախություն» վերնագրված հատվածում նշում է, որ Տեր-Պետրոսյանը դեսպանատան աշխատակիցներին ներկայացրել է, թե ինչպես է տեսնում Հայաստանի անկախության ճանապարհը:
«Նախ Հայաստանը մտադիր է օգտվել ինքնորոշման մասին Խորհրդային միության օրենքից: Այս գործընթացը կսկսվի սեպտեմբերի 21–ին կայանալիք անկախության մասին հանրաքվեով: Հանրաքվեից անմիջապես հետո պաշտոնատար անձինք պատրաստվում են ընտրություններ անցկացնել: Ընտրություններից հետո, Հանրապետության գերագույն խորհուրդը նոր սահմանադրություն կստեղծի: Եվ վերջապես երկիրը կավարտի Խորհրդային Միությունից անկախանալու վերջնական քայլերը: Տեր-Պետրոսյանն ու Հայաստանի Գերագույն խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վարդանյանը չկարողացան հստակ ժամկետներ նշել և ընդգծեցին, որ գործընթացը կարող է երկար ժամանակ խլել: Պետրոսյանը նշել է, որ օրինական ճանապարահով անկախության հասնելու Հայաստանի ընտրությունը վրդովվեցրել է կենտրոնին, այդ իսկ պատճառով վերջինս փորձում է սրել հայ-ադրբեջանական խնդիրը», - գրում է Քոլինզը:
Դիվանագետի խոսքով` ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցները Երևանում նաև հանդիպել են Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության և կառավարության մի քանի պաշտոնյաների:
Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության ղեկավար Ստեփան Պողոսյանը մայիսի 13-ին հրաժարական է տվել, քանի որ, նրա խոսքով, չի ցանկացել Հայաստանի դեմ գործելու նպատակով կենտրոնի հետ համագործակցել:
Տեղի կառավարության անդամներից մեկը` Սերժիկ Դովլաթբեկյանը պատմել է դեսպանատան աշխատակիցներին, որ Պողոսյանը հրաժարական է տվել, քանի որ իրեն խնդրել են «Ազգի փրկության» կոմիտե ստեղծել, որը կաշխատի Հայաստանի անկախացմանն ուղղված շարժման դեմ: Մեկ այլ պաշտոնյա` Կամո Քոչարյանը, նշել է, որ Պողոսյանը հրաժարական է տվել, քանի որ «չի ցանկացել դավաճանել իր ժողովրդին»: Այլ պաշտոնյաները պատմել են, որ Պողոսյանի համար վերջին կաթիլն այն էր, երբ նա հանդիպում խնդրեց Գորբաչյովից Գետաշենի և Մարտունաշենի տեղահանության հարցը քննարկելու համար և մերժում ստացավ:
«Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության նախկին ակտիվիստ և ԽՍՀՄ ԽՄԿԿ վերահսկողական հանձնաժողովի անդամ Ջեմա Անանյանը մարմնավորում է տեղի կոմունիստների հիասթափությունը ԽՄԿԿ-ից և Կենտրոնական կոմիտեից: Երբ մայիսի 15-ին դեսպանատան աշխատակիցները հանդիպել են Անանյանին Իջևան քաղաքում, նա իր հիասթափությունն ու զզվանքն է արտահայտել Կենտրոնական կոմիտեի նկատմամբ: Նա մեղադրել է Կենտկոմին «հայերի դեմ պետական տեռորի արշավ» կազմակերպելու մեջ: «Ես կոմունիստական կուսակցությանը նվիրված և հավատարիմ անդամ եմ եղել մոտ 40 տարի և ահա թե ինչպես են նրանք վարվում մեզ հետ», - ասել է Անանյանը: Նա դեսպանատան աշխատակիցներին է ներկայացրել ԽՄԿԿ-ին ներկայացրած հրաժարականի իր դիմումը: Նա նաև իր զարմանքն է արտահայտել որ Նոբելյան խաղաղության մրցանակը ցանկանում են շնորհել մի մարդու, ով տեռորի նման արշավ է իրականացնում (նկատի ունի Գորբաչյովին – Epress.am)», - գրել է Քոլինզը:
Փաստաթղթի վերջնամասում ամերիկացի դիվանագետը կրկին անդրադարձել է Տեր-Պետրոսյանի հետ զրույցին:
Վերջինս պատմել է ամերիկացիներին, որ հայ պաշտոնյաները բանակցություններ են վարում Խորհրդային բանակի հետ հայ զորակոչիկների կարգավիճակի մասին և այն հարցի շուրջ, թե նրանք որտեղ պետք է ծառայեն:
Ըստ նախնական պայմանավորվածության, Հայաստանն այդ առումով իր առանձին համաձայնագրերը կստորագրի այլ երկրների հետ:
Տեր-Պետրոսյանը նշել է, որ իրենք նման համաձայնագրի ստորագրման ավարտական փուլում են, օրինակ, Լիտվայի հետ: Հայաստանի առաջնորդը նշել է, որ Խորհրդային միության պաշտպանության նախարար Դմիտրի Յազովը համաձայնություն է տվել այս համաձայնագրին:
«Տեր-Պետրոսյանի խոսքով` Հայաստանը հատկապես կարևորում էր այս հարցի լուծումը` հաշվի առնելով ռուսական զորքերի հետ ունեցած իրենց պատմական փորձը: Նա ասաց, որ 1918 և 1942 թվականներին ռուսական բանակը Հայաստանին միայնակ է թողել թշնամու դեմ և երկիրը չի պաշտպանել թշնամու ուժերից: «Մեր սեփական բանակն ունենալու դեպքում, նման բան չէր պատահի»,- ասել է նա», - գրել է Քոլիզնը:

In May 1991, then Armenian Supreme Soviet Chair Levon Ter-Petrossian outlined to US Embassy officials his vision of the path to Armenia's independence. First, he said, Armenia planned to follow the USSR Supreme Soviet law on secession. This was stated in a recently leaked US diplomatic cable written by then US Deputy Chief of Mission to the USSR James F. Collins.
Ter-Petrossian told US officials that six months ago, Moldavian President Mircha Snegur introduced a plan for cooperation among the six republics which had no intention of signing the union treaty. These include the three Baltic republics, Georgia, Moldova, and Armenia.
"At that time these republics had a strong sense that the center would implement punitive measures to keep them in the union. Armenian Supreme Soviet foreign affairs committee member Hovanes Igityan had just returned from a trip to Moldova and was preparing to leave for the Baltics the next day to continue these discussions. Igityan is the working-level Armenian representative in the formulation of countermeasures to any kind of economic pressure the nine may try to inflict on these six republics.
"Igityan indicated that these discussions had become more frequent since the Apr. 23 signing of the nine-plus-one declaration. He added that the leaders of the six republics had not yet met because they have been busy with their own problems in their respective republics.
"Ter-Petrossian maintained that any kind of economic sanctions against the six republics would be very difficult to carry out because of the nature of the Soviet economic system. He asserted that the close economic integration of the republics would make it very hard for the center or the nine republics to take action without suffering retaliation. Thus, he concluded that such economic pressure would backfire on the center," writes Collins.
In a section titled "A Legal Path to Independence," the US diplomat notes that Ter-Petrossian informed embassy officials on his plan for Armenia's secession from the Soviet Union:
"This process will begin with the Sept. 21 republic referendum on independence. Soon after, Armenian officials plan to hold republic elections. After the elections, the new Republic Supreme Soviet will draft a new constitution. Finally, the Republic will complete the final stages for complete independence from the Soviet Union. Ter-Petrossian and Armenian Supreme Soviet foreign relations commission chairman Vardaniyan could not give a specific time frame and indicated that the process could take a long time. Ter-Petrossian maintained that Armenia's choice to follow the legal route to independence had upset the center and therefore the center exacerbated the Armenian-Azerbaijani dispute."
Collins also mentions meetings with Armenian Communist Party and government officials, who said that Armenian Communist Party chief Stefan Pogosyan resigned on May 13 because "he refused to collude with the center against the Armenians." However, local government official Serzhik Dovladbegyan told them Pogosyan resigned because he had been asked to form a national salvation committee in Armenia to work against the Armenian independence movement. Kamu Kocharyan, another local official, said Pogosyan resigned because "he did not want to betray his people." Other officials told us the last straw for Pogosyan was when he asked Gorbachev for a meeting to discuss the deportation of Getashen and Martunashen and was refused.
"Dzhema Ananyan, formerly a very active Armenian Communist Party activist and member of the USSR CPSU Control Commission, embodied the bitterness local communists feel toward the CPSU and the center… When met Ananyan on May 15 in her office in the Armenian border city of Idjevan, she exuded bitterness and disgust toward the center and the CPSU. She accused the center of conducting 'a campaign of state terror against the Armenians.' She added, 'I have been a loyal and dedicated Communist Party official for 40 years and this is how they treat us.' She showed a copy of her published statement in which she resigned from the CPSU Control Commission and aired her disgust with the center's support of Azerbaijan and the shelling of villages along the Armenian-Azerbaijani border. She also reflected that 'it is strange that they would give the Nobel Peace Prize to a man who would conduct this kind of terror campaign'," referring to Gorbachev.
The cable ends with the US Deputy Chief of Mission returning to his discussion with Ter-Petrossian, who said Armenian officials are engaged in negotiations with the Soviet Army over the status of Armenia's draftees and where they will serve. According to the draft agreement with the Soviet Army, Armenia would conclude its own agreements with other republics about where soldiers would serve.
"Ter-Petrossian said they were in the process of concluding such an agreement with Lithuania, for example. The Armenian leader said the plan has the blessing of USSR Defense Minister Yazov and one of his deputies, who has just been in Armenia to finalize the agreement.
"Ter-Petrossian said that Armenia was particularly anxious to settle this issue, particularly given their historical experience with Russian troops. He said that in 1918 and 1942, Russian soldiers had abandoned Armenia to the enemy and had not defended the republic against hostile forces. 'With our own part of the army staffed by Armenians, this would not happen,' he said," wrote Collins.