317 ռուսաստանցի զինվոր չի կարողանում լքել Հայաստանը
Ռուսաստանի հարավային ռազմական շրջանի դատախազությունը պահանջել է Հայաստանում ՌԴ պաշտպանության նախարարության 102-րդ ռազմակայանի ստորաբաժանումներից տուն ուղարկել պաշտոնաթող զինծառայողներին:
«Ներկայումս հարավային ռազմական շրջանի դատախազությունը Զինվորական մայրերի հանձնաժողովի հետ ստուգում է հրամանատարության կողմից ՌԴ պաշտպանության նախարարության հայաստանյան 102-րդ ռազմակայանի 317 զինվորների զինվորական ծառայություն անցնելու և հեռացվելու մասին օրենքի կատարումը», - երեքշաբթի «Ինտերֆաքս-Յուգ» գործակալությանը հաղորդել է հարավային ռազմական շրջանի ղեկավար Նատիֆ Հաջիմետովը:
Նա նշել է, որ ավելի քան մեկ շաբաթ է, ինչ զորացրված զինվորներն ու սերժանտները չեն կարողանում լքել ռազմակայանի տարածքը և մեկնել տուն տրանսպորտի բացակայության պատճառով: Ներկայումս հարավային ռազմական շրջանի դատախազ Վլադիմիր Միլովանովը պահանջել է ռազմակայանի հրամանատարությունից անհապաղ տուն ուղարկել ազատված զինվորականներին:

317 российских солдат не могут покинуть Армению
Прокуратура Южного военного округа России потребовала от командования 102-й военной базы Минобороны РФ в Армении незамедлительно отправить домой уволенных в запас военнослужащих срочной службы.
«В настоящее время военная прокуратура ЮВО совместно с представителями Комитета солдатских матерей проводит проверку исполнения командованием военного округа законодательства о порядке прохождения военной службы по призыву и увольнения 317 военнослужащих 102-й военной базы МО РФ в Армении», - сообщил во вторник агентству «Интерфакс-Юг» официальный представитель прокуратуры ЮВО Натиф Гаджиметов.
Он отметил, что более недели уволенные солдаты и сержанты не могут покинуть территорию базы и отправиться домой из-за отсутствия транспорта. В настоящее время прокурор Южного военного округа Владимир Милованов потребовал от командования базы незамедлительно отправить домой уволенных военнослужащих.