Էրդողանը Օբամայի հարցին մեղադրանքով է պատասխանել
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային հայտնել է, որ վերջինիս կառավարությունը «գործում է որպես Իսրայելի փաստաբան»: Այս մասին Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ պատմել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն:
Թուրքիայի արտգործնախարարը նշել է, որ Օբաման վերջին 9 ամիսների ընթացքում 11 անգամ զանգահարել է Էրդողանին: Ըստ Դավութօղլուի` հեռախոսազրույցներից մեկի ժամանակ նրանց միջև տհաճ զրույց է տեղի ունեցել, քանի որ Օբաման բողոքել է այն հանգամանքից, որ Թուրքիան դերակատարություն ունի Իրանի ուրանի փոխանակման գործարքում, միաժամանակ հարցրել է, թե ինչու է Էրդողանը պաշտպանում Իրանին:
Դավութօղլուի խոսքով` Էրդողանն ի պատասխան հայտարարել է. «Ես չեմ պաշտպանում Իրանին, իսկ դուք փոխարենը գործում եք որպես Իսրայելի փաստաբան»:
Դավութօղլուն խոսել է նաև ներկայումս Սիրիայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ Թուրքիայի դիրքորոշման մասին:
«Մենք պետք է կամ Բաշար-ալ-Ասադի թիկունքին կանգնենք, կամ սիրիական ժողովրդի: Մենք ընտրում ենք Սիրիայի ժողովրդին»,- ասել է Դավութօղլուն:

Эрдоган не лез в карман за ответом Обаме, уверял глава МИД
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил президенту США Бараку Обаме, что американское правительство «выступает в качестве израильского адвоката». Об этом в ходе встрече с депутатами от правящей партии «Справделивость и развитие» сообщил министр иностранных дел Ахмет Давутоглу.
По его словам, за последние 9 месяцев Обама 11 раз звонил Эрдогану, и в ходе одной из телефонных бесед американский лидер пожаловался на то, что власти Турции «играют роль в иранском урановом вопросе». Обама спросил, почему Анкара содействует Ирану. «Я не защищаю Иран, а вы, наоборот, выступаете в роли адвоката Израиля», - передает слова премьера Давутоглу.
Говоря о позиции по Сирии, глава МИД сказал: «Мы должны встать на сторону Башара аль Асада либо сирийского народа. Мы вибираем народ Сирии».